Gross sází na Gotta, ODS na grosstapo

  • 57
ČSSD sází na zábavu a koncerty hvězd pop-music, ODS chce naopak právě odstartovanou volební kampaní upozornit na šikanu občanů ze strany vlády, na ohrožení demokracie, na praktiky policejního státu. Dvě hlavní strany, dva styly volební kampaně. Který bude úspěšnější?

To se dozvíme přesně za měsíc z výsledků krajských a senátních voleb.

"Pohodu" se zpěváky ze stáje Františka Janečka se rozhodla šířit strana, která hodně pokulhává za dosavadním favoritem volebních průzkumů: ČSSD bývá se zhruba patnácti procenty druhá, případně třetí za komunisty. ODS už dlouhé měsíce má podporu více než třiceti procent lidí.

Zdá se ale, jako by oběma stranám v jejich současné situaci ani nic jiného nezbývalo. Proč? ČSSD je tradičně ve volbách do druhé komory parlamentu slabá. Navíc ji deptá nízká volební účast, u senátních voleb takřka zákonitá.

Strana se navíc ani se Stanislavem Grossem v čele zatím v preferencích příliš nevytáhla a kromě toho lidem slibuje ne zrovna populární kroky typu zásahu do sociálních dávek.

Zpopularizování a vlastně i odpolitizování volební kampaně "hvězdnými koncerty" se proto u sociálních demokratů přímo nabízí. Zvlášť když mají podobnou zkušenost s megaparty s populárními zpěváky v roce 2002, kdy poté obhájili vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny. Otázkou je, nakolik voliči na tento způsob kampaně zaberou tentokrát.

ODS, která by - z pohledu vysokých volebních preferencí - mohla sedět s rukama v klíně a jen tu a tam prohodit pár obvyklých vět o škodlivosti levicové vlády, přidala plyn a celou kampaň zabalila do válečnického hávu. Padají silná slova jako grosstapo, policejní stát či návrat komunistů a normalizace.

Strana Mirka Topolánka, ať chce nebo nechce, je skoro dnes a denně konfrontována s dalšími posuny v kauze Kořistka, tedy v případu, kdy policie prošetřuje podezření, že se dva emisaři ODS v létě snažili uplatit koaličního poslance, aby za deset milionů nepodpořil Grossovu vládu. ODS se tak dostala do nezáviděníhodné pozice.

Velké obvinění, které do listopadových voleb vlastně nikdo nerozlouskne. V takové situaci si ODS mohla vybrat. Buď znejistět, distancovat se od stíhaného Topolánkova asistenta Marka Dalíka (odsud je ale krůček od distancování se od vlastního předsedy), čekat na výsledky policejního šetření a mezitím vést normální politickou kampaň.

Anebo udělat v dané situaci z nouze ctnost, stát za svým předsedou (heslo kampaně: "Jsme tým."), oznámit, že cokoliv policie v kauze Kořistka udělá, je na politickou objednávku, nelze to brát vážně, a čekat, že se celý případ do výsledků voleb příliš neprojeví.

Pravdou je, že po teatrálním zatčení Dalíka a lobbisty Jana Večerka a jejich leteckém převozu do ostravské cely mohou Topolánkovi lidé sotva předvídat, co se stane příště. Lidé v ODS prozatím zvolili variantu bé. A mohou doufat, že pokud vyhrocenou kampaní nové voliče nezískají, tak že žádné alespoň neztratí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video