Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gore neuzná porážku už v neděli

  10:07aktualizováno  10:07
V neděli 26. listopadu mohly skončit nejnapínavější prezidentské volby v Americe. Neskončí. Americký demokratický kandidát na úřad prezidenta Albert Gore totiž v neděli svou porážku nepřizná. Hodlá pokračovat v právní bitvě se svým republikánským rivalem Georgem Bushem.
Neděle byla klíčová, protože v tento se měla uzavřít poslední událost, která mohla zvrátit výsledek voleb - ruční přepočítávání hlasů.

            Kde se nyní bojuje

- Nejvyšší soud USA
by měl rozhodnout, jestli zamezí ručnímu přepočítávání hlasů na Floridě, jak požadují Bushovi právníci

- Odvolací soud na Floridě ve středu zamítl požadavek demokratů, aby justice nařídila volební komisi obvodu Miami-Dade obnovit ruční sčítání hlasů.

- Floridský Nejvyšší soud
rozhodl, že se rozdíly z ručního přepočítávání hlasů v několika okrscích započítají do konečných výsledků, jak požadovali právníci Ala Gorea.

-Floridský soud
vyslyší 27. listopadu žalobu demokratů z okrsku Seminole, kteří požadují vyřazení všech korespondenčních hlasů s tím, že prý na nich republikánští dobrovolníci, kteří pomáhali při volbách, vyplnili chybějící údaje.
Na základě korespondenčních hlasů zde vyhrál Bush.

- Floridský soud
odmítl opakování prezidentských voleb v okrese Palm Beach s poukazem, že nemá pravomoc nové volby nařídit a že to musí rozhodnout Nejvyšší soud. Opakování voleb požadovali voliči, kteří protestovali proti zavádějící formě a grafické podobě volebních lístků a proti neregulérnostem v
nakládání s nimi. Kvůli tomu prý dali omylem hlas Buchananovi místo Goreovi.

- Floridský Nejvyšší soud
zastavil sobotní vyhlášení výsledků voleb na Floridě, které by nezahrnulo ruční přepočítávání volebních lístků. 
 
- Federální odvolací soud v georgijské Atlantě nevyslyšel žádost republikánů zastavit ruční přepočítávání s tím, že "to je plně v pravomoci floridského Nejvyššího soudu".

Ruční přepočítávání totiž neprobíhá podle představ demokratů. Ti se proto budou velmi pravděpodobně dál odvolávat.

Podle mluvčího Gorea Rona Klaina nebude potřeba přiznat porážku, pokud Florida už v neděli potvrdí platnost volebních výsledků, protože jak Goreův tábor, tak i tábor jeho republikánského rivala bude moci výsledky v několika floridských obvodech právně napadnout a zpochybnit.

Gore zatím prohrává o 930 hlasů a demokraté stále věří, že ruční přepočítání tento mimořádně těsný výsledek zvrátí.

Přepočítávání v Miami-Dade: zklamání demokratů
Po odvolacím soudě na Floridě i nejvyšší soud zamítl žádost volebního týmu demokrata Al Gora přikázat volební komisi v nejlidnatějším obvodu Miami-Dade, aby pokračovala v ručním přepočítávání hlasů. Všech sedm soudců požadavek zamítlo jednomyslně bez jakéhokoli zdůvodnění.

Podle amerického právního řádu se však demokraté stále mohou se svým požadavkem obrátit na jinou soudní instanci. Zatím to Gorev tábor zvažuje.

Komisi ruční přepočítávání přestalo bavit
Komise Miami-Dade se rozhodla ukončit ruční přepočítávání a přijmout za oficiální stav, který vyplynul ze strojového sčítání a započtení korespondenčních hlasů. A to s tím, že je materiálně nemožné přepočítat ručně 654 tisíc hlasovacích lístků do neděle, jak nakázal  floridský Nejvyšší soud v úterý.

Podle výsledků po strojovém sčítání, které byly oznámeny v sobotu, vítězí na Floridě Bush o 930 hlasů. Demokraté si však soudní cestou vymohli pokračování v ručním sčítání ve třech volebních okrscích a započítání zjištěných rozdílů do konečných výsledků.

Co demokraté od Nejvyššího soudu chtěli
Demokraté podle jejich mluvčího Douglase Hattawaye požadovali, aby obvod dokončil přepočítávání aspoň 10 700 hlasovacích lístků, které sčítací stroj vyřadil jako nečitelné. I to však nejvyšší soud zamítl komisi nařídit.

Bush se obrátil na Ústavní soud
Na nejvyšší soudní instanci USA se republikáni obrátili necelých 24 hodin po úterním rozhodnutí floridského Nejvyššího soudu, že výsledky ručního přepočítávání hlasů mají být zahrnuty do celkových výsledků v tomto státě. Soud stanovil, že přepočítání má skončit nejpozději 26. listopadu.

Bush se pokouší zrušit platnost ručního přepočítávání pomocí Ústavního soudu.

Požadavek je prvním případem, kdy je do zuřící právní bitvy mezi Bushem a demokratickým prezidentským kandidátem Alem Gorem vtažen nejvyšší federální soud.

Bushovi právníci požádali Nejvyšší soud USA o urychlené posouzení záležitosti s tím, aby se ústní vystoupení před soudem uskutečnilo 5. prosince.

Floridský Nejvyšší soud v úterý posílil Goreovy naděje
Floridský Nejvyšší soud rozhodl v úterý večer místního času ve prospěch demokratického prezidentského kandidáta Alberta Gorea, když nařídil, že hlasy z ručního přepočítávání volebních lístků musí být započteny do konečných výsledků voleb ve státě Florida.

Zatímco Al Gore označil verdikt soudu za vítězství demokracie, zástupce republikánského kandidáta George Bushe na Floridě James Baker prohlásil, že republikáni budou hledat všechny prostředky, jak toto nečestné a nepřijatelné rozhodnutí zvrátit.

Viceprezidentský kandidát amerických republikánů Richard Cheney, který byl ve středu hospitalizován s bolestí na prsou a utrpěl podle lékařů velice slabý srdeční záchvat, pokračuje ve volebním boji, který vrcholí sčítáním hlasů na Floridě.

Zatím po započítání korespondenčních hlasů floridských občanů vede Bush o 930 hlasů. Situace se po volbách z 8. listopadu vyvinula tak, že o 43. prezidentu USA rozhodnou výsledky ve státě Florida, které jsou však mimořádně těsné.

Bushovi právníci ve dvou odvoláních argumentují, že použití svévolného, nestandardního a selektivního ruční přepočítávání hrozí překroutit výsledky prezidentských voleb a porušit nejrůznější ústavní práva.

Hlas každého voliče je nade vše
Soudci floridského Nejvyššího soudu podle jeho mluvčího Waterse vyšli při svém rozhodování z přesvědčení, že právo každého voliče na to, aby byl jeho hlas započten, je nejdůležitějším hlediskem, které musí převážit nad vším ostatním. Verdikt soudu byl sepsán s detailním zdůvodněním na 42 stranách.

Podle rozhodnutí soudu musí tedy volební komise v úřadu floridské ministryně pro státní záležitosti akceptovat pozměněné volební výsledky z ručního přepočítávání do neděle 26. listopadu.

Výsledky dosavadního ručního přepočítávání hlasů na Floridě:(Zdroj: CNN)
Miami-Dade - 137 z 614 volebních okrsků spočteno: Goreův zisk 157 hlasů
Broward - všech 609 volebních okrsků spočteno - Gore získal navíc 118 hlasů. Zbývá dopočíst 38 tisíc hlasů a 2 tisíce sporných volebních lístků.
Palm Beach - spočteno 104 z 531 okrsků: Gore získal 3 hlasy. Očekávají se výsledky z dalších 384 okrsků, kde už jsou také volební hlasy přepočítány.
Soud specificky nerozhodl, jak přesně postupovat v otázce sporných hlasovacích lístků, které nebyly například zcela proděrovány, ale přitom bylo jasné, jaký úmysl volič měl. Soud však citoval nařízení Nejvyššího soudu v Illinois: "Pokud je možné záměr těchto voličů opodstatněně prokázat, neměli by tito voliči být diskvalifikováni," uvádí se v prohlášení floridského Nejvyššího soudu.

 Rozhodnutí Nejvyššího soudu může určit budoucího prezidenta
Úterní rozhodnutí floridského Nejvyššího soudu o šestidenním odkladu pro konečné vyhlášení výsledků voleb ve státě Florida může být klíčové pro určení definitivního vítěze amerických prezidentských voleb ze 7. listopadu.

Demokratický kandidát Albert Gore totiž potřebuje jen 931 hlasů navíc, aby předstihl svého republikánského soupeře George Bushe a získal všech 25 floridských volitelů. Ti by mu zajistili většinu ve sboru volitelů, který se k formální volbě hlavy státu sejde 18. prosince. Gore zatím získal v jednotlivých státech USA 267 volitelů, Bush 246. V souboji o obsazení úřadu 43. prezidenta USA ale potřebuje kterýkoliv z nich nejméně 270 hlasů volitelů.

Texaský guvernér George W. Bush poté, co agentury informovaly o jeho vítězství v amerických prezidentských volbách. Těsný výsledek na Floridě však donutil tamější úřady znovu přepočítat hlasy. Vítěz prezidentských voleb tak stále není znám (8. listopadu 2000).

Hlasovací lístek z Palm Beach County z Floridy. Nejméně 19 000 hlasů z tohoto distriktu na Floridě muselo být zrušeno, protože voliči prý omylem proděrovali jak kolonku Pata Buchanana, tak Ala Gorea. Stěžovali se na nejasnost lístku a dožadují se nového hlasování. (ČTK 9.listopadu 2000)

Bushův stoupenec vášnivě diskutuje ve čtvrtek s příznivcem Gorea před správní budovou ve West Palm Beach na Floridě o možnosti opakování voleb. Přes 19 tisíc hlasů muselo být v tomto distriktu anulováno kvůli tomu, že voliči označili na volebním lístku kromě Gorea omylem i kandidáta reformní strany Buchanana. (10.listopadu 2000)

Craig Waters, mluvčí floridského Nejvyššího soudu stojí na schodech soudní budovy v Tallahassee a oznamuje, že porotci jednohlasně (7:0) rozhodli, že ručně přepočítané volební hlasy musí být započteny do konečných výsledků prezidentských voleb na Floridě. (22.listopadu 2000)

Demokratický prezidentský kandidát Al Gore společně s eventuálním budoucím viceprezidentem Josephem Liebermanem na tiskové konferenci ve Washingtonu po vynesení verdiktu floridského Nejvyššího soudu, který rozhodl v jejich prospěch. Rozhodnutí soudu, že ručně přepočítané hlasy musí být započteny do konečných výsledků prezidentských voleb na Floridě, Gore označil za vítězsví demokracie. (ČTK 22.listopadu 2000)

Bývalý ministr zahraničí James Baker, zástupce George W. Bushe, nebyl spokojen s verdiktem floridského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že je možné započítat ručně přepočítané hlasy do konečných výsledků voleb. Soudní rozhodnutí označil za nečestné a nepřijatelné. (ČTK 22.listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kurz představil Rakousku novou koaliční vládu, má být proevropská

Šéf rakouských lidovců Sebastian Kurz a lídr Svobodné strany Rakouska...

Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu představil novou koaliční vládu, na níž...

Indonésií otřáslo silné zemětřesení. Na místě je nejméně jeden mrtvý

Dopravní zácpa v centru Jávy poté, co úřady vydaly varování před hrozbou vlny...

Nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných si vyžádalo silné zemětřesení, které v pátek zasáhlo nejlidnatější indonéský...

Mezi nebezpečné islamisty v Německu patří ženy i děti, tvrdí úřady

Německá policie posílila hlídky i v Berlíně (31. 12. 2015)

Německé úřady řadí mezi nebezpečné islamisty i několik desítek žen a mladistvých, od nichž hrozí, že by mohli spáchat...Najdete na iDNES.cz