Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Golčův Jeníkov odmítl uprchlíky

  14:46aktualizováno  14:46
Golčův Jeníkov - Drtivá většina obyvatel Golčova Jeníkova je proti umístění pobytového střediska pro čekatele na azyl v místním zámku. Vyplývá to z výsledků ankety, která se ve městě na severu havlíčkobrodského okresu uskutečnila v sobotu. Pouze necelých deset procent hlasujících vyjádřilo podporu případnému umístění uprchlického tábora na zámek, naopak více než osmdesát šest procent jich bylo proti.

Možnosti vyjádřit se k problému zřízení uprchlického zařízení ve městě využily téměř tři čtvrtiny obyvatel, jimž byla anketa určena. Účast veřejnosti překvapila všechny nejvíce. "Tolik hlasujících jsme v žádném případě neočekávali," komentoval účast Karel Houdek, předseda komise, která na průběh i vyhodnocení ankety dohlížela.

"Účast lidí je pro mě největším šokem. Odhadovali jsme to tak mezi třicet a pětačtyřiceti procenty," doplnila Iva Hrubcová. V sobotu seděla rovněž v komisi, kde zastupovala skupinu odpůrců umístění uprchlického tábora do Golčova Jeníkova. V uplynulých týdnech se angažovala jako spoluautorka petice, která nakonec v uspořádání ankety vyústila.

Několik stovek podpisů pod protestní peticí přimělo radnici k zorganizování besedy s představiteli Správy uprchlických zařízení v místní sokolovně, ke zrušení původního usnesení zastupitelstva, které na konci září dalo jednáním o umístění pobytového střediska zelenou, a nakonec i k vypsání ankety s prvky místního referenda.

Účast překvapila i starostu Pavla Kopeckého, který, stejně jako ostatní, ale nebyl příliš překvapen výsledky ankety. "Očekával jsem to těsnější, čísla mluví naprosto jednoznačně," komentoval výsledky ankety a současně neskrýval rozpaky. "Hodnotit dosažené výsledky si netroufám, musím to všechno teprve vstřebat," dodal.

Iva Hrubcová naopak hodnotí výsledek hlasování jako dobrou zprávu, i když ani ona neočekávala tak velký rozdíl. "Dalo se předpokládat, že lidi budou proti azylovému středisku. Myslím si, že se na výsledku podepsal dosavadní postup představitelů města, kdyby radnice i zastupitelé postupovali jinak, tak mohl být i výsledek ankety trochu jinačí," poznamenala.

Iva Hrubcová si současně uvědomuje, že výsledek hlasování nebude dělat navenek Golčovu Jeníkovu nejlepší reklamu, ale odmítá to interpretovat tak, že Jeníkováci nechtějí potřebným pomáhat. "Anketou se vyřešila jenom část velkého problému s využitím zámku. Jeho majitel, město a asi i veřejnost teď budou muset společně hledat způsoby, jak rozsáhlé prostory využít jinak. Předběžně jsme se už shodli, že tady chybí zařízení pro důchodce," nastínila jednu z možností Hrubcová.

Pavel Kopecký odhaduje, že anketa povede k uklidnění atmosféry mezi lidmi ve městě a rovněž on, navzdory výsledku, který nestaví veřejné mínění obyvatel do nejlepšího světla, vidí i přínos v událostech posledních necelých dvou měsíců. "Kladem je, že se lidi probudili, že se začali o veřejné dění zajímat. Doufám, že jim tento zájem vydrží," uvedl.

O umístění pobytového střediska na zámku v Golčově Jeníkově se začalo hovořit na sklonku září letošního roku, kdy zastupitelé vyslovili souhlas k jednání starosty s majitelem zámku Jaroslavem Kulhánkem a s představiteli Správy uprchlických zařízení. Proti tomuto postupu se zvedla ve městě vlna odporu, která vyústila v to, že zastupitelstvo svoje původní rozhodnutí zrušilo, jednání pozastavilo a odsouhlasilo vypsání místního referenda, které posléze kvůli právním překážkám změnilo v anketu.

Obyvatelé Golčova Jeníkova dávají svůj hlas v anketě o zřízení uprchlického centra v tamním zámku. Voliči nakonec uprchlické centrum odmítli. (25. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Mýty vs. pravda. Začíná platit evropské nařízení GDPR

(Ilustrační snímek)

Začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Mluvit se o něm u nás začalo zhruba před půl...

Silnice na západě Čech zaplavilo bláto z polí, vlaky na jihu mají zpoždění

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...

Až osm let vězení za utýrání zvířete, navrhuje opoziční TOP 09

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v pořadu Rozstřel. (24. ledna 2018)

Změnu zákona, který zpřísňuje sankce za týrání zvířat, připravila a předkládá TOP 09. Až osm let by hrozilo tomu, kdo...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz