Gross chtěl informace o 'šlechtických rodech'

  • 37
Letos v květnu se v úřední poště ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD) objevil hodně neobvyklý dopis. Jeho autor, tehdejší ministr vnitra a dnešní premiér Stanislav Gross, v něm oznamoval, že podřízení ministra zemědělství brání vyšetřování možná velmi závažných zločinů.

Konkrétně okolností, které provázely restituce šlechtického majetku na počátku devadesátých let. Na vyšetřování, o němž MF DNES informovala už letos v červnu, měl Stanislav Gross zjevně velký zájem.

"Žádám o okamžité odstranění překážek a zjednání nápravy," napsal Gross v dopise Palasovi. MF DNES má dokument k dispozici.

Gross si konkrétně stěžoval na postup Palasových podřízených z pozemkového úřadu. Ti totiž nesouhlasili s tím, že by měl v archivech podle policejního zadání hledat veškeré informace o tom, které šlechtické rody žádaly o vrácení svého majetku a jak uspěly. Zvlášť když termín "šlechtické rody" české právo od roku 1918 vůbec nezná.

Dnešní premiér tvrdí, že šlo o zcela běžný postup: "Pokud se zjistí, že úřady nefungují, jak mají, je to standardní postup úřední cestou, určitě jsou to desítky případů," říká Gross.

Znamená to tedy, že coby ministr psal svým vládním kolegům kvůli konkrétním kauzám desítky dopisů? Které případy to byly?

"Teď mě chytáte na chodbě, nemůžu se vyjádřit zcela přesně," odpovídá Gross.

Proč měl Gross na případu takový zájem? Poté, co se informace o policejní akci dostaly na veřejnost, Gross prohlásil, že možná "je někdo znervózněn tím, že v první polovině 90. let za vlády ODS se tu rozdávala občanství, aby mohl být vracen majetek jak na běžícím pásu".

Premiér ovšem politické motivy svého kroku odmítá: "To jsou jen vaše spekulace."

Gross psal Palasovi: Nekažte vyšetřování
Ani razantní vstup někdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse nepomohl rozsáhlému pátrání, při němž policie už půl roku zjišťuje, zda restituce majetku šlechty neprovázela korupce mezi úředníky. Nikdo zatím obviněn nebyl.

Podporu "z nejvyšších míst" měla letos na jaře gigantická policejní akce, při níž speciální policejní tým s názvem "Majetek" začal kompletně prověřovat restituce českých šlechtických rodů.

Konkrétně od tehdejšího ministra vnitra a dnešního premiéra Stanislava Grosse. Ten považoval vyšetřování, které mělo řešit často i více než deset let staré případy, za tak důležité, že kvůli němu neváhal psát oficiální dopisy svým kolegům z vlády.

"Byla zaznamenána neadekvátní reakce ing. Jiřího Hladíka," napsal Gross letos 13. května ministru zemědělství a stranickému kolegovi Jaroslavu Palasovi. "Žádám o okamžité odstranění překážek a zjednání nápravy na Ústředním pozemkovém úřadu."

Čím si inženýr Hladík, vedoucí odboru na Ústředním pozemkovém úřadu, vysloužil tak tvrdou kritiku ministra vnitra? Nelíbilo se mu "zadání", které jeho lidé v krajích dostávali.

Podle dokumentů, které MF DNES publikovala již v červnu, totiž policisté minimálně na jižní Moravě žádali od pozemkových úřadů informace, kdo z potomků "šlechtických rodů" požádal o majetek kdysi ukradený komunisty a jak se svou žádostí uspěl.

Výsledek vyšetřování: nula
Termín "šlechtické rody" přitom tuzemské právo nezná od roku 1918. Jiří Hladík proto odmítl takto "třídně definované" informace policii předat. "Jako státní správa jsme odmítli na takto formulované žádosti reagovat. Takovou informaci ani neumíme vyhledat," říká dnes Hladík.

Úředník si chtěl přes ministra Palase stěžovat přímo Grossovi. Jenže když ministr vnitra od policistů zjistil, že úředník nechce termínu "šlechtické rody" rozumět, byl rychlejší.

"Je nutné podotknout, že v řadě zkoumaných případů jde o majetky nevyčíslitelné hodnoty a mařením úkonů trestního řízení by mohlo dojít k nenapravitelným škodám," varoval Gross Palase.

A Palas opravdu zasáhl: "Pan ministr na dopis reagoval, vysvětlili si to a pan ministr Gross v dalším dopise celou věc uzavřel," říká Palasův mluvčí Martin Severa. Věc se "uzavřela" zřejmě ke Grossově spokojenosti. "Vyjasnili jsme si to a požadované údaje poskytujeme naprosto standardně," říká Hladík.

Poté, co na případ v červnu upozornila MF DNES, totiž policie změnila taktiku a začala tvrdit, že jí nejde o prověřování "šlechtických rodů", ale o restituce obecně. "Byl to omyl jednoho policisty," říká náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně, který svým rozkazem speciální tým "Majetek" zřídil.

Jenže ani "rozšířené zadání" po více než půl roce práce hmatatelný výsledek nepřineslo. "Prošetřování ještě neskončilo, nikdo konkrétní však zatím obviněn nebyl," říká Macháně.

Stanislav Gross, premiér a předseda ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video