Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GRAFIKA: Jak diktátoři a papaláši přejmenovávali města

  6:39aktualizováno  6:39
Diktátoři, panovníci, revolucionáři i objevitelé. Světová města dostávala v dějinách jména po všemožných osobnostech. Když ale byly tyrani svrženi a koloniální říše se rozpadly, metropole se vrátily k původnímu názvu nebo bylo třeba vymyslet zcela nové jméno.

Španělský diktátor Franco dal jméno svému rodišti, přístavu Ferrol | foto: Profimedia.cz

U nás tento osud postihl město Zlín, komunisty přejmenovaný na Gottwaldov. "Dělnického prezidenta" tu vymazali z názvu hned po Listopadu 1989.

Jméno měnily stovky měst po celém světě. Přinášíme vám výběr nejzajímavějších případů.

Samostatnou kapitolou jsou ruská města pojmenovaná po velikánech bolševické revoluce. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se hodně měst vrátilo ke svým původním názvům. Leningrad se změnil na Sankt Peterburg, Kujbyšev na Samaru, Sverdlovsk na Jekatěrinburg. Někteří z bolševických vůdců ale přišli o "svá" města již před zánikem Sovětského svazu.

Po odhalení Stalinova kultu osobnosti se v roce 1961 přejmenoval Stalingrad zpět na Volgograd. Město, které se stalo symbolem odporu Rudé armády proti nacismu, se vrátilo zpět ke svému původnímu názvu o rok dříve, než byl odstřelen Stalinův pomník nad Prahou. Jméno mrtvého diktátora nesla také řada dalších měst v sovětské říši, například bulharská Varna.

pouták - Města pojmenovaná po politicích

Přílohu otevřete kliknutím.

V roce 1957 přišel o svoje město Vjačeslav Molotov, dlouholetý ministr zahraničí SSSR, který dal jméno dohodě Moskvy a nacistického Německa. Molotov se přejmenoval zpět na Perm, který poskytl sovětskému spisovateli Borisi Pasternakovi inspiraci při psaní románu Doktor Živago.

Řada měst v Rusku si ale své pojmenování po sovětských vůdcích hýčká, a tak stále můžete navšívit Uljanovsk (rodiště Lenina), Kirov (Sergej Kirov, jehož vražda v roce 1934 spustila Stalinovu Velkou čistku), Marks nebo Kaliningrad.

Josif Stalin

Posledně jmenované město leží odděleně od Ruska na území sevřeném mezi Polskem a Litvou. Dříve patřilo k východními Prusku a jmenovalo se Königsberg podle českého krále Přemysla Otakara II., který sem z Čech vyrážel na výpravy proti pohanským kmenům.

Komunističtí velikáni okupovali mapy i mimo SSSR. Rumunské město Oneşti neslo až do roku 1990 jméno hlavního rumunského stalinisty Gheorghe Gheorghiu-Deje, německý Chemnitz byl přejmenován na Karl-Marx-Stadt. V bývalé Jugoslávii nesla řada měst jméno Josipa Broze Tita, komunistického vůdce, který měl odvahu postavit se Stalinovi.

Fašisté spíše výjimkou

Oproti komunistům se představitelé evropských autoritářských a fašistických režimů příliš nesnažili zvěčnit v názvech měst. Španělský diktátor Francisco "Caudillo" Franco dal jméno svému rodišti, přístavu Ferrol v Galicii. V letech 1938 až 1982 nesl přístav jméno El Ferrol del Caudillo. Ferrol je paradoxně také rodištěm Pabla Iglesia, zakladatele španělské socialistické strany.

Španělský diktátor Francisco FrancoNacistický mučedník Horst Wessel

Jedna z ústředních postav nacistického panteonu dala jméno berlínské čtvrti Friedrichshein. Joseph Goebbels ji pojmenoval Horst-Wessel-Stadt po mladém nacistovi, kterého zastřelili komunisté.

Po obsazení Polska nacisté přejmenovali Lodž na Litzmanstadt, podle německého generála, který město dobyl za 1. světové války. Uprostřed nově pojmenovaného města Němci zbudovali nechvalně známé židovské ghetto, odkud vypravovali transporty do vyhlazovacích táborů.

Osvoboditelé i diktátoři

Řada měst v USA nese dodnes jméno po bývalých prezidentech (Washington), indiánských náčelnících a otcích zakladatelích. Mnoho obcí v Kalifornii se ale zbavilo původního pojmenování po svých prvních význačných obyvatelích jako byli pošťáci, řemeslníci a farmáři.

Po vyhlášení nezávislosti se také nehodilo, aby se americké město jmenovalo po britském politikovi. Například Newport ve státě New Hampsire se zbavilo původního jména Grenville po britském ministerském předsedovi.

Každá země v Latinské Americe má svého osvoboditele od koloniální nedvlády a město po něm pojmenované. Legendární Simón Bolívar dal kromě Bolívie jméno venezuelskému městu Ciudad Bolívar. Brazílie nezapomíná ani na temnější postavy své historie, jedno město tak dodnes nese jméno Presidente Figueiredo po prezidentovi, který prohlásil: "Mám radši vůni svých koní než lidský zápach."

Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo

Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo

V Dominikánské republice se v roce 1930 dostal k moci diktátor Rafael Trujillo. "El Jefe" vládl východní polovině ostrova Hispaniola přes třicet let. Jeho diktatura přinesla ostrovnímu státu ekonomickou prosperitu ale také krvavou represi. Trujillo nechal mačetami povraždit několik desítek tisíc Haiťanů.

V rámci kultu osobnosti po něm bylo pojmenováno i hlavní město Ciudad Trujillo. Po zavraždění diktátora v roce 1961, v kterém měla zřejmě prsty i CIA, získalo hlavní město karibského státu své původní jméno Santo Domingo.

Černý kontinent

Když během tzv. Roku Afriky 1960 získalo nezávislost šestnáct států černého kontinentu, začala vlna přejmenovávání měst nesoucích jména evropských kolonizátorů a objevitelů. Nové jméno dostaly v následujících letech metropole Belgického Konga a Zimbabwe.

Terminál mezinárodního letiště v zimbabwském Harare.

Terminál mezinárodního letiště v zimbabwském Harare.

V roce 1975 získal nezávislost na Portugalsku Mozambik. Bylo jasné, že hlavní město se už nemůže dále jmenovat po objeviteli Lourenço Marquesovi. Metropole dostala jméno Maputo podle místní řeky. Odchodem zhruba čtvrt milionu Portugalců Mozambik přišel o vládnoucí elitu. Země se propadla do ekonomické recese a posléze i do dlouhé a krvavé občanské války.

V roce 2005 se rozhořela debata o přejmenování jihoafrické Pretorie na Tshwane podle kmenového vůdce, který na území vládl dlouho před příchodem bělochů. Pretoria dostala své jméno podle bílého osadníka Andrease Pretoria, který v roce 1838 se skupinou búrských osadníků porazil kmen Zuluů v bitvě u Krvavé řeky.

Po pádu apartehidu v Jihoafrické republice začalo černošskému obyvatelstvu vadit, že hlavní město nese jméno předchůdce rasistického režimu. Naopak běloši v JAR proti snahám přejmenovat hlavní město protestují a tvrdí, že jméno Pretoria je součástí hrdé historie země a symbolem búrského boje proti britským kolonialistům.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz