Grebeníček vyhrál, dál vede komunisty

  8:42aktualizováno  8:42
Miroslav Grebeníček zůstává po 11 letech v čele KSČM. Zvolilo ho až ve druhém kole 187 z 345 delegátů sjezdu. Jeho největší soupeř, Vojtěch Filip, získal 157 hlasů. Komunisté zvolili i 5 místopředsedů. Volba předsedy se zvrtla v drama. Grebeníček nebyl zvolen v prvním kole.

Při vyhlášení výsledků se oba rivalové objali. "Výsledky voleb ukázaly, že mám už připraveného nástupce. A je to fakt schopný chlap," řekl Grebeníček na adresu svého soka.

Komunisté zvolili v noci na dnešek i pět místopředsedů. Řízení strany svěřili
Karlu Klimšovi, ekonomiku Františku Tomanovi, zahraniční vztahy Václavu Exnerovi, regionální politiku a přípravu voleb Vojtěchu Filipovi a odborné komise Jiřímu Dolejšovi.

Grebeníček, který dlouho před sjezdem prosazoval zvolení moravskoslezského funkcionáře KSČM Klimšu místo dosavadního místopředsedy Vlastimila Balína, neskrýval z výsledků radost. Zaskočen prý byl jen tím, že výbor nezvolil do vedení žádnou ženu.

Komunistická strana se po tomto sjezdu nemění. Dál pravděpodobně setrvá v politické izolaci. Z Grebeníčka přesto sálala dobrá nálada a optimismus. Na otázku, zda by šel do vlády, odpověděl s úsměvem: "Nebojíme se toho!"

Reformátoři uvnitř strany jsou přesvědčeni, že právě úspěch Filipa v prvním kole dal alespoň teoretickou naději, že se na předsednickém postu po letech něco změní. Tato naděje ale po necelých dvou hodinách, kdy byly vyhlášeny výsledky druhého kola, zhasla.

Hlasy z 1. kola
M. Grebeníček 159
V. Filip 139
M. Ransdorf 25
V. Exner 22

Hlasy z 2. kola
M. Grebeníček 187
V. Filip 157

První kolo dopadlo nečekaně těsně. Miroslav Grebeníček získal na sjezdu v Českých Budějovicích jen o dvacet hlasů víc než Vojtěch Filip.

Grebeníček tak ztratil pozici favorita. V jeho prospěch ale mluvila zejména rostoucí preference KSČM a úspěchy v nedávných krajských volbách.

Ransdorf: Grebeníček komunisty nepovede do voleb
Poražený reformátor Miloslav Ransdorf byl po vyhlášení výsledků prvního kola viditelně zklamaný. "Pokud bude zvolen Grebeníček, nebudu kandidovat na místopředsedu," oznámil novinářům.

"I tak ale Grebeníček nebude ten, kdo povede komunistickou stranu do příštích voleb. Grebeníček není budoucnost KSČM," dodal Ransdorf. Vojtěch Filip to nevyvrátil, když na přímý dotaz prohlásil, že se můžou do voleb stát různé věci.

V kuloárech bylo do poslední chvíle cítit napětí, ale všeobecně se předpokládalo, že Grebeníček sice těsně, ale vyhraje. Stačil mu pouhý součet jeho hlasů z prvního kola a hlasů Václava Exnera.

Grebeníčka oslabil Exner
Grebeníčka oslabil outsider Václav Exner - oba totiž mají uvnitř strany stejné příznivce coby představitelé konzervativního křídla.

"Grebeníček se snažil Exnera přemluvit, aby nekandidoval, a sliboval mu za to místopředsednické křeslo," tvrdil poslanec, který nechtěl být jmenován. Exner ale dohodu popírá a rozhodl se kandidovat.

Změna stanov neprošla
Delegáti dali najevo, že novotám nepřejí. Jednoznačně ještě před volbou předsedy zamítli návrh na změnu stanov, podle níž by místopředsedy strany volil sjezd podobně, jak to dělají například ODS či ČSSD. 

Pro bylo jen 131 delegátů z 345. Vše tak zůstává při starém, bude je opět volit předsednictvo, kde má šéf strany větší vliv. Grebeníček byl proti změně stanov.

Grebeníček: chceme do vlády
Grebeníček přednesl ostrý předvolební projev. Trval hodinu, ale nepřinesl nic nového. Významnou část věnoval globalizaci, kterou popsal jako imperialistickou a výbojnou. "Zpochybňuje práva národů na svobodnou volbu politického a ekonomického systému," řekl.

Komunistická strana je podle něj připravena vstoupit do vlády a zkrotit kapitalismus, který se nyní vymyká společenské kontrole. "Kapitalismus je utržený z řetězu sociálního státu", prohlásil Grebeníček mimo jiné. "Možná to nebude dlouho trvat a Lidový dům, který promrhal důvěru levicových voličů, bude pátým kolem u vozu," zdůraznil.

Přijel irácký ministr Jazairi
V kuloárech byli vidět spíše hosté z tradičních komunistických zemí: Kuby, Severní Koreje a Číny. Například zástupci z Vietnamu darovali českým komunistům na sjezdu obraz jako výraz přátelství a úcty.  

Největší hvězdou sjezdu je bezesporu irácký ministr kultury Mufíd Jazairi. Irácký politik ovládá perfektně češtinu. V Čechách studoval i se tady oženil.

Džazajri ČTK řekl, že iráčtí a čeští komunisté se na své sjezdy zvou tradičně již řadu let. "Sledujeme se zájmem, jak stoupá popularita KSČM, jak získává stále více důvěry. Připisujeme to tomu, že strana stále více a lépe vychází z reality české společnosti," soudí ministr.  

ANALÝZA
Reformisté měli malé šance

Předseda Miroslav Grebeníček je v čele strany už jedenáctý rok. KSČM převzal ve velké krizi a dokázal z ní udělat jednu z nejsilnější politických stran.

Na to mnozí z 345 delegátů při volbě jistě nezapomenou a nebudou ho chtít vystřídat. Naznačuje to alespoň suverénně nejvyšší počet předsednických nominací, které získal od okresních organizací.

Zatímco Ransdorfa by v čele strany chtěly pouze tři okresní organizace, Grebeníčka jich prosazuje 68. Více nominací získali i další vyzyvatelé: 38 místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a 11 místopředseda strany Václav Exner. Kdyby některý z nich Grebeníčka porazil, o žádnou zvláštní změnu by ale nešlo.

Grebeníčkovi odpůrci - takzvaní reformisté - se nevzdávají: "Malou změnu v čele strany to chce, velká změna je nepravděpodobná," říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Malou změnu představuje Vojtěch Filip, největší Grebeníčkův soupeř. Velkou změnou by byl Miloslav Ransdorf - intelektuál, který sní o modernizaci KSČM. První kolo ho ale vyřadilo ze hry.

Miroslav Grebeníček (vpravo) zůstává předsedou komunistické strany. Na sjezdu KSČM, který začal 15. května v Českých Budějovicích, bojoval s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem (vlevo). (vlevo).

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik a diagnostik

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 25 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz