Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gottwald přišel o občanství Jihlavy

  16:34aktualizováno  16:34
Jihlava - Až po necelých dvanácti letech od pádu komunistické strany Československa se Jihlavě podařilo odejmout čestné občanství prvnímu dělnickému prezidentu někdejšího Československa Klementu Gottwaldovi. Občanství získal v roce 1946. Návrh podpořilo 23 ze 32 zastupitelů. Proti bylo šest komunistů a jedna zastupitelka ze Strany demokratického socialismu. Dva se hlasování zdrželi.

O odnětí čestného občanství Gottwaldovi zastupitelé rozhodovali poprvé loni v květnu, kdy jejich debata skončila u přijetí vyhlášky o udělování čestného občanství.

"Letos v červnu se návrh nedostal na program schůze, neboť některým zastupitelům scházely podklady," prohlásila mluvčí magistrátu Jiřina Štanclová.

"Zastupitelstvo si zpočátku nebylo jisté, zda takové rozhodnutí může provést. Ministerstvo vnitra nám ale potvrdilo, že zmíněný krok udělat můžeme," uvedl zastupitel Pavel Ryček (ODS), předkladatel loňského i letošního návrhu.

Klement Gottwald * 23. 11. 1896, † 14. 3. 1953, český politik a státník. V květnu 1921 se účastnil založení (Komunistické strany Československa), od 1925 člen předsednictva Ústředního výboru KSČ. 1926 – 29 vedl úspěšný boj za bolševizaci KSČ, který vyvrcholil 5. sjezdem, kde byl zvolen v roce 1929 generálním tajemníkem KSČ, 1928 – 43 člen exekutivy Komunistické internacionály. V letech 1934 – 36 a 1938 – 45 působil v Moskvě. V prosinci 1943 jednal s E. Benešem o budoucím uspořádání ČSR, posléze se podílel na vypracování Košického vládního programu. Od 1945 předseda KSČ, 1945 – 46 místopředseda vlády, 1946 – 48 předseda vlády. Od léta 1947 usiloval podle moskevských pokynů o stalinský model komunistické diktatury v ČSR, v únoru 1948 hlavní stratég komunistického puče a nastolení totalitního režimu. Od 14. 6. 1948 do své smrti prezident republiky. Nese hlavní odpovědnost za nezákonnosti, zvůli a policejní i justiční teror konce 40. a začátku 50. let.
Zdroj: Encyklopedie Diderot
Podle archivních dokumentů patřil mezi první čestné občany města historik Christian d'Elvert či státní ministr Anton von Schmerling.

Ve 20. století bylo mimo jiné v roce 1938 uděleno prezidentu Tomáši Garriguovi Masarykovi a v březnu 1938 Edvardu Benešovi.

Za dar sbírky obrazů ho naposledy v padesátých letech získala Marie Kovaříková.

Teprve loni jej po jednapadesátileté pauze dostal místní komunistickým režimem perzekuovaný archivář František Hoffmann.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz