Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Veleba oživil přízrak anticharty. Tím ale společnost nestmelí

  16:50aktualizováno  16:50
Text, kterým předseda Strany práv občanů Jan Veleba uvedl svou podpisovou akci na podporu prezidenta Miloše Zemana, má historickou paralelu. Podobnými obraty jako Veleba kritiky prezidenta odsoudilo normalizační Rudé právo Chartu 77 ve známém článku „Ztroskotanci a samozvanci“.

Jan Veleba označil kritiky prezidenta Miloše Zemana za žlučovité povaleče. Jenže vedle svobody sbírat podpisy pro cokoliv - třeba na podporu prezidenta - máme i svobodu kritizovat. | foto: Agrární komora ČR

Několik dní před 25. výročím Listopadu má iniciativa Jana Veleby, předsedy původně zemanovské, po drtivě prohraných volbách už jen čestně zemanovské Strany práv občanů hořkou pachuť. Jako by si dlouholetý šéf Agrární komory, nynější senátor a předseda SPO vzpomněl, jak komunisté podpisům Charty 77 čelili vlastní podpisovou protiakcí.

Hanopis Rudého práva

Text nazvaný Ztroskotanci a samozvanci uveřejnilo Rudé právo 12. ledna 1977. Článek, reagující na protirežimní Chartu 77, vytyčil ideologické základy antichartistické kampaně.

Komunisté ještě v lednu rozjeli podpisovou protiakci pod provoláním, pro něž se vžil název „anticharta“. Podepisovali jej především umělci, odmítnutím riskovali ztrátu zaměstnání, píše Ústav pro studium totalitních režimů.

Nasvědčuje tomu rovněž slovník, který použil ve své výzvě a jehož obraty připomínají článek Ztroskotanci a samozvanci z normalizačního Rudého práva. Porovnejme části obou textů:

  • Rudé právo: Autoři (Charty 77, pozn. red.) obviňují naši společnost, že v ní není život uspořádán podle jejich buržoazních a elitářských představ.
  • Jan Veleba: Tito lidé nemohou zapomenout, že příchodem Miloše Zemana na Pražský hrad jejich vliv výrazně oslabil.

  • Rudé právo: Do „svaté štvanice“ proti myšlenkám komunismu angažují dnes vládnoucí buržoazní třídy celý svůj rozsáhlý státní a propagandistický aparát. (...) Využívají také „skupiny neohrožených škrabálků“.
  • Jan Veleba: Česká žlučovitá média pořádají na hlavu státu doslova štvanici.

  • Rudé právo: Samozvanci pohrdající lidem, jeho zájmy, jím volenými zastupitelskými orgány si osobují právo zastupovat náš lid.
  • Jan Veleba: Nejrůznější povaleči z pražských kaváren tyto frontální útoky režírují, domnívaje se, že jim stále patří republika. Ale to se mýlí!
Text Rudého práva ze 12. ledna 1977

Část textu Rudého práva ze 12. ledna 1977

  • Rudé právo: Ve svém zavilém boji proti pokroku se mezinárodní reakce pokouší vytvořit zdání jakési široké antikomunistické fronty.
  • Jan Veleba: Za posledních 25 let si tuto roli (síly, kořenů a mravního zdraví českého státu, pozn. red.) přisvojila právě pražská kavárenská rádoby intelektuálská smetánka. Tato role jí však nepatří a nikdy nepatřila.

  • Rudé právo: V zoufalém pudu sebezáchovy bije buržoazie kolem sebe hlava nehlava, dělá všechno možné a neštítí se ničeho, aby zastavila revoluční proces. Ve své snaze zabrzdit proces svého neodvratného konce hledá buržoazní reakce nejrůznější metody, jimiž by chtěla svůj zánik zvrátit či oddálit.
  • Jan Veleba: „Pražská kavárna“ proto křičí, vzteká se a kope kolem sebe. Naštěstí pro naši zemi režiséři těchto útoků mají ve svých politických fajfkách již pomálu tabáku.

Na jednu stranu se není co divit, sám Veleba býval členem normalizační KSČ. Na druhou stranu - nechť jeho slova o žlučovitých povalečích vypovídají o něm samotném, ale ať podpisy klidně sbírá. Za nepodpis Velebova formuláře se nebude vyhazovat z práce. A Velebu samotného za sběr podpisů nikdo nezavře, jak to - ne tak dávno - dělala KSČ chartistům.

Veleba sbírá podpisy

kvůli „útokům povalečů“ na Zemana

Vedle svobody sbírat podpisy pro cokoliv ale máme i svobodu kritizovat, a to i prezidenta republiky. Dát slušně najevo, že mluvit jak kanál se v určitých situacích nehodí, není žádný útok běsnící kavárny. Je to touha po lidské slušnosti ze strany prezidenta, který deklaroval úmysl národ spojovat.

Možná by pomohlo, kdyby méně radikální zemanovci i antizemanovci zkusili přesvědčit své vyhraněnější souvěrce, že skrze halasné výzvy k rezignaci ani plošné označování oponentů za žlučovité povaleče cesta nevede. Pokud by si to oba tábory sebekriticky uvědomily třeba i nad Velebovým pamfletem a pokud by prezident Zeman dokázal přiznat, že vulgární mluvou pochybil, byl by to docela hezký dárek občanům v předvečer blížícího se výročí Listopadu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz