Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Podal, nepodal, podá, nepodá. Mynářova prověrka, verze deset

  13:42aktualizováno  13:42
Připomeňme si tu větu: "Dnes dáno." Přesně toto pronesl hradní kancléř Vratislav Mynář pro server Aktuálně.cz v odpovědi na otázku, zda už má podanou žádost o bezpečnostní prověrku. Byla středa 5. května.

Vratislav Mynář | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zítra bude čtvrtek. I datum se nám trochu posunulo. Budeme mít už 19. prosince. Přesto je možné, že v deset hodin dopoledne uslyšíme na speciální tiskové konferenci tutéž větu z týchž úst znovu. Divné?

Možná, ale taková je realita. Květnové sousloví "dnes dáno" kancléře Mynáře totiž dávno neplatí.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jakub Pokorný: Válka policajtů a koncil letenský
  • Pavel Páral: Proč tolik láká židle ministra zemědělství
  • Petr Oslzlý: O jámě a uliččce - vzpomínka na Havla
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

"Prověrku na přísně tajné nemám, sbírám všechny materiály, abych o ni mohl požádat," prozradil kancléř 27. září v rozhovoru pro Českou televizi.

Když MF DNES zkoumala, jak je možné žádat o jednu prověrku dvakrát, vysvětlil to tím, že svou žádost pozastavil. "Lidé z Národního bezpečnostního úřadu a právníci mi doporučili, že si ji mám podat, až budu mít všechny papíry v pořádku," řekl.

O tři dny později bylo všechno jinak: prý nic nepozastavoval, protože nebylo co.

"Je to blbost, blbost, blbost. Nic nebylo pozastaveno, to si někdo vymyslel. O bezpečnostní prověrku si teprve požádám," začal tvrdit kancléř.

V přemetech na téma kancléřova prověrka Mynářovi zdatně sekunduje i jeho šéf Miloš Zeman. "Zatím to není podstatná otázka, nevadí mi, že ji nemá," říkal prezident ještě v říjnu v České televizi. Tedy, na začátku října. Koncem října už to vadilo.

"Je jeho povinnost vyřídit si prověrku co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane, nebo si budu muset sehnat jiného," rozhorlil se Zeman 27. října v téže České televizi. Byl zrovna den po volbách, v nichž Zemanova strana pod vedením jeho kancléře propadla.

Od té doby jsme s Mynářovou prověrkou stále ve stavu očekávání podání žádosti.

"O prověření na stupeň tajné požádám v momentě, kdy budu mít k dispozici všechny materiály, protože nejde jen o vyplnění jednoho formuláře," pravil Mynář 11. listopadu v časopise Týden.

I prezidentovo "vyřídit co nejrychleji! od té doby na akčnosti ztratilo. "Požádá si o ni příští týden," slíbil Zeman v ČTK ve čtvrtek před dvěma týdny.

Předminulé pondělí zase vykládal Mynář: "Podám to nejpozději příští týden." Toto pondělí téma pro změnu zvedl Miloš Zeman. "Pevně doufám, že si žádost podá do středy," řekl.

Pokračování příběhu přijde zítra. Zajímá ještě někoho, co nám tentokrát na téma Mynářova prověrka z Hradu vzkážou?Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz