Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gripeny za ruský dluh

  11:45aktualizováno  11:45
V době, kdy se naše armáda potýká s nedostatkem peněz a naše republika dostává různé doporučení od jiných, zda nakoupit, nadzvukové stroje či posečkat, by mohla padat v úvahu ještě další možnost, jak koupit letadla za serii výměnných transakcí týkajících se ruského dluhu ve výši 3,1 miliardy dolarů vůči České republice.

V dosavadním výběrovém řízení zůstalo s nabídkou  pouze konsorcium BAE Systems/Saab se stíhačkou JAS-39 Gripen. Tato nabídka je jistě pro ČR výhodná, neboť nabízí 36 stíhaček za méně než 75 miliard Kč a offsetová programy ve výši 150% hodnoty ceny letadel. Vzhledem k tomu, že splátky jsou rozloženy do patnácti let, mohl by být tento kontrakt výhodný pro všechny zúčastněné strany.

Pokud by se realizovala dohoda s ruskou stranou i konsorciem BAE Systems /Saab, pak ruská strana by mohla převzít veškerou úhradu ve splátkovém kalendáři za Českou republiku za prominutí zbytku dluhu a s tím, že offsetové programy, které by z kontraktu vyplývaly by nesměřovaly do ČR, ale postupně do Ruska.

Jistě se dá v této zemi najít mnoho příležitostí v energetice, či v podpoře obchodu, ropném průmyslu nebo plynárenství pro tyto ofsetové programy. Pro Rusko by tato transakce byla výhodná v tom, že by do země připlynulo více investic než by bylo vydáno.

Je samozřejmostí, že bezpečnost těchto investic by musela být zaručena vládou Ruska. Byl by to i dobrý startovní můstek pro další investory ze západních zemí, kteří v Rusku začali vidět silného obchodního partnera splácejícího si své závazky a spoluhráče na evropském poli.

Pro konsorcium BAE systems /Saab by tato transakce byla výhodná v získání nových, do budoucna prudce se rozvíjejících trhů a jistě bezpečná investice s dobrou návratností. Do budoucna i levnou pracovní sílou, která veškeré investice podpoří. 

Pro ČR by tato smlouva byla výhodná v získání větší části dluhu než přes pochybné ruské firmy, kde není zaručena platba a jejichž nabídka výše odkoupení dluhu je pro ČR značně nevýhodná. Dále by bylo vyřešeno dilema kde vzít na koupi Gripenů.

Jistě by se již našly peníze na dodání zbraňových systémů od americké společnosti Raytheon pro letadla a zbylo by i na modernizaci tanku T-72 včetně profesionalizace armády. Možná by padala i v úvahu varianta postoupení celého ruského dluhu konsorciu bez ofsetových programů pro Českou republiku.
  
Pavel Kuthan
[mailto:p.kuthan@iol.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Najdete na iDNES.cz