Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grebeníček si stěžuje na průtahy

  0:01aktualizováno  0:01
Alois Grebeníček, obžalovaný z mučení politických vězňů, poslal stížnost k Ústavnímu soudu. Důvod? Vadí mu, že se případ tak dlouho vleče. Přitom za šest let trvání procesu ani jednou nepřišel k soudu. Vždy se omluvil on nebo jeho advokát.

V odůvodnění stížnosti napsal Grebeníčkův obhájce Čestmír Kubát, že tímto dlouhým trestním stíháním jsou jeho klientovi způsobovány mučivé útrapy a poškozováno jeho zdraví.

"Ano, stížnost v této věci jsme dostali, ale pochopte, že to nemohu více komentovat," říká soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. "Je to šílená nestydatost, vždyť přece on tomu brání, to je jasné, kdyby chtěl, mohl být už dávno souzen," říká předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný.

Soud ho prý mučí
Jedenaosmdesátiletý Grebeníček, otec předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, ve stížnosti požaduje, aby uherskohradišťský soud ukončil trestní řízení. Tvrdí, že soud ho ohrožuje na životě a porušuje jeho ústavou zaručené právo nebýt mučen. Paradoxně to byl právě Grebeníček, který se na přelomu čtyřicátých a padesátých let podílel na mučení politických vězňů.

"V roce 1949 mne Grebeníček při výslechu udeřil válcem psacího stroje do obličeje. Utrpěl jsem zlomeninu dolní čelisti s krvácením do dutiny ústní," vypověděl například jeden ze svědků, Ing. K.. Podle obžaloby se Grebeníček podílel i na mučení elektrickým proudem.

"Je to další možnost odsunu soudu, dělají všechno pro to, aby k soudu vůbec nedošlo," myslí si o podání k Ústavnímu soudu bývalý Grebeníčkův vězeň Stanislav Gajdošík.

Podle zákonů by však projednávání stížnosti Ústavním soudem nemělo mít vliv na termín jednání u okresního soudu. Ten uherskohradišťská soudkyně Radomíra Veselá stanovila na konec března.

Stížnost poslal Grebeníčkův advokát Kubát, který sám naposledy zmařil soud, když se na poslední chvíli omluvil pro nemoc. Kubát je přesvědčen, že se jednání v Hradišti stejně konat nebude: "Nemůže se konat kvůli zdravotnímu stavu mého klienta," řekl.

Druhý vyšetřovatel už byl odsouzen
Stížnost si Kubát však načasoval špatně. Jen před několika týdny rozhodl Nejvyšší soud definitivně o vině Grebeníčkova kolegy z uherskohradišťské vyšetřovačky Vladimíra Zavadilíka, který společně s Grebeníčkem organizoval mučení elektřinou.

Přitom Grebeníček a Zavadilík původně čelili společné obžalobě, kterou později soudkyně rozdělila do dvou zvláštních případů. Případ Zavadilíka, který se soudu nevyhýbal, názorně dokazuje, že kdyby Grebeníček k soudu chodil, případ mohl být dnes ukončen.

Stížnosti na průtahy, které minimálně jednou způsobila špatným postupem i soudkyně Veselá, se objevovaly opakovaně, nikdy však nikdo neřekl, že k průtahům skutečně došlo. "Sice jsem ve spise nenechala o kontrolách žádné záznamy, ale věc kontroluji průběžně," řekla předsedkyně soudu v Uherském Hradišti Marie Chmelařová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude vyšetřovatel hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Jeho...

Najdete na iDNES.cz