Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

George Bush dostal Dopis z Tikrítu

  8:28aktualizováno  8:28
Americký prezident George Bush obdržel dopis od iráckého exprezidenta Saddáma Husajna. S fiktivním textem přišel americký deník The New York Times. Autor - komentátor listu Thomas Friedman - ho nazval Dopis z Tikrítu.

Memorandum pro:
prezidenta George Bushe.

Od:
Saddáma Husajna.

Drahý Bushi,
už je to nějaký čas, co jsme spolu naposledy komunikovali. Není vůbec jednoduché dostat naše nahrávky z tohohle suterénu v Tikrítu, ale myslel jsem si, že nastal čas si trochu popovídat.

Slyšel jsem na BBC tvůj projev o arabské demokracii. Musím uznat, že ty a (britský premiér Tony) Blair chápete, co je v sázce. Pochybuji však o vaší vůli.

Podívej, Bushi, tohle je opravdu "matka všech bitev". Možná jste to tak nemysleli, ale rozpoutali jste ohromnou civilizační válku - válku uvnitř islámu. Kdo vyhraje v Iráku, bude mít na tuto válku, která se nyní šíří do Indonésie, Maroka, Saúdské Arábie a Turecka, veliký vliv.

Ale teď vám dochází, že jsem byl na tuto válku připraven. Zbavil jsem se všech svých ZHN (zbraní hromadného ničení), schoval výbušniny a zorganizoval podzemní síť, která s vámi bude bojovat, až budete v zemi.

Ale bůh žehnej tureckému parlamentu. Když vám nedovolil invazi ze severu, mí hoši v sunnitském trojúhelníku byli ušetřeni. Než jste se tam dostali z jihu, stáhli se do stínu.

Okupovali jste sunnitská města, ale nikdy jste je neporazili. Kdybyste byli s to táhnout ze severu, mí chlapci by se vám museli postavit a vy byste je zabíjeli ve velkém po stovkách. Nyní je musíte zabíjet jednoho po druhém.

Nejsme fanatici. Jsme IBM. Máme obchodní plán a naplňujeme ho: začali jsme tím, že jsme eliminovali OSN, Červený kříž a napadali jsme ropovody. Pak jsme se zaměřili na země, které poslaly své vojáky, nebo by to mohly udělat - Itálii, Jordánsko a Turecko.

A teď zabíjíme všechny Iráčany, kteří s vámi kolaborují - policisty, vojáky, soudce, technokraty. Víme, kdo je kdo a kde bydlí. Jsme "nepřítelem, který se učí".

Když se nám přizpůsobíte, přizpůsobíme se i my vám. Ano, jsme sekulární baasisté, ale máme kontakty s islámskými extremisty ze Saúdské Arábie, Jemenu a Sýrie a ti řídí naše sebevražedné automobily. Tolik dobrovolníků, tolik dobrých cílů.

Všichni věříme tomu, že když vás můžeme porazit tady, americký kulturní, politický a ekonomický vliv v této části světa na dlouho skončí.

Zatím mám dobrý pocit. I když jsem izolován ve svém bunkru, vím, že můj pohled na tuto válku - že vy Američané jste sem přišli, abyste Araby utlačovali a ukradli naši ropu - stále v arabském veřejném mínění dominuje.

Posiluje mne fakt, že nekvalitní, netolerantní arabští náboženští učitelé, duchovní vůdci a "intelektuálové" - kteří dlouho ovládali naše školy a mešity, protože pro tyrany, jako jsem já, byli užiteční - tento názor předávají naší mládeži. Myslí si, že jediným důvodem pro naši zaostalost je to, že nás utlačujete.

Dokud se bude arabská ulice držet tohoto názoru, vyhrávám. Protože to znamená, že lidé budou mít raději krutého arabského vůdce, jako jsem já nebo bin Ládin - který na chvíli povzbudí jejich hrdost, když vám zarazí prst do oka - než, aby se podívali do zrcadla a připustili, že naší společnosti, náboženským vůdcům a kultuře se nepodařilo připravit naše lidi tak, aby uspěli v moderní době.

V téhle válce jde právě o to, aby se tohle všechno změnilo. A mě tak těší, že vám to jde tak mizerně. Dokud necháte jednoho z vašich nejvyšších generálů a vaše kamarády z křesťanské pravice dštít nenávist proti proroku Muhammadovi, tak jen posílíte vůli mého mladého lidu proti vám.

A vašim "umírněným" arabským spojencům jde velmi dobře policejně potlačovat naši rozhněvanou, poníženou mládež, ale nemají žádnou seriózní strategii pro to, aby jí dali nová pracovní místa, nové myšlenky a nová přesvědčení.

Ano, Bushi, ty a Blair jste rozjeli něco opravdu velkého - válku myšlenek s islámem a uvnitř něho. Je stejně velká jako studená válka. Ale abyste vyhráli, musíte mobilizovat celou vaši společnost, jako jste to udělali za studené války.

Mluvíte o tom, že zkoušíte změnit celou civilizaci, jejíž zaostalé a fanatické elementy v kombinaci s moderní technologií vás nyní ohrožují.

Přesto váš Pentagon otevřeně mluví o stažení jednotek z Iráku, když byste jich přitom měli nasadit víc. Co si myslíte? Měli byste nasadit každého vojáka, kterého máte v Evropě a Japonsku, právě tady. Všechno se nakonec zužuje na problém bezpečnosti.

Jsme v závodě, v němž jde o to, komu se podaří dřív zvrátit situaci. Iráčané budou následovat silnějšího koně. Vsadil bych si, že mohu vyvolat mezi Iráčany takový pocit nebezpečí, aby se vám vyhýbali ještě před tím, než je přimějete, aby realizovali váš program demokratické alternativy ke mě.

Pořád si myslím, že mohu vyhrát, protože jsem své lidi připravil na "matku všech bitev", ale vy na krátkou válku s málem vojáků, s málem pohřbů a žádnými oběťmi pro průměrné Američany.

Promiň, kámo, ale takhle se velké bitvy nevyhrávají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz