Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grégr se urazil, není přece ''poradce''

  7:54aktualizováno  7:54
Ministr průmyslu Miroslav Grégr se jako jediný člen oficiální české delegace nezúčastní zasedání MMF a Světové banky. Důvod? Ministr měl na své identifikační kartě, která opravňuje ke vstupu na zasedání, v angličtině psaný titul advisor, což v překladu znamená poradce nebo znalec.
Zatímco ostatní ministři proti takovému označení nic nenamítali, Grégr takovou akreditaci odmítl. "Vzhledem k tomu, že republika je hostitelská země, není vhodno, aby pan ministr jako člen vlády vystupoval v roli poradce. Proto s poděkováním vrací tuto kartu. Současně se omlouvá ze všech účastí na výročním zasedání," napsal v doprovodném dopise organizačnímu výboru zasedání vrchní ředitel Grégrova kabinetu Jiří Jareš.

Českou oficiální delegaci tvoří několik desítek lidí z centrální banky, vlády a ministerstev, kteří mají tři typy identifikačních karet. Ministr financí Pavel Mertlík a guvernér ČNB Josef Tošovský jsou jako představitelé institucí, které patří do skupiny Světové banky a MMF, "guvernéři". Jejich dva zástupci mají označení "alternate guverner" a všichni ostatní včetně ministrů "advisor".

"To jsou tři typy akreditací, které umožňují vstup na všechny oficiální akce. Pan ministr by mohl mít pak již jen kartu pro hosty, ta ale neumožňuje vstup například na slavnostní zahájení. Postoj pana Grégra je diplomaticky řečeno velmi neobvyklý, jde o ojedinělý krok v historii zasedání obou institucí," uvedl zdroj z organizačního výboru zasedání, který si nepřál být jmenován.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz