Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Geologové ví, proč jihlavské podzemí světélkuje. Netuší ale, kdo zeď natřel

  10:29aktualizováno  10:29
Správce jihlavského podzemí Jan Šustr se rozhodl probádat svítící chodbu. Úlomky ze světélkující stěny nechal prozkoumat v laboratořích. Co světélkuje, je už jasné. Kdo, kdy a čím ovšem část labyrintu natřel? To zůstává záhadou. Podobná světélkující chodba je přitom i na Špilberku v Brně.

Záhadu se snaží rozplétat jak správce jihlavského podzemí Jan Šustr, tak i tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Wurtzit. Baryt. Willemit. Právě tyto látky se starají o největší lákadlo v jihlavském podzemí. Zajišťují, že jedna chodba v rámci prohlídkového okruhu světélkuje.

Chemické složení povrchu ve "svítivce" potvrzuje bakalářská práce Jana Šustra. Správce podzemí nyní studuje geologii na Přírodovědecké fakultě brněnské Masarykovy univerzity.

Chodby pod centrem Jihlavy zná velmi dobře. Do podzemí chodí už téměř 35 let, ve správě podzemí pracuje od roku 1994. Úplně všechna tajemství svítící chodby prý ale stejně neobjasnil.

Chodbu natřel zřejmě voják wermachtu

Kdy byla zrovna ta chodba vybudována? Odkdy je v ní svítící nátěr? A kdo byl natěračem? Třeba toto jsou stále dotazy k zodpovězení. "To už je ale spíš úkol pro vojenského historika než pro geologa," poznamenal mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. (o jihlavském podzemí čtěte více zde)

"Předpokládáme, že zmíněná chodba vznikla hned v počátcích jihlavského podzemí. Do 17. století musela být vybudována. Samozřejmě že ten nátěr tam byl dodán mnohem později," dodal devětačtyřicetiletý Šustr. Svítící chodba má na délku 12 metrů. Nachází se v hloubce 11,6 metru pod úrovní venkovního terénu.

Ruka a zelená záře Fotograf může v podzemí udělat atraktivní snímky. Bez stativu se zpravidla neobejde.

Nad chodbou na povrchu kdysi bývalo vojenské cvičiště. Natěračem chodby byl zřejmě někdo z německého wehrmachtu.

Chodba může světélkovat hodiny

"Svítivka" zřejmě měla sloužit jako kryt při náletech za druhé světové války. Kdyby vypadl proud, stačilo by látku na stěně osvítit třeba i svíčkou a nátěr by světélkoval. V chodbě by pak bylo po další desítky minut vidět.

Správce podzemí Šustr udělal nebo nechal udělat hned několik

váš názor

Čím ještě zatraktivnit prohlídku jihlavského podzemí? Pište redaktoru Jaroslavu Paclíkovi na e-mail: jaroslav.paclik@mfdnes.cz. Čím ještě zatraktivnit prohlídku jihlavského podzemí? Pište redaktoru Jaroslavu Paclíkovi na e-mail: jaroslav.paclik@mfdnes.cz. Čím zatraktivnit prohlídku jihlavského podzemí?
Pište na e-mail: jaroslav.paclik@mfdnes.cz

průzkumů. Vyloučil, že svit je organického původu. Zjistil také, že nejde o žádné trvalé neviditelné záření ani o průsak látky z nějakého dosud tajného skladiště.

Chodba v Jihlavě světélkuje různou intenzitou podle toho, čím se nátěr na stěně nasvítí, nejlepší je silný blesk nebo halogenové světlo, to pak chodba může světélkovat až tři hodiny. Svit závisí i na vlhkosti vzduchu.

Do jihlavského podzemí přijdou každoročně tisíce turistů. Ve svítící chodbě výprava vždy na několik minut zastaví.

Jihlava má rovněž druhou svítící chodbu v lokalitě poblíž Znojemské ulice. Tento úsek ale není přístupný pro veřejnost.

o jihlavském podzemí

V podloží centra Jihlavy jsou tři různé druhy horniny. Nejčastěji se vyskytuje rula, dále pak žula nebo jílovitopísčité sedimenty.
Plocha jihlavského podzemí se odhaduje na 50 tisíc metrů čtverečních, jeho délka pak přibližně na 25 kilometrů.

Podzemí sloužilo k více účelům, jednak se tam skladovaly potraviny a zboží (třeba pivo, víno, sukno), jednak pro vojenské účely a také jako "trezor" – čili jako úkryt cenných věcí.

Chodby jsou vedeny až do tří podlaží, i když právě to třetí patro se vyskytuje výjimečně. Jde už o chodby ražené v hloubce přibližně 6 až 12 metrů pod úrovní terénu. Tak hluboko jsou "katakomby" například pod domy Znojemská 2 a 4 nebo v domě na adrese Mrštíkova 22.

Pod domy s čísly 21–27 na Masarykově náměstí byl v minulosti uzavřený komplex podzemních prostor zasahující do prvního i druhého patra chodeb. Dnes jsou v těchto chodbách cihlové zazdívky.

Záhadnou zeď mají také v Brně na Špilberku

Geologové z Masarykovy univerzity hledají svítící chodby v České republice. "Máme za sebou výzkumy v Jihlavě, kde spolupracujeme se správcem podzemí Janem Šustrem, a v Brně na Špilberku. Ve výzkumu v terénu zatím nehodláme nijak pokračovat, ledaže by se objevila nějaká nová světélkující chodba," pousmál se Petr Táborský z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Hrad Špilberk v Brně z letadla

Pracoval v týmu s Tomášem Vaculovičem a Michaelou Galiovou, už znají první výsledky průzkumu, který měl odpovědět na otázku, co svítí v jihlavských "katakombách" a na brněnském Špilberku.

"Hrad Špilberk i jihlavské podzemí bylo za druhé světové války využíváno německými ozbrojenými složkami. Je pravděpodobné, že obě světélkující místa sloužila jako protiletecké kryty. Zeď byla natřena nátěrem, který zajistil slabé osvětlení v případě výpadku elektrického proudu v době náletu," řekl Petr Táborský.

Na hradě světélkují dvě místnosti

Špilberk byl za války věznicí gestapa a také kasárnami wehrmachtu. Světélkující prostor v jihlavském podzemí patřil pod někdejší německá kasárna.

Brněnský hrad ŠpilberkŠpilberk

Světélkující místnost se na hradě Špilberku nachází vlevo od chodby spojující východní příkop (vstup do kasemat) s druhým nádvořím. Není veřejnosti přístupná. "V současnosti se využívá jako sklad," doplnil Táborský. Na hradě podle něj fosforeskují dvě malé propojené místnosti.

Hlavní svítivou složkou nátěru je sulfid zinečnatý dopovaný malým množstvím mědi. Chemici tento pigment znali již ve 20. letech minulého století.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz