Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gorbačov vyzval západ, aby nechal Rusko být

  9:20aktualizováno  9:20
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov se obul do západu. Měl by prý nechat Rusko, aby si své problémy vyřešilo samo a nemíchat se do jeho záležitostí. Západní země obvinil z pokrytectví a dvojího metru - u Ruska kritizují to, co u svých spojenců přecházejí bez povšimnutí.
Gorbačov občas kritizuje i Putina, ale tentokrát se ho zastal. Ilustrační foto.

Gorbačov občas kritizuje i Putina, ale tentokrát se ho zastal. Ilustrační foto. | foto: Reuters

"Rusko není ničí doménou. Rusko si tyto věci vyřeší samo - společně s našimi partnery a přáteli," uvedl Gorbačov v rozhovoru pro The Times.

Gorbačov tak reagoval na možnost, že by západní státy během červencového summitu G8 v Petrohradě mohly prezidentovi Putinovi vytýkat nedostatky v oblasti lidských práv.

Strůjce perestrojky Gorbačov v minulosti Putina několikrát sám kritizoval, ale summitovou kritiku považuje za kontraproduktivní. "Prezidenti a předsedové vlád mohou na summitu mluvit o čem chtějí. Čím víc ale bude zřetelné, že západ tlačí, tím víc se posílí pozice prezidenta Putina. Jeho pozice je totiž v podstatě velmi blízko názorům veřejnosti."

"Sám jsem řekl, že Putin udělal chyby. Principy demokracie jsou ale realizovány ve specifickém kontextu a je třeba brát na zřetel historickou, ekonomickou a sociální situaci Ruska," zastal se Gorbačov současného prezidenta.

Podle Gorbačova je zájem západu o lidská práva v Rusku pokrytecký. "Nemyslím si, že západní vlády mají starost o tyto věci," uvedl v rozhovoru.

Západ má podle něj dvojí měřítka. "Když někdo kope za ně, je mu prominuto, ale když se někdo jiný chová nezávisle, tak se jim to nelíbí," všímá si Gorbačov. Příkladem je pro něj americký viceprezident Dick Cheney, který nedávno kritizoval Moskvu za mezery v demokracii a poté odletěl do Kazachstánu za diktátorem Nazarbajevem.

Summit G8 proběhne v červenci v Petrohradě. Putinovým kritikům a lidskoprávním organizacím nejvíc vadí přísná kontrola nevládního sektoru, policejní a armádní brutalita nebo zabíjení v Čečensku.

Organizace Amnesty International v květnu vydala zprávu, podle které se rasismus v Rusku vymknul kontrole. Kritizuje v ní i fakt, že úřady zločiny s rasovým podtextem jednoduše přehlíží. - více zde

Pětasedmdesátiletý Michail Gorbačov byl sovětským prezidentem v letech 1985-91 a přivedl impérium k rozpadu. V roce 1990 získal Nobelovu cenu. Je zakladatelem Světového politického fóra a ekologické organizace Green Cross.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz