Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grebeníček vyhrál, dál vede komunisty

  8:42aktualizováno  8:42
Miroslav Grebeníček zůstává po 11 letech v čele KSČM. Zvolilo ho až ve druhém kole 187 z 345 delegátů sjezdu. Jeho největší soupeř, Vojtěch Filip, získal 157 hlasů. Komunisté zvolili i 5 místopředsedů. Volba předsedy se zvrtla v drama. Grebeníček nebyl zvolen v prvním kole.

Při vyhlášení výsledků se oba rivalové objali. "Výsledky voleb ukázaly, že mám už připraveného nástupce. A je to fakt schopný chlap," řekl Grebeníček na adresu svého soka.

Komunisté zvolili v noci na dnešek i pět místopředsedů. Řízení strany svěřili
Karlu Klimšovi, ekonomiku Františku Tomanovi, zahraniční vztahy Václavu Exnerovi, regionální politiku a přípravu voleb Vojtěchu Filipovi a odborné komise Jiřímu Dolejšovi.

Grebeníček, který dlouho před sjezdem prosazoval zvolení moravskoslezského funkcionáře KSČM Klimšu místo dosavadního místopředsedy Vlastimila Balína, neskrýval z výsledků radost. Zaskočen prý byl jen tím, že výbor nezvolil do vedení žádnou ženu.

Komunistická strana se po tomto sjezdu nemění. Dál pravděpodobně setrvá v politické izolaci. Z Grebeníčka přesto sálala dobrá nálada a optimismus. Na otázku, zda by šel do vlády, odpověděl s úsměvem: "Nebojíme se toho!"

Reformátoři uvnitř strany jsou přesvědčeni, že právě úspěch Filipa v prvním kole dal alespoň teoretickou naději, že se na předsednickém postu po letech něco změní. Tato naděje ale po necelých dvou hodinách, kdy byly vyhlášeny výsledky druhého kola, zhasla.

Hlasy z 1. kola
M. Grebeníček 159
V. Filip 139
M. Ransdorf 25
V. Exner 22

Hlasy z 2. kola
M. Grebeníček 187
V. Filip 157

První kolo dopadlo nečekaně těsně. Miroslav Grebeníček získal na sjezdu v Českých Budějovicích jen o dvacet hlasů víc než Vojtěch Filip.

Grebeníček tak ztratil pozici favorita. V jeho prospěch ale mluvila zejména rostoucí preference KSČM a úspěchy v nedávných krajských volbách.

Ransdorf: Grebeníček komunisty nepovede do voleb
Poražený reformátor Miloslav Ransdorf byl po vyhlášení výsledků prvního kola viditelně zklamaný. "Pokud bude zvolen Grebeníček, nebudu kandidovat na místopředsedu," oznámil novinářům.

"I tak ale Grebeníček nebude ten, kdo povede komunistickou stranu do příštích voleb. Grebeníček není budoucnost KSČM," dodal Ransdorf. Vojtěch Filip to nevyvrátil, když na přímý dotaz prohlásil, že se můžou do voleb stát různé věci.

V kuloárech bylo do poslední chvíle cítit napětí, ale všeobecně se předpokládalo, že Grebeníček sice těsně, ale vyhraje. Stačil mu pouhý součet jeho hlasů z prvního kola a hlasů Václava Exnera.

Grebeníčka oslabil Exner
Grebeníčka oslabil outsider Václav Exner - oba totiž mají uvnitř strany stejné příznivce coby představitelé konzervativního křídla.

"Grebeníček se snažil Exnera přemluvit, aby nekandidoval, a sliboval mu za to místopředsednické křeslo," tvrdil poslanec, který nechtěl být jmenován. Exner ale dohodu popírá a rozhodl se kandidovat.

Změna stanov neprošla
Delegáti dali najevo, že novotám nepřejí. Jednoznačně ještě před volbou předsedy zamítli návrh na změnu stanov, podle níž by místopředsedy strany volil sjezd podobně, jak to dělají například ODS či ČSSD. 

Pro bylo jen 131 delegátů z 345. Vše tak zůstává při starém, bude je opět volit předsednictvo, kde má šéf strany větší vliv. Grebeníček byl proti změně stanov.

Grebeníček: chceme do vlády
Grebeníček přednesl ostrý předvolební projev. Trval hodinu, ale nepřinesl nic nového. Významnou část věnoval globalizaci, kterou popsal jako imperialistickou a výbojnou. "Zpochybňuje práva národů na svobodnou volbu politického a ekonomického systému," řekl.

Komunistická strana je podle něj připravena vstoupit do vlády a zkrotit kapitalismus, který se nyní vymyká společenské kontrole. "Kapitalismus je utržený z řetězu sociálního státu", prohlásil Grebeníček mimo jiné. "Možná to nebude dlouho trvat a Lidový dům, který promrhal důvěru levicových voličů, bude pátým kolem u vozu," zdůraznil.

Přijel irácký ministr Jazairi
V kuloárech byli vidět spíše hosté z tradičních komunistických zemí: Kuby, Severní Koreje a Číny. Například zástupci z Vietnamu darovali českým komunistům na sjezdu obraz jako výraz přátelství a úcty.  

Největší hvězdou sjezdu je bezesporu irácký ministr kultury Mufíd Jazairi. Irácký politik ovládá perfektně češtinu. V Čechách studoval i se tady oženil.

Džazajri ČTK řekl, že iráčtí a čeští komunisté se na své sjezdy zvou tradičně již řadu let. "Sledujeme se zájmem, jak stoupá popularita KSČM, jak získává stále více důvěry. Připisujeme to tomu, že strana stále více a lépe vychází z reality české společnosti," soudí ministr.  

ANALÝZA
Reformisté měli malé šance

Předseda Miroslav Grebeníček je v čele strany už jedenáctý rok. KSČM převzal ve velké krizi a dokázal z ní udělat jednu z nejsilnější politických stran.

Na to mnozí z 345 delegátů při volbě jistě nezapomenou a nebudou ho chtít vystřídat. Naznačuje to alespoň suverénně nejvyšší počet předsednických nominací, které získal od okresních organizací.

Zatímco Ransdorfa by v čele strany chtěly pouze tři okresní organizace, Grebeníčka jich prosazuje 68. Více nominací získali i další vyzyvatelé: 38 místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a 11 místopředseda strany Václav Exner. Kdyby některý z nich Grebeníčka porazil, o žádnou zvláštní změnu by ale nešlo.

Grebeníčkovi odpůrci - takzvaní reformisté - se nevzdávají: "Malou změnu v čele strany to chce, velká změna je nepravděpodobná," říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Malou změnu představuje Vojtěch Filip, největší Grebeníčkův soupeř. Velkou změnou by byl Miloslav Ransdorf - intelektuál, který sní o modernizaci KSČM. První kolo ho ale vyřadilo ze hry.

Miroslav Grebeníček (vpravo) zůstává předsedou komunistické strany. Na sjezdu KSČM, který začal 15. května v Českých Budějovicích, bojoval s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem (vlevo). (vlevo).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz