Michail Gorbačov slaví osmdesátiny. (2. března 2011)

Michail Gorbačov slaví osmdesátiny. (2. března 2011) | foto: AP

Gorbačov oslavil osmdesátku. Na proroka i zrádce Rusko pomalu zapomíná

  • 107
Někdejší první a současně poslední sovětský prezident Michail Gorbačov slaví osmdesátiny. Na oslavu pozval i nejvyšší představitele Ruska, současný režim ale zkritizoval. Situaci v zemi považuje za neklidnou, poznamenanou sociálními problémy i zpochybňováním občanských práv.

"Samozřejmě, nepropukl ani hladomor, ani všude nechybí teplo a elektřina, ale přesto se mnohého nedostává a to, co je, neustále zdražuje: účty za bydlení, léky, potraviny, dětské zboží a ještě hodně dalšího," prohlásil oslavenec v rozhovoru pro agenturu Interfax.

"Moc musí zaručit občanům jejich práva... Zatím, bohužel, slyšíme hodně slov, ale konkrétní kroky zjevně chybějí," zdůraznil. Znepokojuje ho i to, že se hodně řeční o potřebě modernizovat zemi, "ale konkrétních věcí je zase velice málo".

Změny k lepšímu by podle exprezidenta mohly následovat po prosincových parlamentních volbách, ale k tomu je nutné, aby volby byly čestné.

Gorbačov dostal Řád svatého apoštola Ondřeje

Také ruský prezident Dmitrij Medveděv popřál "Gorbymu" k narozeninám. V Kremlu mu předal nejvyšší ruské státní vyznamenání, Řád svatého apoštola Ondřeje Prvozvaného. Čerstvému osmdesátníkovi řekl, že "tím vzdává úctu nejen jemu osobně za enormní práci, ale i bývalému Sovětskému svazu".

Michail Gorbačov slaví osmdesátiny (2. března 2011)

"Je to adekvátní ocenění vaší práce a symbol úcty ke státu, v jehož čele jste stál," prohlásil prezident.

Ovšem ne každý vidí Gorbačova jako proroka, mnohdy bývá označován coby strůjce chaosu, úpadku, popřípadě rovnou jako zrádce. A mínění se postupem času mění jen pomalu, a to se ještě posouvá od záště ke lhostejnosti.

Rusové mu spíše vyčítají zánik světové supervelmoci, než aby oceňovali demokratické reformy či skoncování s "Brežněvovou doktrínou" omezené suverenity sovětských satelitů a se studenou válkou vůbec. Konec studené války jeho krajané většinou vnímají jako vítězství Západu a prohru vlastní země.

Kdo je Gorbačov? Mladí Rusové zapomínají

Počet Rusů, kteří někdejšího vůdce "nesnášejí", klesl podle průzkumu agentury VCIOM za deset let z 39 na 25 procent. Stejně tak ale ubylo i příznivců. Takřka polovině Rusů je Gorbačov lhostejný.

Postupné změny sociologové vysvětlují nástupem generace, která si Gorbačova už nepamatuje, zatímco nejzatvrzelejší odpůrci z řad nejstarší populace vymírají. A u většiny, pamětníků Gorbačovovy éry, zůstávají pocity smíšené či spíše záporné.

Michail Gorbačov

Podle ruského listu Vedomosti byly hospodářské reformy pomalé a nedůsledné, protože Kreml se současně snažil zvýšit výkonnost hluboce neefektivní ekonomiky i zachovat socialistické plánování. Kdyby se dílo povedlo, Gorbačov by prý nedostal jednu, ale hned dvě Nobelovy ceny - za mír i za ekonomiku.

Místo toho ale ztratil nad ekonomikou kontrolu a SSSR se na počátku 90. let ocitl ve stejné situaci, v jaké bylo na počátku 80. let Polsko. "Ale polské vedení mělo podporu SSSR, zatímco Gorbačov už neměl nic," napsal deník.

Oslavenec, který v předvečer jubilea rozdal množství interview, stále lituje, že se mu "perestrojku" nepodařilo dotáhnout do konce a zachovat Sovětský svaz. "Do posledního okamžiku jsem za jeho udržení bojoval," zapřisáhl se Gorbačov v rozhovoru pro populární list Komsomolskaja pravda.

Ale připustil chyby: do reforem soustátí i vládnoucí strany se pustil pozdě a taky prý měl armádě vzít miliardy, aby zkrátil fronty na nedostatkové zboží, ve kterých stála doslova celá země. Gorbačov však věří, že boj za svobodu pokračuje a že mu nakonec Rusové dají za pravdu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video