Gott: Ať jde na Hrad Klaus

  0:01aktualizováno  0:01
Jestli politici prezidenta nezvolí ani napotřetí, v přímé volbě se velmi pravděpodobně objeví zpěvák Karel Gott. Ale sám si přeje, aby byl prezident zvolen už teď - a má to být Václav Klaus.

Jak to tedy vlastně je doopravdy? Byla celá akce s vaší případnou kandidaturou jenom recese, nebo jste to myslel vážně?

Musím říct, že kandidaturu, kdyby k přímé volbě opravdu došlo, bych vážně zvažoval. Já jsem souhlasil s iniciativou mých kolegů. Šlo nám o to, upozornit na nespokojenost mezi občany: Neblbněte, politici, jestli se nedohodnete ani napotřetí, bude to směšná situace a my vám tam navrhneme Gotta.

Ale on se ten vlak teď rozjel a těžko se zastavuje. Nikdo jsme nečekali takovou odezvu a takový zájem lidí i médií. V Německu jsem měl dělat reklamu pro svoji novou desku, ale to album se dostalo úplně do stínu a najednou jsem z hudebního programu šel do politického vysílání.

Bylo to hlavních německých zprávách, Tagesthemen, mezi třemi hlavními tématy dne - Irák, Schröder, Gott. To je bomba. Když vidím, jak jsou lidi ochotni mně uvažovat, tak to přece nemůžu arogantně odmítnout. Ten zájem občanů mě opravdu dojal. Dozvěděl jsem se, co si o mně lidi myslí jako o občanu Gottovi, že taky může říkat něco k politickému životu.

Ale přesto, není to trochu ztráta soudnosti, chtít být prezidentem?

Člověk se může dostat ve své psychice tak daleko, že ho ten zájem omámí. Může se dostat do rauše a přemýšlí o sobě jinak. A může třeba na chvíli ztratit soudnost. Ale já v takové situaci nejsem, ten zájem mě překvapil a já o tom přemýšlím realisticky. Ale zdůrazňuji, že to bude na pořadu dne, jen když se politici zase nedohodnou.

Myslíte si o sobě, že jste na takovou funkci připraven?

I když si to zatím neumím úplně představit, jak bych zvládal všechny ty prezidentské povinnosti, protokol a tak, tak myslím, že všechno se člověk může naučit. A člověk jako já může přispět k lepším mezinárodním vztahům, právě třeba v Německu nebo i v Rusku. Třeba tohle bych uměl.

Jako zpěvák bych téhle zemi asi zatím mohl přinést víc. Já teď opravdu nechci předjímat, co by bylo, kdyby bylo. Říct, jak se těším, jak jim to nandám, to bych pak byl směšnej panák, který se z té pop-music trochu pomátl. Ale podívejte se na Reagana, ten taky kolem sebe měl spoustu lidí, kterým říkal, připravte mi to, já to potom před kamerou prodám. A jak to dokázal, byl zvolen znovu a zapsal se do historie.

Měli politici podle vás strach, že byste v přímé volbě mohl kandidovat, a raději se dohodli na třetí volbě v parlamentu?

Naše iniciativa podle mě možná taky trošku k tomu urychlenému vyhlášení třetí volby pomohla. Kdyby jim to nepřipadalo úplně nemožné, že bych mohl být zvolen, pak by se nemohl třeba pan Rychetský vyjádřit, že přece národ není tak hloupý, aby si zvolil nějakého, prosím, nějakého zpěváka pop-music. Nějakého... Mě by nenapadlo o někom mluvit s takovým despektem, o někom, kdo nemá šanci.

Počítal jste s tím, že si z vás teď kdekdo bude dělat legraci?

S tím já počítám, vždyť politici to přece nemůžou připustit, aby byl zvolen Gott!

Ale i podle reakcí z Německa si z toho dělali legraci i tam.

Nebylo to tak špatné. A že to brali s ironií a humorem, to je dobře, s tím nemám žádný problém, já to nepokládám za nic urážlivého. To mi spíš vadí ta věta "nějakej zpěvák pop-music".

Nebojíte se, že si uškodíte u svých příznivců? Že si řeknou, Karle, zpíváš dobře, ale tohle je moc?

Podívejte, pro Václava Havla taky nebyli všichni hned. Pak je přesvědčil, zejména udělal jméno v zahraničí. Pomohl obchodu. Já jsem dal už párkrát najevo, že se zajímám o politiku hlouběji.

A kdyby byl Gott na Hradě, pomohl by tomu stejně jako Václav Havel?

Tak to asi ne. Ten lehký úsměv by tam asi pořád byl. Já už se mnohokrát vyjádřil třeba k politickým problémům a šel jsem na samu mez možností. Kdybych tyhle názory říkal jako politik, tak bych narazil hned první týden.

Kdo by měl být podle vás prezidentem?

Můj osobní názor je, že nejlepší by byl Václav Klaus. A myslím, že by to bylo dobré. On ví, o čem mluví, je to sebejistý muž a hlava pragmatická. Ale může se objevit ještě někdo další, to se nedá vyloučit.

Jaká varianta je vám milejší, Klaus na Hradě, nebo Gott usilující o tento post v přímé volbě?

Milejší by mi bylo, kdyby to byl zkušený politik. Milejší bude, když já budu dělat muziku. Ale už teď jsem poctěn, do jaké míry jsou lidé ochotni o mně uvažovat v jiných rolích. Ale kdyby se politici zase nedohodli, tak o tom budu naprosto vážně uvažovat. Někdo o mně tvrdil, že nedám dohromady kloudnou větu. Už jenom z toho sportu, že bych jim to rád předvedl, bych do toho šel.

Nebylo to celé dobré taky jako reklamní tah před vydáním nového alba v Německu?

Můžu vás ujistit, že já jsem se o té celé iniciativě dozvěděl až v Německu a kolegové vůbec netušili, proč tam jsem. Ano, slyšel jsem tyhle hlasy taky. Žádný záměr to nebyl. Ale je pravda, že už víme, že v rádiích v Německu zvýšily zařazování mých písní na air play listině do té mezinárodní konkurence. Takhle to zabodovalo.

Pokud byste do přímé prezidentské volby šel, kombinoval byste to se svou dnešní profesí?

Ne. Vím, že by to znamenalo skončit se zpíváním a vzdát se veškerých svobod.

Pro kandidaturu byste potřeboval deset tisíc podpisů. Sehnal byste deset tisíc lidí, kteří by vás chtěli mít prezidentem?

Do jedné sportovní haly přijde těch deset tisíc lidí. A při mém turné je takových hal plných několik. Oni seděli u ledu a byli ochotni si koupit lístek a poslouchat. Proč by potom neudělali ještě podpis?

To je přece něco jiného, jít na koncert, nebo podpořit někoho na prezidenta.

Ale ano, máte pravdu, to asi je něco jiného. Podle ohlasů je ale odpověď na vaši otázku jednoznačná.

Fakt, že by Karel Gott mohl vystřídat na Hradě Václava Havla, mnozí považují za absurdní. Jeden signatář Charty, druhý anticharty...

Už jsem taky slyšel, že jsem přece zpíval pro minulý režim, tak jak si něco takového můžu vůbec myslet. Ale v minulém režimu každý přece něco dělal! Musel by utéct, aby nic nedělal. To jsem nechtěl. A teď o mně někdo tvrdí, že jsem spolupracoval s minulým režimem?

 Říkají to o mně lidé ze stran, kde jsou bývalí komunisté. Já nikdy v KSČ nebyl. Antichartu už nechci dál rozebírat, k tomu bylo řečeno všechno. Já mám čisté svědomí. Já jsem prostě jenom pracoval a snažil se to dělat, jak nejlíp jsem uměl.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru...

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz