Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

USA hrozí sankcemi, pokud EU nepřistoupí na volný obchod, tvrdí Greenpeace

  • 289
Hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy - známá pod zkratkou TTIP - poškodí evropské spotřebitele a bude mít i negativní dopad na životní prostředí. Hnutí proto na internetu zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání, aby si utajovaná data mohl kdokoli projít. Obavy se v pondělí snažili hasit jak evropští, tak američtí vyjednavači smlouvy.

Bavorský premiér a předseda vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer podle listu Süddeutsche Zeitung prohlásil, že budoucnost plánované dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) zcela závisí na transparentnosti a ochraně spotřebitelů.

„Dokud u TTIP nebude transparentnost, nedám k ní jako předseda strany souhlas,“ řekl Seehofer, jehož CSU tvoří křesťanskodemokratickou CDU kancléřky Angely Merkelové stranickou unii. „Záleží mi na zachování vysokých spotřebitelských standardů,“ dodal.

Dohoda s USA může Evropě otevřít cestu k tamnímu plynu

Ze zveřejněných dokumentů označovaných jako TTIP Leaks, které již předem analyzovali němečtí novináři, podle médií vyplývá, že USA staví Evropskou unii pod tlak (všechny dokumenty si můžete stáhnout zde). Washington například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů.

USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, napsal list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách.

Netransparentní postoje USA

Kritizován je také způsob vyjednávání, který je podle mnohých značně netransparentní. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Zveřejněné texty ale přinášejí i podrobný náhled na americkou vyjednávací taktiku a postoje.

„Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy milionů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata,“ uvedl Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Podle hlavního vyjednavače USA Fromana je interpretace uniklých dokumentů „v nejlepším případě zavádějící, v nejhorším ale zkrátka chybná“. „Těšíme se na věcnou diskuzi o tom, čeho chceme pomocí TTIP dosáhnout a čeho ne,“ dodal. USA podle něj od počátku jednání považovaly za svůj prvořadý cíl dosažení hospodářského růstu a zvýšení zaměstnanosti. Důležité jsou prý ale i „transatlantické hodnoty“. TTIP silné standardy ochrany spotřebitele, zdraví a životního prostředí „zachová a nebude je podkopávat“, dodal Froman.

Součástí asi 250 stránek zveřejněných dokumentů je i dubnový návrh části závěrečného textu, který byl vypracován před newyorským kolem vyjednávání. To se konalo na konci dubna. Konečná verze dohody má mít asi 30 kapitol a řadu dodatků.

Jedná se o konsolidované texty, připomínají zástupci EU

Šéf unijního vyjednávacího týmu Ignacio Garcia Bercero a eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová shodně uvedli, že dosud utajované dokumenty k jednáním o dohodě, které hnutí Greenpeace zveřejnilo, jsou takzvané konsolidované texty a ne konečné verze dohody. „Je to text, který obsahuje představy obou vyjednávacích partnerů. V žádném případě text neodráží výsledek rozhovorů,“ uvedl Bercero. Malmströmová řekla, že zmíněné konsolidované texty udávají jen vyjednávací pozici a nic jiného.

Evropská unie se podle nich nehodlá vzdát svých pravidel pro geneticky modifikované potraviny, jak stojí ve zveřejněných dokumentech. „Vždy jsme jasně deklarovali, že nepřipustíme žádné změny v evropských pravidlech, která se týkají geneticky pozměněných organismů,“ řekl Bercero o chystané dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Řekl také, že USA chápou, že v otázce bezpečnosti potravin a ochrany životního prostředí nejsou možné žádné omezené standardy.

Prohlášení ve stejném duchu vydala také Malmströmová. „Žádná obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň naší ochrany zákazníků, bezpečnosti potravin či ochrany prostředí. Obchodní dohody nezmění ani naše zákony o geneticky modifikovaných potravinách,“ uvedla eurokomisařka. „Jakákoli obchodní dohoda EU může regulaci změnit jen tak, že ji posílí,“ dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video