Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross: Chci mít tah na branku

  0:01aktualizováno  0:01
Moje vláda bude mít tah na branku a bude silnější v ekonomice, říká Stanislav Gross v rozhovoru pro MF DNES. Rodinám slibuje dvousettisícové novomanželské půjčky. Rozhovor s nastupujícím premiérem o vládě, skepsi ODS, vztahu Evropy k USA a nevzdělanosti.

AKTUÁLNÍ ROZHOVOR
Špidla: Zda se jednou vrátím? Uvidíme...

Jaká bude vaše vláda? Bude opravdu nová, nebo spíše stará s novým nátěrem?
Bude to tým s tahem na branku. Je to osmnáct jmen, přibude sedm až osm nových tváří. (složení zde - pozn. red.)

Budete tvrdý premiér? Co budete chtít po svých lidech?
Neřekl bych tvrdý, ale budu chtít po mini strech, aby nejen pracovali, ale aby ta práce byla vidět. Budu chtít, aby ji veřejně prezentovali. Když u někoho nebude jasně viditelná aktivita, tak v té vládě nebude.

Může být dobrým premiérem člověk, který v životě nedělal nic jiného než politiku?
Vnímám výhrady. Tahle má reálný základ. Čelit tomu můžu tak, že jsem schopen být v kontaktu s normálním životem.

Vadí vám, když vám vyčítají nedostatečné formální vzdělání a nazývají vás mašinfírou?
Už jsem si zvykl. Já se nestydím za to, že jsem část života směřoval na železnici. Tam pracuje 80 tisíc lidí a to není žádná podřadná skupina obyvatel. Formální vzdělání není kritériem inteligence. Řada lidí bez titulu má daleko více lidské moudrosti než ti otitulovaní.

Vaše budoucí vláda vyhlásila za hlavní cíl podporu rodin s dětmi. Jak bude vypadat?
Největší problém mladých rodin je v bydlení. Nebudu teď vykřikovat, že příští rok dáme mladým 50 tisíc nových bytů, to je nesmysl. Normální mladá rodina nemá dnes dostatek příjmů na tržní nájem či na nákup bytu. My chceme dát možnost těmto lidem bez ohledu na jejich majetkové poměry získat účelovou novomanželskou půjčku na bydlení.

Jak vysokou?
Řádově okolo 200 tisíc korun.

V čem se vláda opravdu změní?
Chci posílit vládu v oblasti národohospodářské. Ve vládě proto budou na rozdíl od dneška ekonomové. Koordinaci hospodářské politiky bude mít jako vicepremiér na starosti dnešní šéf Czechinvestu Martin Jahn.

V čem by měli noví lidé vaši vládu posílit?
Je pravděpodobné, že ve vládě bude náměstek primátora Prahy pan Paroubek. Jako erudovanému člověku by mu sedělo ministerstvo místního rozvoje. Dlouhodobě se věnoval rozvoji cestovního ruchu, vyzná se v komunálních rozpočtech, je kvalifikovaný i v bytové politice. A očekávám od něj, že ministerstvo rozšíří pozornost na rozvojové programy pro regiony postižené strukturálními problémy. Tento resort by mohl hrát daleko větší roli v celé ekonomické politice. Pan Paroubek by mohl působit i na ministerstvu zdravotnictví, kde by využil své manažerské schopnosti, i když místní rozvoj je pravděpodobnější. Druhým kandidátem na ministra zdravotnictví je docentka Emmerová.

A další?
Nabídku na místo ministra vnitra jsem dal panu Bublanovi, kterého si vážím pro jeho charakterové kvality a který má navíc velkou autoritu v bezpečnostní komunitě v Česku i v zahraničí. Zažil jsem ho při řešení těžkých situací, jako byla bezpečnostní opatření po 11. září 2001 nebo při přípravě summitu NATO, a můžu se na něho spolehnout.

Proč rozšiřujete vládu o ministra bez portfeje Bureše?
Po odchodu Pavla Rychetského měla úroveň legislativní činnosti vlády sestupnou tendenci a přes obrovské nasazení lidí tam chyběla v čele výrazná osobnost. Proto jsem nabídl místo ministra bez portfeje, který to bude mít na starosti, panu Burešovi. Ten už stejně ve vládě sedí a jako vysoko postavený úředník má i plat srovnatelný s platem ministra. Chci tím daňové poplatníky ujistit, že to nejsou náklady navíc, že se vlastně v jednací místnosti vlády přesune z druhé řady do první a dostane auto s majáčkem.

Změny jsou dost výrazné
Očekávání na změny ve vládě bylo určitě větší. Nebudete se bát s takovouhle sestavou přijít za prezidentem Klausem?

Očekávání mohla být různá. Kdo čekal patnáct nových tváří, může být zklamán. Musíme ale také vnímat politickou realitu. Pokud se jeden z koaličních partnerů rozhodne žádné personální změny nečinit...

... mluvíte o lidovcích?
Ano, i když já jsem měl jiné představy, nepodařilo se je při jednáních realizovat. Pak mám menší prostor k tomu, učinit změny a v tomhle kontextu jsou to změny dost výrazné. Určitě se nebojím s touto vládou předstoupit před prezidenta. Bude to vláda, která bude týmově řešit problémy tohoto státu. Musím říct, že u některých resortů jsem dost váhal a provedl řadu konzultací, některé mne i překvapily. A i na jejich základě jsem se rozhodoval.

To je důvod, proč Petra Buzková zůstává ministryní školství?
Ano. Dovedl jsem si ji představit i na jiném postu, ale zástupci vysokých škol, Akademie věd a odborů mi řekli, že změna není žádoucí, a chtěli, aby se nastartované věci dokončily. Jejich názor nezapadl. A beru to i tak, že teď měli možnost to změnit, a pokud za rok uslyším, že na ministerstvu školství je něco špatně, tak i oni za to mé rozhodnutí nesou spoluodpovědnost.

Kde jsou ve vládě ty ženy, které jste sliboval?
Počítal jsem s tou variantou širší obměny v kádru KDU-ČSL a tam mohla být kandidátkou na ministerstvo spravedlnosti Vlasta Parkanová. Tedy další žena navíc. Ale ty politické dohody se prostě neuskutečnily.

Přišla během těch jednání chvíle, kdy jste přestal věřit, že se vám podaří vládu sestavit?
Přestože nejsem maratonec, tak dotahuji věci do konce. Dovedu si představit neuspěch, prohru, to život přináší. Ale že bych to nedotáhl do konce, to jsem si nepřipustil. Ta představa může narazit, to ano.

Třeba už dnes při jednání s vedením ČSSD?
Přistupuji k tomu tak, jak se k tomu v sociální demokracii nikdy nepřistupovalo. Vždycky byly orgány strany postaveny před hotovou věc a nemohly se podílet na rozhodnutích, které ministerstvo pro sociální demokracii představuje vyšší prioritu. Poprvé v historii tahle možnost v průběhu sestavování byla.

Třeba když vám orgány strany nedoporučily dát na post ministra zahraničí Pavla Teličku?
Pozor, sociální demokracie nerozhodovala o Pavlu Teličkovi! Pokud by naše strana spravovala ministerstvo zahraničí, kategoricky bych usiloval, aby Telička byl ministrem. Ale předsednictvo vidělo akcenty jinde než na ministerstvu zahraničí. Ale ten politický sex-appeal, kdyby pan Telička byl ministrem zahraničních věcí, by byl větší. Byla by to podle mě velká posila vládnímu týmu o osobu, která je schopná zahraniční politiku dobře vysvětlit. Pavel Telička je komunikátor, je to člověk, který, když se postaví na náměstí nebo půjde do Kotle, umí dobře vysvětlit, proč vláda tu či onu pozici obhajuje.

Máte pro něj jiné místo?
Byl bych velmi rád, aby byl blízko centra tvorby zahraniční politiky. Předestřel jsem mu nějaké možnosti a vrátíme se k nim někdy v říjnu, až se jeho mandát v Bruselu bude chýlit ke konci.

Máte vymyšlené nějaké místo pro Miloše Zemana, aby vám to z Vysočiny nekazil tak jako Vladimíru Špidlovi?
Tak jak Miloše Zeman znám, není to člověk, který by se nechal zpacifikovat nějakou pozicí. Není to tak, že za ním přijdu a řeknu:Miloši, tady máš tři čtyři varianty, kým můžeš být. To by mě vyhodil. Budu s ním hovořit. Musí vědět, že pokud se bude chtít vrátit, tak ty dveře z dnešního podpalubí na tu první palubu a až k tomu kapitánskému můstku nebudou uměle zavírány. Jsou volné, záleží na něm.

Znamená to, že ho budete brát vážněji než Vladimír Špidla?
I tak se to dá interpretovat.

Chci bojovat se skepsí ODS
Kdo bude pro vládu Stanislava Grosse hlavním politickým soupeřem? ODS, nebo komunisté?
 
Hlavním soupeřem bude pro mě skepse v České republice. Lidé tady mají být na co hrdí, a přesto je v nich skepse a nedůvěra v budoucnost. Ztělesněním toho, že všechno je špatně, a tvrzení, že jdeme špatnou cestou, je ODS. A s tím budu chtít zápasit.

Nejsou to spíš komunisté, kteří už léta tvrdí, že je všechno špatně?
U komunistů to beru jako styl jejich politiky, u ODS mě to mrzí a překvapuje.

Váš stranický kolega Foldyna říká, že se víc než komunistů děsí rovné daně v podání ODS.
Zeptejte se ho ale, jestli by on uzavřel koalici s komunisty v severních Čechách. A řekne vám ne. I on uzná, že děs z komunistů je větší. Samozřejmě, že mě ODS svými recepty taky děsí. Ale komunisté mají v sobě ještě jiný náboj než utopistické recepty.

Odcházející premiér vidí největší úkol vaší vlády v zastavení poklesu porodnosti. Máte představu, jak se s tím vyrovnat?
Samozřejmě nemůžeme přijmout usnesení, že se příští rok narodí 120 tisíc dětí. I když by bylo zajímavé, přemýšlet nad technikami, jak to udělat. Pokud víme, jednou z hlavních příčin nízké porodnosti je nedostupnost bydlení pro mladé lidi. A tak chceme pomoci tam. Právě novomanželskými půjčkami.

Program: školné ne, vyšší daně bohatým nezavedeme
Zavede vláda školné, když chce výrazně podporovat vzdělání?
Já jsem přesvědčen, a to není levičácký přístup, že školné nic neřeší. Česká rodina ze střední vrstvy s více dětmi by se, pokud by bylo školné, musela rozhodovat, které z dětí půjde na vysokou. Jestli Pepa, nebo Petr. To je šílené rozhodování! U nás by, na rozdíl třeba od Británie, takový problém střední vrstva se svými příjmy měla. A navíc, tahle střední vrstva musí mít možnost, aby z ní rostly elity, aby se neprohlubovala sociální diferenciace. Rodiny s průměrnými příjmy by kvůli školnému produkovaly méně a méně vysokoškoláků.

Jak jinak chcete zajistit proklamovanou společnost vzdělání, když nebude školné? To přece stojí peníze.
Podívejte, konference rektorů společně s Petrou Buzkovou připravila projekt reformy vysokého školství. Samozřejmě ho budeme muset poměřovat ekonomickými možnostmi.

Dá tedy v budoucnu vláda víc peněz do vzdělání než teď?
Já chci budovat a obnovovat důvěru mezi politiky a občany, a nebudu proto dávat žádné laciné sliby, které nebudu moct splnit...

... takže jste opatrnější než Špidla.
... já chci nejdříve vidět tu koncepci, teprve potom můžu říct verdikt. Samozřejmě je jasné, že to bude spojeno s nějakými finančními nároky.

Uvažujete o tom, že byste více zdanili bohaté a zavedli další daňové pásmo?
Abychom zachovali standard sociálního státu, je pro mě důležité, aby se celková daňová kvóta, to co bude mít společnost na veřejné služby a transfery, aby se nesnižovala. Sociálně demokratický pohled je větší solidarita mezi chudými a bohatými.

Znovu k otázce - zvýšil byste daně bohatým?
Nepočítám s tím, že by to bylo v tomto volebním období na pořadu dne.

Počítáte s daňovým zvýhodněním rodin s dětmi?
Ano.

Evropa a USA se nemají vzdalovat
Pojďme k zahraniční politice. Je to pár dní, co se Česká republika připojila k rezoluci OSN kritizující zeď, kterou vystavěl Izrael na hranicích s palestinskými územími. Jaký je váš pohled na tuto zeď?

Cítím velký problém v tom, že se ta zeď stavěla na území, které bylo v několika případech mimo území Izraele, to je diskutabilní. Na druhou stranu, každý stát má povinnost chránit své obyvatele. Ono se snadno z druhého konce světa rozhoduje, co by se nemělo dělat v zemi, jejíž obyvatelé jsou vystaveni dennodennímu riziku teroristického útoku. Mám pro některé postoje izraelské vlády pochopení, neměly by to být ale postoje, které vedou k eskalaci toho problému.

Bylo podle vás správné jít do války v Iráku?
Z pohledu toho, co se dnes v Iráku děje, je nejdůležitější, aby kompletní správa včetně převzetí odpovědnosti za bezpečnost byla předána Iráčanům. Nemám ale dostatek argumentů k tomu, abych měl nějaké populistické prohlášení, že to, co se stalo v Iráku, bylo od samého počátku špatně, že tu válku odsuzuji.

Taky jste mohl říci, že to bylo od počátku dobře...
Hmm...

Je vám tedy bližší pozice George Bushe, nebo Jacquesa Chiraka?
Já hlavně myslím, že je pro svět i pro Evropu nebezpečné, pokud se bude prohlubovat rozporné vidění bezpečnostní politiky Evropy a USA. Prostě patříme do jednoho civilizačního okruhu a bylo by zničující, kdyby došlo k nějakým nepřekonatelným bariérám. Jedním z pilířů naší bezpečnosti je NATO, transatlantické partnerství, a to nemáme žádným způsobem oslabovat. Druhým je EU a její zahraniční politika a my bychom se měli snažit spoluvytvářet jí v symbióze s tím prvním pilířem.

Nejsem absolutní nevzdělanec
Kdy vás poprvé napadlo, že budete premiérem?

Zajímavá otázka. Přiznám se, že to pro mě byla rána z čistého nebe, předpokládal jsem evoluční vývoj. Předpokládal jsem, že na sjezdu ČSSD se budu ucházet o pozici předsedy. Nicméně situace byla rychlejší a já nemám v povaze uhýbat před výzvami.

Doporučíte manželce, aby utlumila své podnikatelské aktivity? Bude dál prodávat Amway?
My jsme o tom ještě nehovořili, ale bude se jistě věnovat jen věcem, které jsou bez problémů konfliktu zájmů. Já vám nebudu říkat nic o mnohoúrovňovém marketingu, ale určitě nenastane situace, že by manželka premiéra někde zaťukala na dveře a prodávala čisticí prostředky. Ale když bude někde přednášet, že se v dnešním světě dá nakupovat i jiným způsobem než chodit do obchodů, a doporučí při tom konkrétní webovou stránku, tak mi to nevadí.

Nevadí vám, že vaše sedmiletá dcera umí anglicky lépe než vy?
Na jednu stranu jsem rád, v sedmi letech mluví opravdu dobře. Chci ale říct, že já nejsem angličtinou úplně nedotčen, základní konverzaci zvládám, možná s chybami, ale domluvím se. Nejsem absolutní nevzdělanec, jsem jen takový malý nevzdělanec. Budu se angličtině věnovat. A možná bych to ani neměl říkat, ale to je jeden z důvodů, proč se vzdám poslaneckého mandátu, abych měl na angličtinu víc času.

Do jaké základní školy půjde vaše dcera v září, po anglické školce?
Půjde do normální základní školy u nás na sídlišti. Ale chci říct, že když sociální demokraté preferují bezplatné školství, tak to neznamená, že chtějí ničit privátní školy. Jenom chci, aby vedle těch lidí, kteří mohou dát dětem deset tisíc měsíčně na školu, měli možnost posílat na dobrou školu děti i ostatní. Jestli se někdo ze sociálních demokratů rozhodne, že místo nového auta dá dětem lepší vzdělání, za to se nemusí stydět.

My bychom vám to rozhodně nevyčítali.
To já vím. Říkám to proto, že jedním z našich problémů je slepá závist. Já si vážím bohatých lidí, kteří zbohatli poctivě. Tu závist musíme umět u nás postupně potlačovat.

Co jste naposledy četl, pokud na to máte v těchto dnech vůbec čas?
V poslední době ne.

A předtím?
Druhá světová válka ve Středomoří, tuhle knížku mám v místnosti, kde člověk bývá sám.

A román?
Asi Forsyth, jmenovalo se to tuším Ikona.

Budete jako premiér jezdit ve škodovkách?
Ještě jsem o tom nepřemýšlel.

A budete jezdit pomaleji?
S odstupem uznávám, že některé věci v té vaší reportáži byly pravdivé, některé ne úplně fér. Je ale fakt, že jsme někde jeli rychleji než jsme měli. Ale věřte, že řidiče kontroluji málokdy. Já v autě dělám tři věci: buď spím, nebo čtu materiály a třetí věc - kochám se. Jako Hrušínský ve Vesničce střediskové. Když mám pocit, že se ten den něco povedlo, tak se prostě kochám.

Premiér Stanislav Gross.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz