Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gibraltar se děsí brexitu. Věští vydírání Španělskem i ekonomické strasti

  20:09aktualizováno  20:09
Výsledek britského referenda o vystoupení z EU se dychtivě očekává i na jihu Evropy. Obyvatelé Gibraltaru, který je britským zámořským územím, jsou na setrvání bytostně závislí. Vystoupení by mohlo zažehnout nové kolo sporů o toto cenné území se Španělskem, na což by doplatili zdejší obchodníci i obyčejní lidé.

Vlajky Británie, Gibraltaru a EU na Gibraltaru | foto: Profimedia.cz

Na sklonku června se Britové vydají k hlasovacím urnám a budou rozhodovat o tom, zda chtějí setrvat v Evropské unii. V případě takzvaného brexitu by EU dostala tvrdou ránu od jednoho ze svých nejsilnějších členů (na možné scénáře po brexitu se můžete podívat zde).

Volit budou také obyvatelé Gibraltaru, malého poloostrova na jihu Evropy. Strategicky dobře umístěný Gibraltar má status britského zámořského území. Toto uspořádání platí od roku 1713, kdy se ho Španělsko muselo vzdát v rámci utrechtské smlouvy, která uzavřela války o španělské dědictví. Španělé se i přesto pokouší získat práva na Gibraltar zpět, což v minulosti vedlo k celé řadě sporů.

Britská volba

Hlasování o brexitu může být podle serveru Politico jednou z možností, jak by Španělsko mohlo vytoužený poloostrov získat. „Žijeme na sedmi kilometrech čtverečných, je nás tady třicet tisíc a naše jediné spojení s Evropskou unií vede přes Španělsko, což je politicky nepřátelský soused,“ vysvětluje Bryan Zammit, který na Gibraltaru provozuje tři italské restaurace.

Hranice se Španělskem denně překročí tisíce lidí. Pokud by Británie a s ní i Gibraltar opustily EU, Španělsko by zcela jistě přechod hranic ztížilo. „Slyšeli jsme mnoho prohlášení Španělska o tom, jak zastaví nebo ztíží přechod lidí přes hranice,“ potvrzuje obavy obyvatel Fabian Picardo, současný nejvyšší ministr a lídr Gibraltaru.

Jak ukazuje pohled do nedávné minulosti, obavy Gibraltaru jsou opodstatněné. V roce 2013 se vztahy mezi Británií a Španělskem vyostřily poté, co Picardo nařídil vybudovat umělý betonový val u pobřeží Gibraltaru. Údajně měl sloužit na ochranu ohrožené populace ryb. Zároveň však znemožnil lov španělským rybářům. Španělské úřady v reakci znepříjemnily přechod svých hranic s Gibraltarem. Do sporu musel zasáhnout Madrid, Londýn i Evropská komise. Ta však sdělila, že Španělsko svými kroky neporušuje evropskou legislativu. Po několika týdnech se celý spor urovnal (více o tehdejším sporu zde).

Touha zůstat v EU

Podle podnikatele Zammita by Španělsko v současné situaci nebylo natolik radikální, aby zcela uzavíralo hranice. I menší omezování pohybu mezi Španělskem a Gibraltarem by však podle něj nadělalo spoustu problémů zdejším obchodníkům. Zammit zaměstnává asi 30 lidí. Většina z nich žije ve Španělsku, kde mají nižší náklady na život, a každý den přejíždí hranice. Za hranicemi jeho podniky také odebírají většinu surovin.

V roce 1704 probíhaly u Gibraltaru tuhé námořní bitvy mezi Británií a...

V roce 1704 probíhaly u Guibraltaru námořní bitvy.

Obyvatelé Gibraltaru jsou rozhodnuti v nadcházejícím referendu hlasovat pro setrvání Velké Británie v EU, píše BBC. Picardo také před pár dny zahájil kampaň, podle které Gibraltar bude mnohem silnější, pokud zůstane součástí velkého evropského společenství. Podle Picardova náměstka Josepha Garcii nyní Gibraltar čelí paradoxní situaci. Připomíná, že mnozí britští politici, kteří brání zájmy Gibraltaru, zároveň prosazují odchod své vlasti z EU.

Španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo před časem uvedl, že k otázce Gibraltaru se vyjádří až tehdy, pokud Británie skutečně vystoupí z EU. Pro deník La Razón později dodal, že v případě brexitu mají obyvatelé ideální možnost, jak setrvat v EU, a to tak, že naváží bližší vztahy se Španělskem.

Sbližování se Španělskem však pro Gibraltar není po ekonomické stránce příliš výhodné. Gibraltar s hrubým domácím produktem na obyvatele na úrovni 62 tisíc eur (1,68 milionu korun) patří v tomto ohledu mezi nejbohatší území na světě a pro v krizi se utápějící jih Evropy stále platí za ekonomický ráj. Jen pro srovnání – sousední španělská provincie Cádiz se může chlubit HDP na obyvatele pouze na úrovni 16 tisíc eur (asi 435 tisíc korun) a 37% nezaměstnaností.

Protesty španělských rybářů u Gibraltaru v roce 2013
Rybářská bárka nedaleko gibraltarské skály

„Nemyslím si, že potřebujeme změnu. Jen se podívejte na La Líneu. Na problémy, jaké má. Co pro nás tedy může udělat Španělsko?“ ptá se bývalý redaktor gibraltarského listu Chronicle. La Línea je španělské město na dohled hranicím s Gibraltarem. Trpí vysokou nezaměstnaností a je rájem pašeráků drog.

Španělská šikana

Juan José Uceda se v La Líniee narodil a jako tisíce dalších lidí nyní pracuje na Gibraltaru. Posledních pět let je zástupcem Asociace španělských pracovníků na Gibraltaru. Tisíce Španělů se podle něj obávají, že případný brexit je může připravit o práci. Spousta Španělů zároveň považuje převzetí nadvlády nad Gibraltarem za otázku národní cti.

Politické pnutí tak může vyústit až v šikanu ze strany Španělska, jak se obávají obyvatelé Gibraltaru. „Bojím se toho, že skončíme v situaci, kdy nás Španělsko sevře po ekonomické stránce a naši politici požádají Británii o pomoc. Ministerstvo zahraničí nám pak odpoví, že je rok 2016 a že nemůže dále podporovat Gibraltar. Pak nám doporučí, abychom si vyjednali lepší dohodu se Španělskem,“ myslí si Zammit.

Picardo, který se na Gibraltaru těší velké podpoře, však případnou sdílenou nadvládu Španělska a Británie striktně odmítá. Tvrdě odsuzuje i možné vydírání prostřednictvím tvrdšího režimu na hranicích. Odkazuje se na podobný krok, který Španělsko zavedlo za vlády diktátora Francisca Franca v roce 1969. Pozemní hranice se opět otevřely až v roce 1982. Podle Picarda stál tento krok za rozpadem rodin i podniků. „Obyvatelé Gibraltaru to však nezlomilo a nezlomí nás ani nyní,“ dodává Picardo.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz