Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté Greenpeace nechali na těžních věžích vzkaz Bakalovi a slezli

  15:19aktualizováno  15:19
Protest sdružení Greenpeace na dvou těžních věžích Dolu Frenštát v Beskydech končí. Dvanáct ekologických aktivistů vystoupalo na věže v pondělí ráno, v úterý odpoledne slezli. Na jedné nechali transparent s nápisem Bakalovy černé stavby. OKD bude žádat úhradu škod a aktivisty čekají za přestupek pokuty.

Nově se na těžní věži ve Frenštátě pod Radhoštěm objevil transparent s nápisem Bakalovy černé stavby. (29. května 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Greenpeace protestem hodlala upozornit na nehospodárnou těžbu černého uhlí a hlavně spalování fosilních paliv, což vede ke globálnímu oteplování a v důsledku také k mizení Arktidy. Proto také jedna z členek Greenpeace pobíhala nedaleko věží v převleku ledního medvěda.

Na věže dvanáct aktivistů vystoupalo v pondělí okolo 7:00 ráno. Záhy přijela Báňská záchranná služba, policisté, hasiči a zástupci těžební firmy OKD. Nakonec bylo dohodnuto, že ačkoliv ekologové neoprávněně vnikli na cizí pozemek, nebude je nikdo násilně sundávat.

Aktivisté Greenpeace opouštějí areál Dolu Frenštát. (29. května 2012)

Aktivisté Greenpeace opouštějí areál Dolu Frenštát. (29. května 2012)

"Noc byla pěkná, všichni měli parádní výhled a také nejsme při podobných protestních akcích zvyklí na tak čistý vzduch, jaký je nyní ve Frenštátě. Jen se tak potvrdilo, že by byla strašná škoda začít v Beskydech těžit," uvedl Michal Komárek z Greenpeace.

Na důlních věžích visely transparenty s nápisy Zachraňme Arktidu, neničme Beskydy a Nechceme být uhelný skanzen. Ty ekologové v úterý svinuli a místo nich rozvinuli jeden s nápisem Bakalovy černé stavby. "A ten tam necháme," konstatoval Komárek.

Policie aktivisty legitimovala a vyvedla za plot

Transparent naráží na skutečnost, že několika desítkám staveb v důlním areálu skončilo stavební povolení a radnice v Trojanovicích, na jejímž katastru věže stojí, dala návrh na odstranění staveb. Vše je zatím v řízení, naposledy se těžařská firma, částečně vlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou, marně pokoušela o odvolání (více čtěte zde).

Aktivisté z Greenpeace vyvěšují na frenštátskou těžní věž transparent s nápisem

Policie nijak nezakročovala. Členy Greenpeace po sestupu legitimovala a vyvedla za plot. "Jde o přestupek, za který jim hrozí až patnáctitisícová pokuta," uvedl policejní mluvčí Petr Gřes.

Společnost OKD nechtěla počínání aktivistů nijak komentovat, ale bude žádat úhradu škody. "Přesnou výši zatím neznáme, ale například jsme po tyto dva dny nemohli provádět údržbové práce na věžích a na vlastní náklady musíme odstranit zanechaný transparent," řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz