Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gripeny byly ztrátový obchod, říká zbrojař Háva

  4:04aktualizováno  4:04
Úplatky v tendru na stíhačky pro Česko mohly jít přes největšího tuzemského obchodníka se zbraněmi Richarda Hávu. "Mám tak špatnou pověst a naše firma je pod takovým drobnohledem, že by si mě nikdo k uplácení nemohl vybrat," říká Háva v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Háva: Bývám dáván do souvislosti s kdekým. | foto: Michal ŠulaMF DNES

KORUPCE NA ČESKÉM NEBI - VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE

Švédská veřejnoprávní televize vás označila za jednoho z tajných agentů, přes které měly jít úplatky českým politikům.
Já nejsem žádný tajný agent ani lobbista. Omnipol s BAE Systems zcela veřejně spolupracuje už někdy od roku 1997 a jsme na to pyšní. Zrovna nedávno jsme prodloužili smlouvu na další tři roky.

Podle Švédů jste měl slíbeno téměř 1,2 miliardy korun, když Česko nakoupí gripeny. Měly vám být vypláceny prostřednictvím anonymní firmy v daňovém ráji. Co vy na to?
Takové peníze jsem nedostal. A musím říct, že je mi to líto. Co vám na to mám říct? Neviděl jsem nikdy žádné takové peníze ani jim podobné. A absolutně vylučuji, že bych dostal jakékoliv peníze na offshorový účet, se kterým bych měl něco společného.

Podle nich mohla být část těchto peněz použita na motivaci pro české politiky, aby podpořili gripeny.
Proč bych to panebože dělal? Já na běžný průměr České republiky nevydělávám tak málo peněz a nemám to zapotřebí. Myslím, že rubáš nemá kapsy, já se snažím si život užít, dokud to jde. A rád bych dodal, že naše firma byla vždy pod velkým drobnohledem, chodilo na nás množství kontrol, každý obchod byl xkrát otočen zleva doprava, a tak jsme už na počátku 90. let zvolili taktiku, že bude lepší kopírovat zákony, a to včetně daňových.

Ovládáte vy sám nebo firma Omnipol nějaké společnosti v daňových rájích?
Ne. Proč? Všechno, co potřebujeme k podnikání, máme registrované v Česku.

Vyloženě špatný obchod to nebyl

Kolik jste vydělali na spolupráci s BAE Systems a SAAB na projektu gripenů?
Vyčíslit náklady by se určitě daly. Rozhodně bych ale u téhle operace nehovořil o zisku. Nepopírám samozřejmě, že kdyby k nákupu gripenů došlo, byl by to dobrý byznys. Ale dobře víte, že ten obchod byl na poslední chvíli zrušen a tím to skončilo i pro nás. Takže žádné stamiliony.

Jednání o nákupu letadel se táhla přes pět let. To jste v té době nedostávali od BAE Systems žádné peníze?
My jsme obchodníci se zbraněmi, ne „píáristé“, kteří pracují na nějaký měsíční paušál. Funguje to tak, že si v každém obchodním případě vlastní náklady hradíme sami. A jen pokud ten obchod vyjde, zahrneme si je do obchodní marže. A tenhle nevyšel.

Jak bývá marže velká?
U takhle velkých obchodů to bývá pod jedno procento z ceny zakázky. A musím vás ujistit, že ministerstvo obrany si v takových případech pečlivě kontroluje, jestli marže není přehnaná, a kontroluje i kalkulaci nákladů.

Takže říkáte, že spolupráce na gripenech byla pro vás v podstatě ztrátový byznys?
Tak vyloženě špatný obchod to nebyl. To nemůžu říct. Důležité bylo, že Omnipolu díky spolupráci s BAE Systems výrazně stoupla prestiž a vylepšila se image v řadě zemí po celém světě. Pořád doufáme, že gripeny budou na českém nebi přibývat. A pokud skutečně budou, tak budeme velmi rádi, pokud budeme moci alespoň na části takového projektu participovat.

Měli jste nějaký prospěch z rozhodnutí vlády gripeny si nakonec alespoň pronajmout?
Ne, to šlo úplně mimo nás. Na tom jsme se vůbec nijak nepodíleli.

Každý ví, kdo je Háva

BAE Systems vám však v minulosti pomohla odkoupit několikasetmilionovou pohledávku od ČSOB. To je přeci docela dobrá odměna.
To nebyla odměna, ale úplně normální půjčka, kterou jim v půlročních splátkách stále vracíme. Nevidím na téhle transakci a spolupráci nic podivného ani zvláštního. Byl to absolutně korektní obchod, řádně zadokumentovaný a řízený bankou.

Co říkáte na to, že metody BAE Systems při získávání zbrojních zakázek nejsou prověřovány pouze v Česku, ale v dalších zemích na čtyřech kontinentech?
BAE Systems je náš významný partner a doufám, že bude ještě dlouho. Pokládáme je za neuvěřitelně korektní firmu. Kdyby se všechny velké koncerny chovaly podobně, tak se nám bude dělat úžasně.

Jedním z těch, který údajně měl ve prospěch BAE Systems uplácet tuzemské politiky, má být rakouský lobbista hrabě Alfons Mensdorff. Znáte se s ním?
Toho jsem viděl dvakrát nebo třikrát, a to výhradně společensky. Nikdy jsme spolu nespolupracovali v rámci žádného obchodního případu.

Věděl jste, jaká měla být jeho role při prosazování gripenů?
Ne. Při takovémhle kontraktu si každá firma chrání obchodní tajemství a know-how. Já BAE také neříkám, že ve firmě X a Y mám takové a takové partnery. A my jsme navíc v některých zemích konkurencí, takže by se to nehodilo. Pražská kancelář BAE se řídí striktně pravidly celé společnosti, takže přestože spolupracujeme léta a lidsky si určitě rozumíme, tak oni mi řeknou jenom to, co uznají za vhodné.

Najímal si Omnipol nebo vy osobně kvůli gripenům nějaké lobbisty?
My jsme nikdy neměli najatého jediného lobbistu na tento obchodní případ. A to přesto, že já bývám dáván do souvislosti s kdekým. Ono to jednu dobu vypadalo, že každý, kdo měl nohy, svého času prodával gripeny. Ono je strašně jednoduché říct, že se na tom někdo domluvil s Hávou. Každý ví, kdo je Háva. A já nejsem schopný těmhle fámám zabránit. Mně se jednou stalo, že jsem seděl v restauraci a vedle u stolu si povídali nějací lidi, co přesně si domluvili s Hávou. Já je přitom nikdy v životě neviděl.

U řady lidí budíte podezření i kvůli svým vztahům s Miroslavem Kalouskem...
To musí každý posoudit ze svého pohledu. Mirek je můj přítel, což bylo už tisíckrát ve všech podobách a se všemi guláši zmíněno. A já k tomu fakt nemám co dodat. My spolu neděláme, nepracujeme, nemáme spolu byznys a kamarádit se budeme, doufám, dál.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz