Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek

Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek | foto: 211. sqn

Tygři s gripeny míří do Francie na cvičení elitních letek NATO

  • 19
První část 211. taktické letky z Čáslavi zamířila do francouzského Landivisiau, kde se zapojí do prestižního cvičení takzvaných tygřích letek. Ty platí v zemích NATO za elitu. Čekají je náročné cvičné mise včetně vzdušných soubojů.

Do Francie v pátek odletěla první část třicetičlenné jednotky pilotů a techniků z 211. tygří letky. „Přelet čtveřice nadzvukových strojů JAS-39 Gripen je plánován na pondělí,“ uvedl mluvčí čáslavské základny Tomáš Maruščák.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 24 řádných členů ze 14 zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 10 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a jedna letka zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

Dvoutýdenní prestižní cvičení NATO Tiger Meet se letos uskuteční ve francouzském Landivisiau a zapojí se do něj jen vybrané alianční letky. Ty platí v zemích NATO za elitu.

Do misí se zapojí celkově více než čtyři desítky letounů. Kromě stíhaček zde budou zastoupeny také vrtulníky nebo alianční letoun včasného varování a řízení AWACS. „Velkým přínosem cvičení je samozřejmě jeho rozsah a délka. Můžeme si zde vyzkoušet efektivitu vlastní taktiky vzdušného boje nebo plánování komplexních misí,“ vysvětlil velitel 211. letky Jaroslav Tomaňa.

Dopoledne čekají na letce mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících takzvané COMAO (Composite Air Operations). V odpoledních hodinách pak budou vždy následovat mise (takzvané Shadow wave) zaměřené na manévrový vzdušný boj a přímou leteckou podporu.

Součástí setkání tygřích letek jsou i různé tradice a zvyklosti. A také ztvárnění tygří příslušnosti jako jednoho ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek pyšní. Každý rok se letci přitom snaží přijít s novým zbarvením „vlajkového letounu“.

„I v letošním roce máme připravenou novou tygří kamufláž na jednom z gripenů, odhalíme ji však až v pondělí při odletu na cvičení,“ řekl velitel 211. letky Jaroslav Tomaňa.

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým. Za splnění dílčích misí, ale i dalších doplňkových disciplín, jako jsou například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie „nejlépe létající letka“. Tygří „image“ je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů.

Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her. Nejlepší letka, která sesbírá nejvíce bodů, získá unikátní sošku stříbrného tygra „Silver Tiger Trophy“. Tu se čáslavským letcům podařilo získat v roce 2010.

Podívejte se na přelet gripenů nad základnou v Čáslavi:

22. května 2015

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue