Gross a Kostelka: Hojdara nesledujeme

  • 8
První den po zprávě o odposlechu auta Josefa Hojdara do kauzy nic nového nevnesl. Sněmovní branný a bezpečnostní výbor si sice pozval "na kobereček" ministry vnitra a obrany, poslanci se však od nich nic nedozvěděli. Od odposlechu poslance dává ruce pryč i premiér Špidla.

Ministr obrany Miroslav Kostelka poslancům řekl, že vojenské tajné služby Hojdara neodposlouchávaly.

Stejně brání svélidi i ministr vnitra Stanislav Gross. Hojdarem ani jeho okolím se podle ministra nezabývaly. Policejní prezident Jiří Kolář a Gross poslancům řekli, že policie odposlouchávací zařízení, které policie v pondělí našla v Hojdarově služebním automobilu, nepoužívá.

Na základě tohoto poznatku o odposlouchávacím zařízení Kolář a Gross vyloučili, že by policie za odposlechem Hojdara stála.

Špidla: Nic o tom nevím
Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas viní z problémů, které se objevily kolem odposlechů, premiéra Vladimíra Špidlu. Ten ovšem dává od akce "Hojdar" ruce pryč.

"Nemám žádnou informaci o indicii, která by umožnila jakýmkoli způsobem specifikovat, kdo se dopustil takovéhoto z mého hlediska odporného útoku," řekl v úterý večer na tiskové konferenci premiér.

Doplnil, že je na policii, aby vyšetřila, kdo se činu dopustil. "Obrátím se na příslušné ministry, v jejichž resortech jsou tajné služby s dotazem, aby prověřili situaci," odpověděl na dotaz, zda mohou být za odposlechem tajné služby.

Klas: Špidla je týdně v BIS, premiér to popírá
Podle Klase ale právě Špidla zavedl v oblasti odposlechů praxi, "že nikdo nikomu nevěří". Klas připomněl, že Špidla každý týden navštěvuje sídlo BIS, kde si čte přepisy telefonních odposlechů.

"Takové počínání předsedy vlády je v demokratické společnosti neobvyklé," dodává šéf komise pro kontrolu BIS.

Špidla to ale podle mluvčí vlády Anny Veverkové popřel a vyzval Klase, aby svá tvrzení doložil. V prohlášení, které Veverková zaslala ČTK, tvrdí, že někteří členové ODS již několik měsíců napadají Špidlu, ale svá tvrzení údajně ničím nedoložili.

"Tyto výroky jsou zvláště znepokojující ze strany Jana Klase, jenž v komisi pro kontrolu BIS pracuje přes deset let a má všechny zákonné možnosti k zjištění reálného stavu věci, a proto by se od něj již dalo očekávat odborné, a nikoli jen stranické posuzování dané problematiky," dodala Veverková.

Je to česká Watergate, říká Vidím
Kauzou odposlechu Josefa Hojdara se zabývat  sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Jeho členové žádají vysvětlení od premiéra Vladimíra Špidly a ministrů vnitra a obrany Stanislava Grosse a Miroslava Kostelky.

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS označil už před schůzkou s Kostelkou a Grossem kauzu ve vysílání Radiožurnálu za "českou Watergate".

Podle něj je nutné celou událost řádně prošetřit: "Nevím, jestli to byla státní moc, nebo nějaká soukromá společnost, která má kolegu poslance zájem poslouchat. Teď je na státní moci, vládě, panu premiéru a speciálních službách, aby jasně prokázali, že oni to nejsou. Pak nechť se to šetří jako standardní kriminální čin," zdůraznil Vidím pro Radiožurnál.

Klas: Vláda se snaží zbavit problému
Se snahou zapojit do záležitosti parlamentní kontrolní orgány ale nesouhlasí šéf komise pro kontrolu BIS Jan Klas. Vidí v tom pokus odklonit problém od zodpovědných institucí řízených příslušnými ministry a premiérem na parlamentní půdu.

Vláda podle něj postupovala tímto způsobem i v jiných případech, "aby se zbavila odpovědnosti".

V Hojdarově bytě a kanceláři se nic nenašlo
Policisté našli v Hojdarově autě odposlouchávací zařízení napojené na hands-free sadu poslancova mobilního telefonu, uvedla Česká televize.

"Je to zařízení, které má dosah minimálně kolem 150 metrů," řekl ČT mostecký policejní ředitel Václav Jakubík.

Dodal, že odposlouchávací zařízení ve voze bylo zapnuté, a to i v době, kdy s ním manipulovala policie. "Podle mého osobního názoru šlo o poloprofesionální zařízení," řekl Českému rozhlasu Jakubík.

"Každopádně musel mít pachatel určitý čas na to, aby zařízení namontoval pod polstrování vozidla. O tom, kdo zařízení namontoval, lze pouze spekulovat," dodal Jakubík s tím, že odhalení pachatele odhaduje "tak padesát na padesát".

Policie našla zařízení při plánované kontrole Hojdarovy oktavie na policejním ředitelství, uvedla televize Nova.

Po nálezu policisté prohledali také poslancův byt a kancelář, žádný další odposlech však již nenašli. Hojdar tvrdí, že mu musel být odposlech nainstalován buď ve sněmovně, nebo v jeho soukromé garáži. "To auto neparkuje nikde venku, čili je vyloučeno, že by se tam (odposlouchávací zařízení) dostalo náhodně," řekl Nově poslanec.

Dodal, že se po domluvě s policií rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele. - více o nálezu odposlechu zde

Sociálnědemokratického poslance Josefa Hojdara zajímá, kdo namontoval do jeho vozu odposlouchávací zařízení. (12. listopadu 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video