Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Ludvíkův konec je i hřebíčkem pro Sobotku

  13:43aktualizováno  13:43
Výsledek bitvy o vedení pražské kandidátky ČSSD si zaslouží větší pozornost než jen jako běžná partajní šarvátka místního formátu. Po několikaměsíčním přetahování dala metropolitní buňka sociální demokracie před ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem přednost mladíkovi Petru Dolínkovi, náměstkovi primátorky pro dopravu.

Kandidát ČSSD na pražského primátora Miloslav Ludvík | foto: ČTK

Dolínek sice v ČSSD kontinuálně stoupá, na jarním sjezdu se stal už řadovým místopředsedou, přesto byl z hlediska dosavadních výsledků své práce i známosti u voličů v pozici Davida proti Goliášovi. Přesto uspěl, naopak Ludvík, už několik let předseda pražské ČSSD a nová naděje celostátní politiky strany, se poroučí: po pravděpodobném podzimním odchodu z ministerstva skončí úplně s politikou.

Sobotka běží „o život“, čeká ho klíčový týden. Zlomit to má nový program

Pro volební šance ČSSD v metropoli, kde nikdy neměla kdovíjak silnou pozici, to může být problém. Ludvík, dlouholetý ředitel motolské nemocnice, měl reprezentovat pro stranu klíčové téma zdravotnictví, sázka na méně známého Dolínka je mnohem riskantnější podnik.

Přetahování se o vedení pražské kandidátky má i další celostátní rozměr, souvisící nepochybně s pozicí předsedy Bohuslava Sobotky. Pražská ČSSD patřila v minulých letech k Sobotkovým podporovatelům: zachránila ho v čase takzvaného lánského puče, dodávala mu hlasy na sjezdech - a za to dostávala zajímavé prebendy ve státní správě. Ludvík, Sobotkův kůň, ještě loni na podzim bez problémů obhájil post pražského předsedy.

Zaskřípalo to až na jaře na sjezdu strany, kdy Sobotka a Ludvík neprosadili na celostátní místopředsedkyni Ludvíkovu náměstkyni Lenku Tesku Arnoštovou; post jí sebral právě Dolínek. Měření sil dvou pražských skupin se pak kontinuálně přelilo do sporu o podobu pražské kandidátky a výsledkem je k. o. pro Ludvíka, tedy tak trochu i pro Sobotku.

Je zjevné, že časy, kdy v pražské ČSSD suverénně rozhodovali Ludvík v zádech s náměstkem ministra vnitra Petrem Hulínským a všudybýlkem Karlem Březinou, jsou pryč a navrch má teď skupina mladších v čele s Dolínkem či europoslancem Miroslavem Pochem. Záměry této skupiny, pokud jde o mocenská spojenectví, zatím nejsou úplně zřejmé, ale pro oslabeného Sobotku v čele strany tato změna nevěští nic dobrého.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz