Gottwald - (c) profimedia.cz/corbis

Gottwald - (c) profimedia.cz/corbis - Klement Gottwald. | foto: Profimedia.cz

Gottwald zůstal čestným občanem Kolína

  • 9
Historici ho považují za člověka, který má na svědomí smrt nebo věznění mnoha odpůrců komunistického režimu. Ale radnice v Kolíně ho stále vede na seznamu těch, kteří patří k čestným občanům města. Je to první komunistický prezident Klement Gottwald.

Ten člověk, který za první republiky vyhrožoval, že s pomocí Sovětského svazu českoslovenští komunisté "zakroutí krkem" demokratickým politikům. - více zde

V roce 1948 stál včele komunistického převratu.

Radní v Kolíně na to přišli vlastně náhodou: nedávno se rozhodli vyznamenat čestným občanstvím Masatake Enomota a Jeana-Pierra Chantossela, dva nejvyšší šéfy japonsko-francouzské automobilky Toyoty, Peugeotu a Citroenu.

Když se začali pídit po tom, kdo vlastně v minulosti tento titul získal, objevilo se k překvapení všech i Gottwaldovo jméno. A to i přesto, že většina měst už krátce po roce 1989 čestná občanství komunistickým politikům zrušila.

To se teď stane i v Kolíně. "Podám návrh zastupitelstvu, aby jeho čestné občanství zrušilo," slíbil místostarosta Jiří Buřič.

Gottwald získal ocenění v roce 1946, tedy ještě jako ministerský předseda. Radnice má záznamy jen do roku 1948, kdo dostal titul v dalších čtyřiceti letech, to zatím nikdo neví.

"Po tomto datu je už těžké cokoli zjistit. Ani já nevím nic bližšího," potvrzuje Ladislav Pejša z kolínského státního archivu.

Vedení města chce teď nechat všechny dokumenty dohledat - zároveň nevylučuje, že se zřejmě objeví nějaké další rozporuplné jméno. "Musíme projít všechny zápisy z jednání městské rady, protože žádný seznam čestných občanů neexistuje. Bude to obrovská práce," říká tajemník úřadu Jiří Kamínek.

Předchůdci dnešních zastupitelů nechali za čestné občany prohlásit například národního buditele Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra, stejně jako velkostatkáře Františka Horského, který v roce 1866 vyjel vstříc pruské armádě a uprosil ji, aby Kolín nesrovnala se zemí.

Později přijali ocenění také básník a politik Josef Svatopluk Machar, prezident Edvard Beneš nebo katolický duchovní a nositel válečného kříže Alois Tylínek.


Video