Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Greenpeace varuje před rtutí ve Spolaně

  18:18aktualizováno  18:18
Neratovice - Zemina v areálu neratovické chemičky Spolana je podle analýz ekologů z Greenpeace zamořena rtutí. Na kilo hlíny prý připadají až desítky gramů této jedovaté látky. Stará ekologická zátěž by měla být podle jedné z variant zakonzervována betonem, Greenpeace ale chce, aby byla zemina odtěžena a rtuť poté odstraněna. Spolana s tvrzením ekologů nesouhlasí. Říká, že data neodpovídají zjištěním nezávislých odborných institucí.

Návrh likvidace rtuti posuzoval rezort životního prostředí už na jaře. Projekt "betonové konzervy", ale ministerští úředníci Spolaně vrátili.

"Znovu by měla být dokumentace zpracována v září nebo v říjnu, ministerstvo by tak mohlo rozhodnout ke konci roku," řekl Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. Zabetonování považuje za nedostatečné. Agresivní prostředí spodních vod by totiž mohlo tuto zábranu zničit.

Ekologové: Norma je překročena až stotisíckrát 
Rtuti je podle ekologů v zemi tolik, že by "se dala těžit". V některých vzorcích půdy firma Ecochem naměřila koncentrace až stotisíckrát vyšší než je běžné v nezamořených oblastech, citoval za Greenpeace výsledky Miroslav Šuta. Analýzu zadali ekologové laboratořím, které dělají rozbory pro Spolanu.

Organizace Greenpeace se začala starými ekologickými zátěžemi ve Spolaně zabývat před dvěma lety v souvislosti s celosvětovou kampaní proti dioxinům.

Lidé z Greenpeace v chemičce odebrali vzorky šestého května, když do jejího areálu přepluli na motorových člunech přes Labe.

Spolana: Dělají si reklamu na náš účet
Výsledky, které má k dispozici Spolana, byly získány naprosto transparentně, zatímco výsledky organizace Greenpeace pocházejí z partyzánského vniknutí jejích aktivistů na území firmy, řekl asistent generálního ředitele Spolany Zdeněk Joska s tím, že i hodnověrnost výsledků je sporná.

Chemický závod se podle Josky problematice kontaminace rtutí věnuje už řadu let a spolupracuje přitom s příslušnými státními institucemi.

Informace, o kterých se Greenpeace zmiňuje, jsou už dávno několik let odborné veřejnosti známy a jsou součástí všech projektových dokumentací, poznamenal. "Nejedná se o nic nového, pouze si opět dělají reklamu na náš účet," dodal.

Jak vypadala květnová akce v chemičce
Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nefunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí.

Policie šest z nich pomocí hasičů sundala ze střechy a zadržela. Dva ze zadržených byli připoutáni k požárnímu žebříku pětipatrové budovy. Další čtyři demonstranti vylezli na střechu, kde spustili transparent. Policie a hasiči ekology postupně sundali pomocí vysokozdvižné plošiny.

Policie je poté předvedla na služebnu, ale z ničeho je neobvinila. Ještě odpoledne je propustila.

Středočeská policejní mluvčí Soňa Budská prohlásila, že se při akci neděly nepřístojnosti a nebyl důvod k žádnému mimořádnému zásahu ani postihu.

Aktivisté spustili transparent
Na asi 5 x 3 metry velkém bílém transparentu, který členové Greenpeace spustili z budovy, byla loga Spolany a Greenpeace, nápisy: Dioxin ve vzduchu a Rtuť do Labe, odděluje dopravní značka STOP. 

Podle Miroslava Šuty, experta Greenpeace na toxické látky, chtěli aktivisté zůstat na místě do té doby, než zástupci Spolany nepřislíbí jednání nebo neudělají něco pro detoxikaci objektů.

Členové Greenpeace předali asistentovi generálního ředitele Spolany Zdeňkovi Joskovi dopis. V němž ředitele podniku vyzývají, aby zabezpečil objekty a pozemky zamořené rtutí proti hrozící povodni a objekty zamořené dioxiny před únikem těchto toxických látek do ovzduší.

Ráno aktivisté odebrali vzorky
Krátce po 7. hodině připlulo do chemické firmy asi třicet aktivistů včetně novinářů. Ekologové rozvinuli transparenty: Chraňte Labe před Spolanou a začali odebírat vzorky půdy. Ochranka objektu poté zavolala policii.

Ekologičtí aktivisté označili transparenty chátrající objekty a opuštěné pozemky, které Spolana podle nich zamořila rtutí během výroby jedovatého chloru. Kontaminovaná oblast se nachází v záplavové zóně dvacetileté povodně.

"Cílem akce Greenpeace je přimět Spolanu, aby konečně přestala ignorovat nebezpečí, které zamoření rtutí v záplavové zóně představuje," uvedl Šuta.

Po odebrání vzorků členové ekologické organizace na motorových člunech odjeli. České členy Greenpeace přijeli podpořit i Němci a Rakušané.

Aktivisté se na Spolanu obrátili na Den Země
Greenpeace se podle svých webových stránek 22. dubna obrátila na vedení Spolany, její představenstvo a správní radu s výzvou, aby firma podnikla opatření, jež zabrání úniku nebezpečných dioxinů do ovzduší a toxické rtuti do Labe.

"Toxické zamoření Spolany patří mezi nejhorší na světě a představuje vážné riziko pro zdraví lidí i životní prostředí," píše na internetu Miroslav Šuta, expert Greenpeace na toxické látky a dodává, že protipovodňová zeď, kterou Spolana postavila kolem jedné z nejzamořenějších budov, je prvním a důležitým krokem k zabezpečení jedů.

Podle Greenpeace Spolana zamořila jeden ze svých provozů včetně budovy a tisíců kubíků zeminy v těsné blízkosti Labe v minulých letech více než 250 tunami toxické rtuti.

"Dokonce i experti placení samotnou Spolanou potvrdili, že koncentrace dioxinů naměřené v ovzduší v okolí zamořených objektů by už při krátkodobém působení mohly vážně ohrozit lidské zdraví. Přesto v blízkosti těchto budov stále pracují a žijí lidé, a to jak přímo v areálu Spolany, tak i v jeho těsné blízkosti," varuje na webu Šuta.

Greenpeace podle svých webových stránek usiluje od jara 2001 o to, aby Spolana zabezpečila toxické zamoření před úniky do ovzduší a povodní, a to až do doby než budou toxické látky definitivně odstraněny.

Ekologové protestovali před Spolanou i před rokem
Aktivisté z Greenpeace už v květnu 2001 zhruba hodinu protestovali před starou vrátnicí Spolany. Asi patnáct aktivistů požadovalo zveřejnění informací o zamoření podniku a likvidaci nebezpečných dioxinů. 

Protest začal se zhruba hodinovým zpožděním, protože policie uzavřela okolí podniku. Více čtěte ZDE.

Ekologové lezou přes plot Spolany Neratovice. Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Policisté odstříhli aktivistku Greenpeace, která se připoutala k budově Spolany Neratovice. Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli celkem dvakrát do areálu Spolany Neratovice. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Policisté odvádějí aktivistku Greenpeace, která se připoutala k budově Spolany Neratovice. Ekologové pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli celkem dvakrát do areálu Spolany Neratovice. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Ekologové míří na člunu ke Spolaně Neratovice. Aktivisté hnutí Greenpeace pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Policisté a hasiči strhávají transparent Greenpeace. Ekologové pronikli do areálu chemičky celkem dvakrát. Brzy ráno odebírali vzorky půdy u jejích nfunkčních budov a v řece Labi. Před polednem vniklo asi 30 aktivistů do Spolany znovu. Protestovali proti zamořování dioxiny a rtutí (6. května 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Každý kandidát jen jeden podpis. Rychetský by změnil volební zákon

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Volební zákon by se měl změnit tak, aby vyloučil možnost dvojího výkladu v případě senátorských podpisů pod kandidaturu...

Pajonk střídá Macha, Svobodní si zvolili nového předsedu strany

Tomáš Pajonk

Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk. V internetovém hlasování,...

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.