Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA k diskusi o Kauze Lexikon - Slovo z Revolveru + Prohlášení vedení Ústavu pro českou literaturu

  14:58aktualizováno  16:52
"Kauza Lexikon" nabírá obrátek a na zdánlivě akademické a esoterické východisko sporu se začínají nabalovat – obdobně jako v kauze falešných vysokoškolských titulů – další a obecnější otázky, píše v následující glose šéfredaktorka časopisu Revolver Revue Terezie Pokorná. Reaguje jí na sloupek Jiřího Peňáse, který k té věci zveřejnily Lidové noviny.

Tým Revolver Revue: Edita Beníšková, Marek Vajchr, Viktor Karlík a Terezie Pokorná, Praha, zima 2008 | foto: Karel Cudlín - převzato z www.almanachwagon.cz, Josef Chuchma,  MF DNES

"Kauza Lexikon" nabírá obrátek a na zdánlivě akademické a esoterické východisko sporu se začínají nabalovat – obdobně jako v kauze falešných vysokoškolských titulů – další a obecnější otázky. Jednu z nich bezděčně otevřel svým sloupkem v LN, zveřejněným v úryvku i na stránce Kavárny, Jiří Peňás, když se tu s věrolomnou skromností vyznal z úlevy nad tím, že pracuje "v pouhých novinách", a tudíž o daném tématu vlastně vůbec nemusí psát, snad jen právě tento malý nezávazný sloupek v rubrice "Okraje".

Potažmo tak ovšem šlápl do vlastního exkrementu, a to nejen proto, že v dotyčných novinách není žádným pěšákem, ale vedoucím kulturní rubriky, nadto redaktorem specializovaným na literaturu. Ve zkratce totiž otevřel i téma celého kontextu, v němž se podobné kauzy v současných Čechách mohou - zhusta přinejmenším "do ztracena" - odehrávat.

Daný kontext jak známo podstatně utvářejí i média včetně dlouhodobě a úspěšně působících novinářů typu Jiřího Peňáse, který etiku a metody své práce v sloupku ke "kauze Lexikon" předestřel výstižně: Pokecal prý s jednou stranou sporu, pokecal s druhou, "střídavě poslouchal" strany obě, až se nakonec nedokázal rozhodnout, na čí stranu se přidat.

Nelze se divit, zjevně ho totiž nezajímaly argumenty, směrodatné pro něj byly "autority", s nimiž promlouval. A tak dospěl k objevné rétorické figuře, že "pravda bude zřejmě někde uprostřed, nebo možná nikde". A pak "pocítil úlevu, že je zaměstnaný v pouhých novinách", nadto takových, kde podobná témata nikoho nevzrušují. Novinářské řemeslo? Investigativní žurnalistika? Znalost faktů a vlastní názor? Stavovská čest? Nenechte se vysmát: Rukávy si takový novinář odvážně vykasá při lepší příležitosti, až se v kuloárech či v hospodě bez námahy dozví o nějaké "jednoznačné" a "skutečně existující" "pravdě".

Jiří Peňás, novinář a kritik, autor sloupku Nikoliv o kauze Lexikon

Podstatná část komentovaného sloupku

"Tým, který pracoval na Lexikonu české literatury, byl vedením Ústavu pro českou literaturu rozbit, další práce na Lexikonu není možná, redakční rada Lexikonu končí. Mluvil jsem s jedním ze signatářů, mužem, který je pro mě autoritou, říkal, že jde o zásadní věc, arogance moci tady likvidačně zaútočila na autoritu vědy.

Ptal jsem se jiných vážených mužů a oni mi říkali, ach, to je trapná záležitost, to oni se rozhodli se "zlikvidovat"; jsou za tím osobní věci, žádné "zásahy", šlo o výpověď jedné kolegyni, čehož se chopili jako záminky, je to velmi prekérní navíc, bylo by skoro lepší o tom nepsat, ty o tom chceš psát? Ani náhodou. Protože toto je přesně případ, do kterého zvenčí vidět není a pokud by i trochu bylo, pak co s tím v novinách? V pražských kruzích bohemistických, jak jsem k svému údivu zjistil, animozity jen bují a rivalita má rysy, které by člověk předpokládal v prostředí, jež se zabývá něčím jiným, než je lexikografie. Děje se to navíc na pozadí trvalého finančního přiškrcování české vědy.

Potřeba ušetřit tak může stát na začátku případu, i když kořeny jsou hlubší a tkví opět v něčem velmi osobním. Záhy ta patálie dostane tragikomické rysy, z Ústavu odchází odborný tým, který se zachová mušketýrsky vůči kolegyni, což člověku musí imponovat. Druhá strana mluví o trucu a póze, neschopnosti přistoupit na kompromis. Střídavě posloucháte jedny i druhé, víte, že pravda bude zřejmě někde uprostřed, nebo možná nikde. A cítíte úlevu, že jste zaměstnaný v pouhých novinách. Dokonce o tom ani nemusíte psát článek."

Jiří Peňás, Lidové noviny, 11. ledna 2010

A ještě dodatek:  

V úterý 12. ledna 2010 zavěsilo vedení Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR na své stránky prohlášení následujícího znění:

Prohlášení k tzv. "kauze Lexikon"

Ke kampani, kterou proti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (ÚČL) vedou v médiích a na internetu někteří jeho zaměstnanci v souvislosti s domnělou "kauzou Lexikon", konstatujeme:

Vedení ústavu se pozastavuje nad účelově zkreslenými informacemi, s jejichž pomocí někteří kolegové získávají podporu, kterou se jim nepodařilo řádným způsobem získat v orgánech dobře obeznámených s celou záležitostí - tedy v radě pracoviště, dozorčí radě pracoviště a ve shromáždění výzkumných pracovníků ústavu.

Vedení ústavu však nepovede o odborných a organizačních otázkách života pracoviště mediální spor. A to zvláště ne v situaci, kdy před námi stojí nelehký úkol minimalizace škod, které tito pracovníci svým jednostranným rozhodnutím odstoupit od grantového projektu "LČL pro nové tisíciletí" způsobili, a kdy se náš ústav spolu s dalšími pracovišti Akademie věd ČR vinou nepromyšlené "reformy" systému vědy a výzkumu ocitl v jednom z nejtěžších okamžiků své polistopadové existence.

Praze 12. 1. 2010

Doc. PhDr. Pavel Janoušek, CSc., ředitel ÚČL AV ČR, v. v. i.

Ing. Pavel Janáček, PhD., předseda rady ÚČL AV ČR, v. v. i.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz