Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross přiznal závažné chyby v hospodaření

  21:52aktualizováno  21:52
O s t r a v a - Na posudcích pro krajské policejní správy by museli soudní znalci pracovat až 27 hodin denně. Tak si totiž svou práci účtovali a policie jim podle toho platila. Někteří si tak přišli za rok třeba i na více než milion korun. Nedostatky v účetnictví zjistili pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kteří prověřovali hospodaření resortu vnitra. "Objevili jsme případy, které hraničí se sci-fi," řekl prezident NKÚ Lubomír Voleník. Ministr vnitra Stanislav Gross je připraven volat k odpovědnosti pracovníky, kteří se na nehospodárnosti podíleli a na vnitru stále pracují. Pokud se ukáže, že byl porušen zákon, chce Gross věc předat policii.

Vydělávalo pár znalců
Na soudních posudcích podle kontrolorů pracoval vždy úzký okruh lidí. "Ve většině případů se jména opakují a jedná se o tři, čtyři, pět lidí," dodala Marie Hošková, která kontrolu NKÚ na ministerstvu vnitra řídila.

Soudní znalci podle výkazů a faktur na posudcích pracovali běžně 18 až 24 hodin denně. "Správa Severomoravského kraje v roce 1999 proplácela asi 20 až 27 hodin denně," uvedla Hošková. Řada soudních znalců přitom podle ní vykonávala svoji činnost a souběžně docházela do svého zaměstnání. Policie navíc podle kontroly vždy platila nejvyšší sazbu za zpracování posudku, aniž by přihlédla k jeho náročnosti.

Ministr přiznává chyby
Ministr vnitra Stanislav Gross přiznal závažné chyby v hospodaření svého resortu, které odhalili pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu. V Hradci Králové prohlásil, že
nejzávažnější případy nehospodárnosti se staly před šesti až osmi lety. Připustil však, že některé jsou jen dva roky staré.

Gross je připraven volat k odpovědnosti pracovníky, kteří se na nehospodárnosti podíleli a na vnitru stále pracují. Pokud se ukáže, že byl porušen zákon, chce Gross věc předat policii

Na ministerstvu nefunguje kontrolní systém
NKÚ zjistil nedostatky v hospodaření severomoravské, jihočeské a jihomoravské policejní správy. Podle Hoškové se jedná především o systémové chyby. "Všechny tři policejní správy vyšly z kontroly stejně. Nedostatky jsme zjistili v účetnictví, při vyplácení soudních znalců, při zadávání veřejných zakázek," upřesnila. Míní, že kdyby lépe fungoval kontrolní systém, nedělo by se to.

"Znalci jsou stále placeni podle zákona z roku 1967. Znalečné za hodinu činí sedmdesát pět až sto dvacet pět korun. To je skutečně slabota. Upozorňujeme na to od roku 1996, že je potřeba vyhlášku novelizovat," tvrdí Hošková. Nejvyššímu kontrolnímu úřadu se bez ohledu na to také nelíbilo, že policisté dávali znalcům automaticky maximální sazbu, aniž by posoudili náročnost výkonu. "Takto, ani navyšováním počtu hodin, nelze ale nízkou sazbu kompenzovat," řekla.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové nelze výši odměn znalce ovlivnit žádnou metodikou, vždy záleží na posouzení konkrétního případu. "Nehospodárnosti se v současné době předchází tím, že cena je se soudním znalcem předběžně diskutována a odsouhlasena," řekla Bártíková v reakci na první informace z kontroly NKÚ už v pátek.

Resort chyboval i v investicích
Pracovníci NKÚ prověřovali účetnictví vnitra od roku 1998 do poloviny loňského roku. "Naše kontrola je podnětem pro ministra vnitra, aby vyvodil odpovědnost vůči lidem, kteří například nesmyslné vyplácení peněz znalcům schvalovali," řekl Voleník.

Kontrola, která se týkala veškerého hospodaření tří policejních správ od roku 1998, objevila další nedostatky také při nákupu pohonných hmot, zbraní. Vypátrala porušování zásad při zadávání veřejných zakázek, především na investice. Podle Bártíkové pochybení při zadávání zakázek nejsou tak závažná, aby je bylo nutné rušit. "Přijmeme opatření, aby se neopakovala. Doškolíme pracovníky," řekla.

Při kontrole skladů našli pracovníci kontrolního úřadu také samopaly, které leží ve skladu ministerstva vnitra od roku 1993. Mluvčí vysvětlila, že na samopalech bylo nutné provést úpravy, aby byly funkční.

Vedení Správy severomoravského kraje odmítlo výsledek kontroly komentovat. Pavel Koděra, který má hospodaření na starosti, vzkázal po sekretářece, že to udělá v úterý.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz