Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Greenpeace vytáhli na Slovensku do boje proti toxickým hračkám

  14:18aktualizováno  14:18
Ekologická organizace Greenpeace zahájila na Slovensku kampaň, jejímž cílem je varovat rodiče před nákupem toxických hraček z PVC a přimět obchodníky k jejich stažení z prodeje. Podle MUDr. Miroslava Šuty, který v čele kampaně stojí, ftaláty, obsažené ve výrobcích z měkčeného PVC a uvolňující se při žvýkání hraček v dětských ústech, mohou poškodit játra, ledviny, štítnou žlázu, způsobit rakovinu či narušit hormonální systém. Obdobná kampaň Greenpeace v České republice přiměla v polovině listopadu vedení obchodního řetězce Tesco stáhnout z prodeje hračky z PVC měkčeného toxickými ftaláty.

"Vyzýváme rodiče malých dětí, aby se při předvánočních nákupech hračkám z PVC raději vyhýbali," prohlásil ve středu na tiskové konferenci MUDr. Šuta.

Ačkoli Greenpeace v České republice přiměla v polovině listopadu vedení obchodního řetězce Tesco stáhnout z prodeje některé hračky z PVC měkčeného toxickými ftaláty, ještě v květnu vedení firmy tento krok odmítalo s tím, že podle dodavatelů hračky neobsahují toxické látky. Chemické analýzy ale mezitím podle Šuty prokázaly opak.

Hračky obsahovaly i toluen a karcinogenní změkčovadla

Hračky s ftaláty sice zakazuje úřední směrnice Ministerstva zdravotnictví SR, ale při náhodném průzkumu předvánočního trhu chemická analýza odhalila pět hraček s obsahem karcinogenního změkčovadla.
Označení "nebezpečná hračka" si podle Greenpeace zasluhují kromě "Veselých kačenek" z Tesca i další dovážené zábavy z Číny jako pískací kostky, pískací knížka, pískací panenka či bleděmodří delfíni ze sítě hračkářství Dráčik.

I ty totiž podle chemické analýzy obsahují ftaláty a dovozce na to neupozorňuje. Dvě hračky dokonce obsahovaly toluen.

"Hračky vyrobené z tohoto materiálu se v námi nabízeném sortimentu nenalézají," odepsal přitom Greenpeace koncem listopadu jednatel firmy Dráčik.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Najdete na iDNES.cz