Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

George Bush: Nechci Obamu kritizovat, ale to Guantánamo...

  9:38aktualizováno  9:38
Bývalý americký prezident George Bush plánoval, že svého nástupce Obamu nebude kritizovat. "Zaslouží si, abych mlčel," prohlásil. Teď ale slib porušil, i když ne úplně přímo. Na setkání s podnikateli v Pensylvánii zpochybnil Obamův záměr zavřít věznici na Guantánamu i opatření, jimiž se vláda snaží dostat zemi z ekonomické krize. Bílý dům reagoval protiútokem.

George W. Bush na setkání s podnikateli v pensylvánském městě Erie (18. června 2009) | foto: ČTK

"Nebudu svého nástupce kritizovat," prohlásil Bush v pensylvánském městě Erie, kde byl na pozvání místních podnikatelů. "Jen vám řeknu, že na Gitmu jsou lidé, kteří budou zabíjet Američany bez zaváhání. Přesvědčování nefunguje. Terapie nezmění jejich smýšlení," řekl.

A dodal, že "jen doufá", že zavření Guantánama neohrozí americkou národní bezpečnost. Právě Bush nechal kontroverzní věznici na kubánské základně zřídit. Učinil tak po teroristických útocích z 11. září 2001 a Američané tam převáželi lidi podezřelé z terorismu a pochytané například během války v Afghánistánu či Iráku.

Obama si zaslouží, abych mlčel

Bývalý prezident Bush nechce kritizovat svého nástupce

Tito lidé pobývali na "Gitmu" dlouhé roky v právním vakuu. Neměli nárok na normální soud. A Guantánamo se tak stalo černou skvrnou na obrazu Ameriky ve zbytku světa. Obama jeho zavření sliboval už před nástupcem do funkce a příslušný prezidentský výnos podepsal dva dny po inauguraci.

Asi 220 vězňů, kteří na Guantánamu pořád pobývají, pak rozdělil do několika skupin. Někteří půjdou do amerických žalářů s maximální ostrahou (více o nich si přečtěte zde), jiní budou propuštěni či převezeni do třetích zemí. Někteří poputují před americké civilní soudy.

Zatímco ochránci lidských práv i řada světových politiků Obamovi za úmysl skoncovat s Guantánamem tleská, domácí republikáni - lidé z Bushova tábora - mu vyčítají, že ohrožuje národní bezpečnost.

Sám Bush mlčí, ale jeho někdejší viceprezident Dick Cheney ho bohatě zastoupí. K Obamově politice se vyjadřuje pravidelně, hlasitě a tvrdě. Nový prezident podle něj ohrožuje národní bezpečnost nejen plánem na uzavření Guantánama, ale kupříkladu také zveřejněním dříve tajných materiálů ministerstva spravedlnosti.

Cheney také nedávno řekl, že zřízení "Gitma" byla nutnost. "Jinak bychom ty lidi museli zabíjet," vysvětlil. - o výrocích Richarda Cheneyho čtěte zde

Bílý dům: Vyhráli jsme my

George Bush odešel z Bílého domu letos 20. ledna a od té doby vystoupil jen na hrstce akcí. Do Pensylvánie ho pozvali místní obchodníci, kteří zorganizovali slavnostní večeři.

Bush se v diskusi opřel i do Obamových státních zásahů na pomoc ekonomice. Řekl, že krizi vyřeší soukromý sektor. A že by vláda mohla utrácet peníze účinněji, než to dělá.

Bílý dům úder vrátil. Mluvčí Robert Gibbs sice včera nereagoval přímo na Bushovy výroky z Pensylvánie, ale odpověděl kritikou bilance Bushovy vlády. "Myslím, že debata (o postojích obou stran) už tu byla. Sečetli jsme body a vyhráli jsme my," prohlásil.

Obama podle něho "zdědil hospodářskou katastrofu, masovou nezaměstnanost, enormní schodek, nesolventní banky a automobilky, které dostaly miliardy dolarů a zůstaly u strategie, která je nutila přicházet každé tři měsíce a žádat víc".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz