Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gröbeho vilu asi obsadí právníci

  11:32aktualizováno  11:32
V i n o h r a d y - Bývalá letní rodinná vila hraběte Gröbeho v Havlíčkových sadech se zřejmě stane sídlem právnického institutu Ceeli. Podle předsedkyně správní rady společnosti Ceeli Institut a místostarostky Prahy 14 Jiřiny Novákové by byly v Gröbeho vile také odborná právnická knihovna, přednáškové sály i apartmány pro studenty. V reprezentačních prostorách by se pak několikrát do roka mohly konat koncerty, výstavy či diskusní fóra.

S přeměnou vily na vzdělávací středisko pro právníky počítá Ceeli Institut, který se jako jediný zúčastnil veřejné obchodní soutěže vypsané vinohradskou radnicí na investora a nájemce Havlíčkových sadů a všech objektů, které se v nich nacházejí.

V domě Dolní Landhauska, z něhož již druhý obvod nechal kvůli opravám vystěhovat nájemníky, by měly být profesorské byty. Starosta Michal Basch řekl, že do konce března by radní a posléze zastupitelstvo měli rozhodnout, jestli městská část se společností smlouvu podepíše.

Napomoci při rozhodování by jim měly i reakce veřejnosti, jíž obvod předložil expozici o budoucnosti Havlíčkových sadů. Otevřena je do 18. března v přízemí věže Novoměstské radnice. Přihlášky do soutěže si vyzvedlo šest uchazečů a zaplatili za zadávací dokumentaci, ale velikost a dispozice staveb vedly k tomu, že nakonec návrh nepodali.

Podle Basche se rekonstrukce sadů a objektů odhaduje na více než 350 milionů korun, což představuje roční rozpočet čtvrti. Je však nezbytná, protože takřka všechny stavby, které jsou navíc památkově chráněné, jsou v havarijním stavu. "Viničný altán se rozpadá již delší dobu a památkáři nám dali nůž na krk, abychom ho do konce příštího roku uvedli do původního stavu," konstatoval Basch. "A totéž lze očekávat i u dalších objektů, jak budou časem dále chátrat," dodal.

Gröbeho vila je na tom relativně nejlépe, protože zdevastované jsou jen některé části. V současné době část vily využívá taneční konzervatoř. Za minulého režimu byl ve vile Dům pionýrů a mládeže, který se nechvalně podepsal na tamní výzdobě. "K ornamentům na stropech přibyly srpy a kladiva, na dveřích jsou Gottwaldovy citáty," konstatoval starosta.

Vrátit Gröbeho vilu do původní podoby je však nemožné. Architekt Vladimír Soukeník ze společnosti B.I.R.T., která soutěž organizovala, řekl, že takový požadavek by se dal splnit jen za předpokladu, že by z kdysi rodinného sídla vzniklo sídlo diplomatické. Ostatně o tom se uvažovalo počátkem devadesátých let pro zástupce Slovenska, když se dělil náš stát. Pro veřejnost se pronájmem sadů nemá nic změnit. Park zůstane i nadále přístupný, ale bude obehnán plotem a nejspíše se bude na noc zamykat, jako tomu kdysi bylo.

Gröbeho vila v havlíčkových sadech je výraznou dominantou Vinohradského panoramatu. (5. 3. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Ministryně Němcová v Rozstřelu popíše trable s IT zakázkami i růst penzí

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová na schůzi vlády v demisi...

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová v současnosti řeší problém s IT zakázkami. O trestních oznámeních,...

Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,...

Inkluze nám toho víc vzala, než dala, míní ředitelka speciální školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy praktické a speciální v Chebu.

Po takřka dvou letech fungování hodnotí ředitelka Základní školy praktické a speciální v Chebu a dlouholetá kantorka...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz