Globální oteplování zchladí Evropu

  10:44aktualizováno  10:44
Globální oteplování, které ukrajuje z arktických ledovců, ztěžuje život Inuitům i polárním medvědům. Brzy by ale mohlo ovlivnit i Evropu. Kdyby se totiž kvůli tomuto jevu přerušilo teplé oceánské proudění, kontinent by se v budoucnu značně ochladil.

Oteplování působí problémy
V Grónsku se inuitští lovci propadají ledem v místech, kde byl ledový příkrov vždy silný a pevný, takže je pro ně obtížnější stopovat kořist. Severoameričtí sobi karibu padají v Kanadě vyčerpáním, když se kilometry brodí rozbředlou čvachtanicí. Někteří lední medvědi musejí čekat celé týdny než ledové kry doplují k pevnině. Na lov tuleňů, jejichž maso je zdrojem jejich zásob tuku na zimu, se tak vydávají až v prosinci. To oslabuje samice, které v zimě rodí.

Teploty rostou v Arktidě nejrychleji
"Pokud víme, stoupají teploty v kontinentální Arktidě strměji než kdekoliv jinde na Zemi," říká šéf norského Polárního institutu Olav Orheim.

Nelze vyloučit, že stejně výrazně stoupají teploty v Antarktidě, k dispozici je však příliš málo měření, než aby to bylo možno tvrdit s jistotou, dodává.

Severozápadní Evropa by se mohla ochladit kvůli narušení Golfského proudu, který vzniká v Mexickém zálivu. Přes Atlantik přináší severovýchodním směrem teplejší vodu.

Podle Orheimova odhadu ubýval v uplynulých čtyřiceti letech polární led zhruba o tři procenta za desetiletí. Teplota v kontinentální Arktidě - na územích v Rusku, na Aljašce, v Kanadě, Grónsku a v severských zemích - stoupla ve stejném časovém úseku přibližně o jeden stupeň Celsia. Také ledový příkrov dosahující na točně zhruba čtyřmetrové tloušťky slábne.

"Klimatické změny nám přinášejí další a další problémy," konstatuje i Sheila Wattová-Cloutierová, předsedkyně Inuitské cirkumpolární konference v Kanadě. "Lovci se propadají ledem mnohem častěji," dodává. Inuiti, sužovaní také toxickým znečišťováním a slábnutím ozónové vrstvy, se občas na slunci spálí.

Inuitů žije na území Ruska, Kanady, Grónska a na Aljašce asi 150 tisíc.

Arktický led taje
Při pohledu ze vzduchu je arktický led v časném létě protkán trhlinami a skvrnami volné vody. Občasný vyčnívající ledovec může být kusem ledu, jenž se odlomil od ledovce severně od Ruska či Aljašky a pak doputoval do Severního ledového oceánu.

Podle Olava Orheima nejsou pásy volné vody nedaleko pólu samy o sobě známkou klimatických změn, ale mohou být způsobeny prudkými větry, tříštícími led.

Golfský proud nejvíc otepluje sever
"Není to tak, jak si většina lidí myslí - že globální oteplování znamená, že všude bude tepleji. Naopak, mohlo by to znamenat pokles teplot v některých oblastech severní Evropy," vysvětluje nizozemský ministr životního prostředí a předseda
listopadové haagské konference OSN o klimatických změnách Jan Pronk.

Golfský proud míjí západní Evropu a pak plyne do hlubin Severního ledového oceánu. Tam se voda stává chladnější, těžší a slanější a nakonec se stáčí jižním směrem a míjí pobřeží Grónska. Podle Orheima přirozená injekce chladné vody do Atlantiku napomáhá cirkulaci živných látek v oceánu tisíce kilometrů na jih.

Díky Golfskému proudu je například ve švédské metropoli Stockholmu až o deset stupňů Celsia víc než jinde na stejné zeměpisné šířce. Jakékoliv narušení procesu by mohlo mít pro Evropu katastrofální důsledky.

Jak by mohla vypadat budoucnost severu

Lodní společnosti možná zjistí, že arktické námořní zkratky mezi Evropou a Tichomořím, které na několik měsíců v roce proklestí podél severního pobřeží Ruska ledoborce, by se mohly stát životaschopnou alternativou tras přes Suezský či Panamský průplav.

Farmáři možná budou pěstovat plodiny dále na sever. Už nyní se v regionu  objevují některé dříve neznámé druhy ptáků a hmyzu.

Krajina v Antarktidě.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Putin má nejspíš prsty ve Skripalově případu a jiných vraždách, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump naslouchá dotazu novináře v Bílém domě (28....

Podle Donalda Trumpa je možné, že má Vladimir Putin prsty v atentátech, jako byl například pokus otrávit v Británii...

Na nádraží v Kolíně nad Rýnem držel muž rukojmí, policie ho zpacifikovala

Příslušníci útvaru rychlého nasazení německé policie před nádražím v Kolíně nad...

Německá policie dostala pod kontrolu muže, který v pondělí na nádraží v Kolíně nad Rýnem několik hodin zadržoval...

VIDEO: Klokani napadli své pečovatele. Žena skončila s protrženou plící

Dva klokani napadli své pečovatele. Ženě poškodil plíci

Na severovýchodě Austrálie napadl klokan ošetřovatelskou dvojici, která na svém pozemku krmila zvířata trpící suchem....

Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami
Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.Najdete na iDNES.cz