Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross chce čelit extremismu odposlechem

  19:48aktualizováno  19:48
Ministr vnitra Stanislav Gross odpověděl na stížnost židovské komunity, která je zhrozená nárůstem extremismu v České republice. Na zasedání vlády předložil projekt, jenž by měl neonacisty zastavit. Policie tak bude moci v boji proti extremistům používat například agenty a odposlouchávací techniku. Vláda mu tento plán posvětila.

Využití odposlechu a jiných prostředků, které dosud mohly být nasazovány pouze při potírání nejzávažnější trestné činnosti, umožní nový výklad současné legislativy. Tento nový výklad vláda na svém zasedání schválila.

"Mnohaletý výklad některých zákonných ustanovení neumožňoval v praxi realizaci určitých postupů," uvedl.

Odposlech a agenty policie dosud používala jen proti trestné činnosti, za kterou hrozí minimálně osmiletý trest vězení. Gross ale uvedl, že i když za trestnou činnost extremistů nehrozí tak vysoké sankce, mezinárodní smlouvy použití této techniky umožňují.

STATISTIKA

Loni policisté zaznamenali více rasových trestných činů než v roce 1999. Přestože bylo stíháno méně lidí za podněcování k národnostní a rasové nenávisti a za propagaci rasismu, výrazně se zvýšil počet případů hanobení národa, rasy a přesvědčení. Zatímco v roce 1999 řešila policie 66 těchto trestných činů, loni jich bylo 111. Podle statistik ministerstva vnitra rasových trestných činů v druhé polovině 90. let plynule přibývalo.

Policie se více zaměří na ekonomické aktivity extremistů, například na prodej a distribuci CD a dalších nosičů s rasovou tematikou a podtextem.

"Pozorujeme v posledním období, že řada jejich aktivit není ani tak spojována s jejich ideovým cílem, ale je spojována se získáním silnějšího ekonomického zázemí," uvedl ministr.

Státní orgány budou moci nově snadno zabránit zahraničním extremistům ve vstupu do země. Analýza legislativy totiž podle Grosse ukázala, že lze posílit také pravomoci cizinecké policie. Zahraniční účastníci rasistických koncertů či jiných akcí, které šíří extremismus, budou evidováni v databance nežádoucích osob. Státní orgány jim budou moci zabránit ve vstupu do země až na pět let.

Policie bude podle upraveného výkladu zákona moci rovněž zasáhnout na soukromých akcích, které často maskují rasistické koncerty, a důsledněji potírat extremistická hnutí, tvrdí Gross.

KOMENTÁŘ MF DNES

Říkejte mu Rom

Židovská obec bila na poplach
Znepokojení nad aktivizací neonacismu v ČR vyjádřili představitelé Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí ČR v Terezíně o víkendu.

"Vyjadřujeme pohoršení nad tím, že v zemi, v níž bylo nacistickým režimem vyvražděno na 80 tisíc našich nejbližších příbuzných, je trpěna činnost neonacistů," napsali v prohlášení.

Víkendové akce skinheads

Skini klidně prošli Mostem a Litvínovem

Koncert skinů se nekonal

To, že by vláda a justice tolerovaly projevy neonacismu, ale Vladimír Špidla odmítá.

Ministr vnitra Gross dokonce nedávno prohlásil, že policie pravicovým extrémistům vyhlašuje otevřenou válku.

Gross vyhlásil skinům válku po koncertě v Senohrabech
Otevřený boj proti pravicovému extrémismu vyhlásil Gross po koncertě neonacistických skupin, který se bez nejmenšího zásahu policie odehrál 7. dubna v Senohrabech u Prahy.

Na to, že policie při koncertu nezasáhla, si stěžoval také prezident Václav Havel. "Doufám, že bude role policie v tomto případě řádně prošetřena," řekl tehdy.

Podle Havla i podle Grosse je třeba ve věcech pravicového extrémismu důslednějšího zákona, aby mohla policie proti extremistům patřičně zasáhnout.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Najdete na iDNES.cz