Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grassova divize prošla řadou bitev

  1:00aktualizováno  1:00
Zemětřesení, které způsobil spisovatel Günter Grass svým přiznáním, že za války sloužil u Waffen SS, dál otřásá Německem. Historici, spisovatelé i politici nechápou, jak mohl muž, který byl pasován na smírčího soudce soudobých dějin, zatajovat tak důležitou životní epizodu.

Günter Grass - Günter Grass | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Spisovatel Günter Grass přiznal členství v SS

Najevo také vychází, co byla zač 10. pancéřová divize Waffen SS "Frundsberg", do které na podzim roku 1944 Grass narukoval: byl to elitní vojenský útvar s historií těžkých bojů na východní i západní frontě.

Snad nejzajímavější však je, že této divizi v době mezi listopadem 1943 a květnem 1944 - tedy ještě před tím, než do ní byl Grass povolán - velel generálporučík SS Karl von Treuenfeld.

Tento muž řídil v červnu 1942 zásah proti českým parašutistům, ukrývajícím se po atentátu na Reinharda Heydricha v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Treuenfeld, tehdy velitel Waffen SS v protektorátu Čechy a Morava, při likvidační akci nasadil slzný plyn a vodu z hasičských vozů. České vlastence se mu nepodařilo dostat živé. Po zoufalém odporu spáchali sebevraždu.

"Po zásahu v Resslově ulici se však dostal do sporu s gestapem a se státním sekretářem Karlem Hermannem Frankem o tom, kdo měl na akci větší zásluhy. Už v roce 1942 byl odvelen na východní frontu, odkud se po roce vrátil, aby převzal velení nad divizí Frundsberg," říká český amatérský historik Vilém Wodák, který se obdobím heydrichiády zabývá.

K Waffen SS nacisté zařazovali i lidi neněmeckého původu, nicméně 10. pancéřová divize, ustavená ve Francii v roce 1943, se skládala výhradně z německých vojáků.

"Na jaře 1944 ji poslali do bojů v Haliči, už v červenci 1944 však byla přesunuta na západní frontu do Normandie, kde byla takřka kompletně zničena," podotýká historik Jaroslav Hrbek z Ústavu pro soudobé dějiny.

Po zářijovém ústupu do Holandska byla doplněna o nové muže, a právě v tom okamžiku do jejích řad nastoupil i sedmnáctiletý Günter Grass. Jeho tvrzení ze sobotního rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, že byl nasazen u Drážďan, však vyznívá nepřesvědčivě.

Podle historika Hrbka se divize v prosinci 1944 účastnila ofenzivy v Alsasku a poté s blížícím se koncem bojů ustoupila k Rýnu a nakonec do Bavorska.

Vilém Wodák však cituje z vojenských encyklopedií, podle nichž divize v únoru 1945 bojovala opět na východní frontě v Pobaltí, aby byla poté zatlačena jižně od Berlína a zničena u Chotěbuzi. Poslední zbytky divize prý kapitulovaly u Teplic.

Sedmnáctiletí kluci na odstřel
Buď jak buď, Grass by mohl podle historika Hrbka zůstat po celou dobu své služby v Drážďanech, pouze pokud by sloužil někde v týlu v kanceláři. "Sedmnáctileté kluky však zpravidla posílali na střelecké pozice," říká Hrbek.

Grass měl zjevně velké štěstí, že včas padl do amerického zajetí. "U nás je stříleli, i ty sedmnáctileté kluky, kteří se ke konci války k žádné akci možná ani nedostali, jen proto, že patřili k SS," tvrdí Wodák. "Skutečnost, že Waffen SS byla svébytnou součástí armády, nehrála roli."

A jak skončil Treuenfeld? Koncem války velel speciálním jednotkám SS v severní Itálii, kde také padl do amerického zajetí. V roce 1946 spáchal sebevraždu.

Co byly Waffen SS

Waffen SS či Zbraně SS patřily k elitním vojenským jednotkám nacistického Německa s nárokem na lepší výzbroj. Nevykonávaly dozor v koncentračních táborech a neposkytovaly ochranu Adolfu Hitlerovi jako příslušníci řadové SS, přesto je norimberský tribunál coby součást struktury SS označil za zločineckou organizaci. Z toho však byli vyjmuti rekruti, neboť mnozí byli ke službě donuceni. Německý kancléř Konrad Adenauer v roce 1955 prohlásil, že příslušníci Waffen SS "byli vojáci jako všichni ostatní".

Waffen SS měly až 38 divizí čítajících i přes patnáct tisíc mužů. Nasazeny byly takřka ve všech velkých bitvách druhé světové války. Prosluly efektivitou a brutalitou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Pakt Zeman-Babiš funguje i po jmenování vlády, píše slovenský tisk

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Nejhorší možná kombinace vládnutí, fungování paktu Babiš-Zeman, či možný začátek krásného přátelství mezi prezidentem a...

Visegrád finančně podpoří ochranu hranic v Libyi, Česko dá 220 milionů

Převážně súdánští a senegalští uprchlíci zastavení na gumovém člunu pár desítek...

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie zlepšit ochranu...Najdete na iDNES.cz