Gripeny mají problém létat v NATO

  • 105
Švédské stíhačky JAS-39 Gripen, jež má mít armáda ve výzbroji od příštího roku, mají problém: nejsou v tuto chvíli slučitelné s letectvem NATO. Novou překážkou je i to, že nemohou nést americké rakety středního dosahu AMRAM, bez nichž je účinnost nadzvukových strojů mizivá.

Švédové sice slibují, že na technických problémech pracují, letečtí odborníci však vylučují, že to do příštího roku stihnou.

Ministr obrany Miroslav Kostelka navíc podle důvěryhodného zdroje ostře vytkl svým obchodníkům to, že střely AMRAM ani neobjednali.

Kostelka ve čtvrtek na otázku k raketám neodpověděl. Expert, který je do jednání se Švédy zasvěcen, tvrdí, že česká strana je stále více znepokojena vývojem švédsko-maďarského kontraktu. Švédi Maďarům už třikrát zvedli cenu gripenů kvůli tomu, že stíhačky dovybavují dalšími přístroji, aby s nimi mohlo počítat i NATO.

Premiér Vladimír Špidla přiznal, že se vedou složitá jednání. "Ale neznamená to, že bychom přehodnocovali, zda gripeny, nebo americké F-16. Pokud nebudou podmínky dobré, tak gripeny nevybereme. Věřím ale, že se dohodneme."

Ministr průmyslu Milan Urban slibuje, že cenu za pronájem gripenů (21 miliard) podstatně sníží. "Předpokládám, že to vyjednáme."

Kvůli technickým i cenovým obtížím se oddaluje uzavření smluv o dodání stíhaček Česku, a tedy i podepsání mezivládního švédsko-českého dokumentu, Memoranda o porozumění. Závisí na něm další smlouvy o pronájmu stíhaček. Naposledy vláda memorandum odložila ve středu.

"Nevadilo by mi, kdyby vláda ten obchod zamázla. Od počátku se mi to celé nezdálo," říká jeden z vlivných místopředsedů kabinetu. A vynořuje se další překážka: gripeny nemají rozpoznávací systém NATO mezi vlastními a cizími letouny. "U stíhaček je to zásadní věc. A my nevíme, jak jej u pronajímaných letounů vyřešit," říká jeden z českých expertů. Zástupci gripenů se k otázce nechtěli vyjádřit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue