Georgia popravila duševně chorého

  • 131
Americký stát Georgia popravil pětapadesátiletého duševně nemocného vraha. Justice odmítla téměř dvě desítky lékařských expertiz, podle nichž trpěl paranoiou a schizofrenií. Proti popravě muže, kterého jeho vlastní bratr označil za "ďáblova syna", protestovala i Evropská unie či švýcarská vláda.

Brown byl odsouzen v roce 1981, šest let poté, co podle žaloby znásilnil a zavraždil striptýzovou tanečnici.

S jednadvacetiletou Brendou Watsonovou se seznámil v baru v Atlantě. Domluvil si s ní schůzku v motelové restauraci, odkud dívku zavezl na opuštěnou lesní cestu. Spoutal ji, strhnul prádlo a nacpal jí ho do úst. Zatímco ji znásilnil, žena se udusila.

Federální soud v roce 1988 rozsudek smrti zrušil, protože se objevily pochybnosti o duševním stavu pachatele. Nový proces ale absolutní trest potvrdil. Podle justice byl pachatel za své činy plně odpovědný.

James Willie Brown trpí podle lékařů paranoiou a schizofrenií. Tvrdil, že byl jako chlapec sexuálně a psychicky týrán. Vrahův bratr Harold ho rovněž považoval za nemocného. "Vyrůstal jsem s ním a vím, že byl velmi špatný a bezcitný," řekl.

Přes protesty amerických i zahraničních institucí dostal Brown v jacksonském vězení smrtící injekci chloridu draselného. Odmítl učinit závěrečné prohlášení i přítomnost kněze. K večeři si poručil chili párky s hranolkami, okurky a jahodovou zmrzlinu.

Letos jsou naplánovány ještě dvě popravy duševně chorých. "Tito muži trpí vážnými duševními nemocemi," uvedl ředitel amerického sdružení pro zrušení trestu smrti Brian Roberts. Hrdelní trest by se podle něj u těchto lidí neměl uplatňovat.

V roce 1989 odmítly dva americké státy absolutní tresty pro psychicky nemocné zločince. Nyní je odpůrců osmnáct, ve dvaceti dalších státech se popravy stále uskutečňují.

Od začátku roku bylo ve Spojených státech popraveno celkem 58 lidí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video