Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross se Sobotkou nechtějí Škromacha

  1:00aktualizováno  1:00
Ve vládní ČSSD se schyluje k radikálnímu kroku. Nový tandem Stanislav Gross - Bohuslav Sobotka chce stranu pevně převzít do svých rukou, ujmout kormidla a zbavit se svých oponentů. Bude tak moci snáz uskutečnit svůj plán - vzdát se tradičního levicového programu.

"Sociální demokracie působí příliš rozhádaně, její vedení musí mluvit jedním hlasem a prosazovat jednu vizi," říká ministr financí Sobotka, jenž se chce dostat do vedení strany.

"Nemohou tam být staří političtí matadoři, ale nové tváře," míní. Jinými slovy: ve vedení strany by měl především skončit dosavadní místopředseda a ministr práce Zdeněk Škromach jako představitel tradičního levicového programu.

Ten vytáhl proti Grossovi, na jaře ho chce sesadit z křesla předsedy strany. Doposud se předpokládalo, že i když Gross obhájí post předsedy a Sobotka se stane jeho prvním místopředsedou, na Škromacha zbude alespoň jedno řadové místopředsednické křeslo.

Ale teď jako by říkali: Vítěz bere vše, ve vedení mají místo jen naši spojenci. "Musíme vytvořit bojeschopný tým," zdůvodňuje Gross.

Snaha o vytlačení se samozřejmě Škromachovi nelíbí. "Ve vedení by měly být všechny názorové proudy, které jsou v sociální demokracii. Příkon k jakýmkoliv úchylkám na kteroukoliv stranu by mohl znamenat zvýraznění rozporů uvnitř strany," varuje Škromach.

Ovšem třiatřicetiletý Sobotka je nekompromisní - pokud místopředsednické křeslo v ČSSD nezíská, chce dokonce odejít z místa ministra financí. "Kdybych neuspěl se svou vizí, nedokážu si představit, že bych dál zastával vrcholnou pozici."

Sociální demokraté po letošních trojích prohraných volbách stojí na křižovatce: v březnu na sjezdu si budou vybírat, kudy dál. Gross se Sobotkou se spojili a mluví o "nové ČSSD", která se vydá do politického středu a už nebude zvyšovat daně, ale bude šetřit na sociálních dávkách.

Naopak Škromach, podporovaný expředsedou strany Milošem Zemanem, mluví o návratu k tradičnímu levicovému programu. V sociální demokracii mají zatím navrch zastánci "nové ČSSD" a velkých změn, tedy Stanislav Gross s Bohuslavem Sobotkou. Naopak Zdeněk Škromach má zatím podporu jen na "své" jižní Moravě.

"Pokud strana nezmění program a personální obsazení, koleduje si o špatné vysvědčení od našich voličů. Já pokládám co nejrozsáhlejší změny za podmínku úspěchu v roce 2006," říká Sobotka, který chce do vedení strany přivést neokoukané komunální politiky.

Kritiky rovnou vyhodíme!
To vše proto, aby mohl s Grossem výrazně změnit program strany. Aby už ČSSD nebyla stranou pro chudší, ale oslovila lidi ze středních vrstev.

"Už nemůžeme být zahleděni do minula a vracet se ke svým starým programovým dokumentům, ale reagovat na to, že se společnost a ekonomika změnila," tvrdí Sobotka.

Jeho spojenec Gross chystané obměně dokonce říká "nová ČSSD" inspirován britským premiérem Tony Blairem a jeho "New Labour". Pokud tandem třicátníků na sjezdu uspěje, chce ČSSD převzít pevně do svých rukou a nemíní mít se svými kritiky příliš slitování.

"Ten, kdo povede veřejné polemiky a debaty, které znevažují ČSSD na veřejnosti, musí být diskvalifikován ze sociální demokracie, ať je v sebevětší a sebevýznamnější pozici," hrozí Gross.

Podporu má třeba u vlivného šéfa poslanců ČSSD Petra Ibla. "Musíme opustit zastaralé postupy, které byly možná poplatné na začátku 90. let, ale dnes bychom se měli obracet na novější zásady, a s tím souvisí nové tváře," říká.

A co vlastně tak zásadního chystají, že kvůli tomu chtějí "zničit" všechny protivníky? "ČSSD už nemůže být vnímána jako strana, která má svůj program postaven na permanentním zvyšování daní, odvodů a celkového zatížení občanů," říká Sobotka.

Zastánci nové ČSSD konkrétně chtějí, aby si lidé sami více spořili v soukromých fondech na důchod, omezit sociální dávky i státní byrokracii. Někteří dokonce připouštějí příplatky u lékaře. "Platit by se mohlo třeba za oběd v nemocnici, aby zbyly peníze na drahé operace," navrhuje poslankyně Eva Nováková.

Tyto úsporné plány, které mají sociální demokracii zajistit více středových voličů, se nelíbí Škromachovi. "Asi těžko budeme přetahovat voliče ODS jejími typickými návrhy, jako jsou nízké daně," zpochybňuje novou vizi.

Na jeho straně jsou tradiční "rebelové" - poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. "Úkrok do středu už udělal Špidla, a jak jsme dopadli," varuje Laštůvka.

ODS: Vykrádají naše plány
Sobotkovy chystané plány považují občanští demokraté za vykrádání svého programu, ale nebojí se. "Nestačí ideály okopírovat, je třeba jim také rozumět," říká šéf ODS Mirek Topolánek. "Kdo uvěří upřímnosti sociálních demokratů, s níž před volbami slibovali vyšší platy a po nich úspory?" říká.

Hlavní tvůrce nové ČSSD Bohuslav Sobotka nařčení z kopírovaní pravicového programu odmítá. "Těžko si může nějaká strana patentovat programové prvky. Vývoj demokratických stran je o sbližování," míní.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz