Gripen českých vzdušných sil nad Islandem

Gripen českých vzdušných sil nad Islandem | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Přesná munice pro gripeny je na dosah. Čeká se na souhlas Kongresu

  • 71
Americké ministerstvo zahraničí souhlasí s prodejem velkého balíku přesně naváděné munice pro několik svých evropských spojenců. Mezi koncovými zákazníky je i Česká republika, která chce především pro své nadzvukové stroje Gripen pořídit 180 kusů munice vzduch-země.

Ta dosud ve výzbroji letounu chybí a posunula by schopnosti českých vzdušných sil o úroveň výše.

Prodej přesné munice v hodnotě 231 milionů dolarů pro osmičku zemí včetně České republiky musí ještě schválit americký Kongres. Ten už má ale doporučující stanovisko ministerstva zahraničí i zvláštní Agentury pro obranou a bezpečnostní spolupráci, která podobné obchody zprostředkovává.

GBU-12/16 Paveway II

V podstatě jde o klasickou neřízenou pumu Mk. 82/83 (227 kg/454 kg) vybavenou o speciální přídavný balíček. Na hrot je umístěna naváděcí a řídící jednotka a na dno pak řiditelná směrová křídla. Pumy jsou naváděny na cíl pomocí laserového paprsku. Ten může mít přitom více zdrojů. K cíli se pohybuje klouzavým pádem po odhození z dostatečné výšky, přičem korekci letu obstarávají zadní výklopné řídící plochy. Přesnost udává výrobce 99 procent s odchylkou jednoho metru. I když se jedná o kategorii "levnější chytré munice", cena za kus se podle různých zdrojů pohybuje v rozmezí 450 - 600 tisíc korun. V případě společného nákupu několika zemí ale bude jednotková cena podstatně nižší.

Půjde přitom o první takto rozsáhlý obchod, kdy se jednotlivé členské země spojily a munici od Američanů nakoupí prostřednictvím specializované agentury NATO společně. To jim ve výsledku nákup zlevní, než kdyby každá země nakupovala rakety a pumy zvlášť. Dalšími zákazníky jsou Belgie, Dánsko, Řecko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko a Španělsko.

Na společném nákupu se země dohodly na okraj summitu NATO ve Walesu před dvěma roky. České ministerstvo obrany tehdy oznámilo, že chce nakoupit 180 kusů munice vzduch-země.

Dovybavení nadzvukových strojů o schopnosti útočit i na pozemní cíle (Air-to-Ground) považuje velení letectva i ministerstvo obrany za jednu z priorit především kvůli možnosti jejich plnohodnotného nasazení například v mezinárodních operacích.

Podle bývalého velitele vzdušných sil Libora Štefánika se možnosti použití letounu rozšíří o víc než padesát procent a to za relativně malé náklady s porovnáním k ceně celého kontraktu. „Je nezbytné letouny Gripen touto schopností dovybavit,“ uvedl už dříve Štefánik.

Podle expertů se pořízením přesně naváděné munice proti pozemních cílům čeští letci dostanou opět o úroveň výše. „Bude to velký skok. Těch 180 kusů by ale měl být jen začátek. Přesnou municí pro pozemní údery by měly být dostatečně vyzbrojeny také bitevníky L-159 a vrtulníky,“ konstatoval Jan Čadil, šéfredaktor odborného magazínu Letectví + kosmonautika.

Fotografie

Laserem naváděná bomba
Laserem naváděná bomba
Laserem naváděná bomba
Laserem naváděná bomba

Kromě toho by gripeny měly být na základě nového kontraktu o pronájmu do roku 2018 vybaveny také systémem pro noční vidění, komunikačním systémem Link-16, který využívají další státy NATO či zaměřovacím a průzkumným kontejnerem.

Pro české letectvo by měly být v balíku určeny pravděpodobně dva typy GBU-12 či GBU-16 Paveway II z početné rodinky takzvaných „chytrých pum“. Ty umožní českému letectvu provádět přesné údery na pozemní cíle, ve dne i v noci a to jak z bitevníků L-159 ALCA, tak po výměně nosníků také z nadzvukových strojů JAS-39C/D Gripen.

, natoaktual.cz

Video