Poslankyně Vlasta Bohdalová z ČSSD (na snímku s hejtmanem Michalem Haškem) předčítala při obstrukci ve Sněmovně poslancům libanonskou literaturu.

Poslankyně Vlasta Bohdalová z ČSSD (na snímku s hejtmanem Michalem Haškem) předčítala při obstrukci ve Sněmovně poslancům libanonskou literaturu. | foto: ČTK

GLOSA: Hodiny s šílenými poslanci a libanonskou literaturou

  • 241
Šest dní a nocí neotřáslo vládními reformami. Zákony, které mají začít platit v lednu, nebyly přijaty 1. listopadu, ale "až" 6. listopadu. Viděno touto optikou prošlapali obstruující poslanci ČSSD cimrmanovskou cestičku, která nevedla k cíli. Strana jen zviditelnila některé poslance, kteří v parlamentu nemají co dělat.

U řečnického pultíku defilovali kvůli stranickému úkolu oddálit alespoň o pár hodin hlasování i jedinci, jimž dělalo problém vyslovit slova jako "rating" (Pavel Ploc) či "retroaktivita" (Jiří Krátký).

Seznámit jsme se díky střídání všech poslanců u mikrofonu mohli i s těmi, kteří zatím v parlamentu nepromluvili, a odhaduji, že už ani nepromluví. Tedy pokud ČSSD nevyhodnotí svou válku proti převaze 115 vládních poslanců jako úspěšnou a nepokusí se ji ještě někdy zopakovat. K závěru, že jejich "akce" byla v podobě, jak proběhla, úspěšná, mohou ale sociálnědemokratičtí ideologové dojít jen stěží.

Boj o reformy ve Sněmovně

A to i v případě, že by Ústavní soud očekávaným stížnostem ČSSD a komunistů nakonec vyhověl. A že by vládě její klíčové zákony hodil na hlavu, protože koalice nedovolila opozičním poslancům mluvit déle. když sloučila rozpravu ke čtrnácti zákonům.

Samozřejmě, mezi vystoupeními obstruujících poslanců byla i taková, která měla hlavu a patu a dalo se o nich přemýšlet.

Třeba když místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD mluvil o tom, že legitimita zákonů nevyplývá jen z toho, že se najde většina, která je prosadí, ale že zároveň musí mít menšina právo být slyšena a vyjádřit se. Proto, aby se příště mohla stát většinou. A naopak.

Jako děti hrající si u moře, které stavějí a boří hrady z písku...

Jenže důležitým kritériem je i přiměřenost. A ta se v šest dní trvajícím protestu ztratila. Mezi trapným předčítáním již několikrát přečtených textů, mezi bonmoty slušnými i slabomyslnými a také zíváním poslanců nad tou nekonečnou nudou.

Sociální demokraté by udělali lépe, kdyby hned na začátku schůze vystoupil jejich lídr Bohuslav Sobotka, klidně i v několikahodinovém projevu přednesl, proč a se kterými reformami jeho strana nesouhlasí. Pak mohl říci, že respektuje výsledek voleb a nynější početní převahu vládní koalice, a přidat jasnou informaci, co jeho strana v případě volebního úspěchu změní a jakou konkrétně nabízí alternativu. Několikadenní, předem prohranou obstrukci si i se svými poslanci mohl odpustit.

Vlasta Bohdalová z ČSSD se rozhodla předčítat poslancům pasáže z knihy svého oblíbeného libanonského autora Chalíla Džibrána Prorok. Aniž to zamýšlela, vystihla i počínání sociálních demokratů v posledních šesti dnech ve Sněmovně. Dovolte tedy na závěr jednu citaci z knihy Chalíla Džibrána a z vystoupení Bohdalové: "Jste jako děti hrající si u moře, které vytrvale stavějí z písku hrady a pak je se smíchem boří..."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video