Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gigantickou přehradu ohrožují trhliny

  12:02aktualizováno  12:02
Kolem gigantické čínské přehrady Tři soutěsky vyvstávají první vážné potíže. Místní úřady přiznaly, že v hrázi nalezly trhliny, které by mohly způsobit úniky vody. Úředníci zároveň připustili, že půda přidělená zemědělcům, kteří se kvůli přehradě museli odstěhovat, není příliš úrodná.

Přiznání úředníků kontrastuje s tvrzením vlády, že výstavba přehrady na řece Jang-c'-ťiang byla dosud jedním velkým úspěchem.

Napouštění vodního díla bylo zahájeno 1. června. Výše hladiny už dosáhla úrovně potřebné pro plavbu lodí. - o napouštění a přehradě více zde

S přibýváním vody však vystaly první potíže. "Narazili jsme na asi osmdesát trhlin," prozradil Pchan Ťia-čung, šéf dohlížejících inspektorů.

Netěsnosti podle expertů nepředstavují ohrožení bezpečnosti přehrady, ale mohly by způsobit úniky vody, pokud nebudou opraveny.

"Pokud voda nateče do těchto štěrbin, mohlo by to mít negativní důsledky, takže je teď pečlivě utěsňujeme," prohlásil Pchan.

Podle plánů by konečná výška hladiny nádrže měla dostoupat k 175 metrům. Voda pak zalije 632 kilometrů čtverečních dříve hustě osídlené oblasti, kde se nacházely desítky měst i cenná archeologická naleziště.

Kvůli gigantickému projektu v hodnotě 22 miliard dolarů bude přesídleno na 1,3 milionu lidí. Někteří z nich si postěžovali, že půda, kterou dostali jako náhradu, není příliš úrodná, což nyní připustily i čínské úřady.

Peking tvrdí, že přehrada konečně zkrotí řeku Jang-c'-ťiang a zabrání povodním, které si jen v minulém století vyžádaly 300 tisíc obětí. Rovněž pak zásobí elektřinou Šanghaj a osm provincií střední, východní a jižní Číny.

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Najdete na iDNES.cz