Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross podpořil Koláře proti Klausovi

  15:27aktualizováno  15:27
Premiér Stanislav Gross podpořil policejního prezidenta Jiřího Koláře, jehož odvolání kvůli odposlechům požadoval prezident Václav Klaus. Gross v televizi Nova řekl, že Kolář v nejbližších dnech odvolán nebude.

Klaus žádal Kolářův odchod kvůli jeho výroku, že lidem s čistým svědomím by neměly vadit telefonické odposlechy. - více zde

Premiér Gross uvedl, že respektuje Klausovo právo vyjádřit se k možnému odchodu policejního prezidenta. "Jiná věc je, jestli (Kolář) odejde nebo neodejde, jako že spíše neodejde v tuto chvíli," uvedl.

Naznačil, že kdyby chtěl prezident problém skutečně řešit, neudělal by to na tiskové konferenci, ale sešel by se bez televizních kamer s ministrem vnitra či ministerským předsedou. Klaus své přání zveřejnil v pátek krátce po skoro hodinové schůzce s ministrem vnitra Františkem Bublanem.

Klausův mluvčí Petr Hájek řekl, že prezident své stanovisko v pátek vyjádřil jasně a není potřeba k tomu cokoliv doplňovat. "Jakákoliv extenze teď není na místě, od pátku se nic nového neudálo," poznamenal.

Avšak den po prezidentově žádosti ministru vnitra, aby zvážil Kolářův odchod, napsaly Lidové noviny, že policie nepřímo odposlouchávala i samotného Klause. Několik měsíců totiž policisté monitorovali telefonické hovory jeho přítele Ranka Peciče, který si v té době s Klausem několikrát volal. S případem údajného uplácení poslance US-DEU Zdeňka Kořistky je zase spojen údajný odposlech šéfa ODS Mirka Topolánka.

Prezidentův mluvčí poznamenal, že pokud je monitorování Klausových telefonátů pravda, je to "děsivá a dosti hrozná představa, že je odposlouchávána hlava státu, aniž by o tom věděla".

Gross uvedl, že Klaus nebyl odposloucháván přímo, tedy že by byl na něj nasazen odposlech. "Protizákonného se nestalo nic," uvedl premiér. Dodal, že také on jako ministr vnitra v minulosti zřejmě hovořil s lidmi, kteří byli podezřelí a odposloucháváni - ale nedělal z toho "tyátr" jako teď ODS.

Kolář v České televizi zdůrazňoval, že odposlechy smí policisté použít za přesně stanovených podmínek. "Týká se jen těch nejzávažnějších trestných činů spáchaných formou zvlášť závažného úmyslného trestného činu," vysvětlil. Druhou možností jsou závazky vyplývající z mezinárodních smluv. Návrh na odposlechy podává státní zástupce, někdy z podnětu policie, musí jej akceptovat soudce a přikázat zahájení odposlechů. "Přísněji to nejde," myslí si policejní prezident. Nedokázal však odpovědět na otázku, zda předseda ODS do takové kategorie spadá.

"Já nemám žádné takové informace. Já nejsem ten, kdo o tom rozhoduje. Já s tím nemám vůbec nic společného. Policie v tomto smyslu plní příkaz soudce," řekl Kolář.

Podle místopředsedy ODS Ivana Langra není v policii dostatek sebereflexe a Kolář měl odejít už dávno.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz