Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross mlžil, aby udržel náměstka

aktualizováno 
Václav Jakubík vydržel rok a tři čtvrtě na postu druhého muže policie. Celou dobu mu chyběla bezpečnostní prověrka, zato jej podporoval ministr vnitra Stanislav Gross. Nedůvěra zahraničních spojenců, kritika prezidenta Havla i opozice, a dokonce ani přímý dopad na bezpečnost země po zářijových útocích na USA. Ministra vnitra Stanislava Grosse z toho nezviklalo nic. Skoro dva roky Gross mlžil a neplnil sliby, aby uhájil svého člověka na druhém nejvyšším policejním postu.

Povedlo se: náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík sice dodnes nemá nejpřísnější bezpečnostní prověrku, na svém místě, kam ho dosadil Gross, ale vydržel už dvacet měsíců.

Jakubíkovi, pod nějž spadají elitní policejní útvary, to umožňují zvláštní výjimky udělované vždy na dva měsíce - ta prozatím poslední, desátá v řadě, mu končí 22. prosince. "Prověrka pana náměstka Jakubíka ještě nebyla ukončena. Těžko určit, kdy se tak stane," řekla v pátek Alena Čechová, mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který prověrku provádí.

Stopy vedou od Jakubíka k mafii
Více než rok jsou přitom známy důvody, které by mohly Jakubíkovo prověření komplikovat. Počátkem roku 2000, v době, kdy nakrátko odešel od policie, totiž Jakubík podnikal s bývalým předním komunistickým špionem Miroslavem Čemusem. MF DNES navíc v říjnu informovala, že od Čemuse vedou obchodní vazby až k šéfovi obávané solncevské mafie Sergeji Michajlovovi.

Bez ohledu na výsledek jeho prověrky však Jakubík tak jako tak ve své funkci náměstka "pro neuniformovanou policii" končí. Od ledna bude totiž policie reorganizována a jeho post zanikne. S Jakubíkem se - jak potvrdil policejní prezident Jiří Kolář - ovšem počítá do jiné náměstkovské funkce, pravděpodobně pro legislativu a Evropskou unii.

Jakubík se nelíbí ani FBI
Ministr Gross ovšem nepovažuje fakt, že Jakubík bez definitivního prověření řídí jednotky pracující s citlivými, a proto tajnými informacemi, za vážný problém. "V běžném provozu se to příliš neprojevuje," řekl Gross. Vzápětí však dodal: "Je pravda, že se při jednáních se zahraničními delegacemi setkávám s jistou nedůvěrou."

Speciální jednotky bojující s organizovaným zločinem, korupcí či drogami, totiž dostávají tajné informace od svých zahraničních kolegů. A zejména americké bezpečnostní složky jsou na dodržování bezpečnostních pravidel mimořádně citlivé a dávají dobrý pozor, aby se důvěrné informace nedostaly do rukou neprověřených lidí.

Jakubík proto ani nezasedal v krizovém štábu ministra vnitra po zářijových útocích na New York - podle informací MF DNES proti Jakubíkovi protestovala americká FBI. Jinými slovy: náměstek byl v době reálně hrozícího útoku odříznut od informací, které ke své práci nutně potřebuje.

Co se vleče, neuteče?
V tu dobu přitom měl být už problém Jakubík dávno vyřešen. Ministr Gross si sám určil datum, dokdy celou věc rozetne: "Někdy po prázdninách bych tuto věc chtěl ukončit. Když tento termín nebude naplněn, budeme muset přistoupit k nějakému řešení, byť se možná někomu ukřivdí," prohlásil Gross v květnu ve sněmovně.

Když však v září vyšlo najevo, že neprověřený náměstek sedí na svém místě, i když nesmí na krizový štáb, reagoval Gross stručně: "Opravdu to pořád není vyřešené. Jak vidíte, teď máme jiné starosti." Gross ovšem zapomněl dodat, že problém koncem prázdnin opravdu "řešil": v půlce srpna totiž Jakubík dostal další z mnoha výjimek.

Podobný postup zvolil ministr Gross v říjnu poté, co situaci označil za neudržitelnou prezident Havel. "Každý podúředník v mé kanceláři musel projít přísnými prověrkami, ale nejvyšší nadřízený veškeré neuniformované policie, jeden z nejdůležitějších mužů ve státě, prověrku nemá," řekl Havel počátkem října v rozhovoru pro Respekt a dodal:

"Jak je možné, že na některých nejvyšších místech aparátu, který se má starat o naši bezpečnost, se ocitají lidé s veskrze podezřelou minulostí?" "Požádal jsem ředitele BIS i NBÚ, aby prověření maximálně urychlili. Není normální, že trvá tak dlouho," prohlásil Gross. O pár dní později dostal Jakubík další výjimku.

Ministr Gross ovšem teď slibuje, že už bude postupovat nekompromisně: "Pokud do konce roku nebude znám výsledek jeho prověrky, odvolám pana Jakubíka z funkce při reorganizaci policie," slíbil ministr minulý týden.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz