Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Genetik bojuje za nevinné ve vězení. Hledá nedbale odebrané vzorky DNA

  3:00aktualizováno  3:00
Spatně odebrané vzorky DNA mohou za mříže přivést nevinného člověka. Podle genetika Daniela Vaňka odebírá policie vzorky DNA často nedbale. V několika případech dokonce podle něj odmítla vydat vzorky k přezkoumání. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká označila tvrzení za nepodložená.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Genetik Daniel Vaněk pracuje vlastně jako "vyhledávač" justičních omylů. Kdysi zakládal policejní databázi DNA a dnes má soukromou laboratoř. Proslul i výzkumem ostatků českých panovníků.

Soud potrestal loupež, teď se k ní přiznal někdo jiný

Nevinní platí škodu

"Odhaduji, že v Česku je tak dvacet lidí, kteří sedí ve vězení za závažný zločin, ale ve skutečnosti jsou nevinní," tvrdí Vaněk. Opírá se o podobné statistiky v USA, ale i o svou zkušenost, že policie často odebírá vzorky DNA nedbale.

Protichůdné posudky

Vaněk se angažuje jako znalec najatý obhajobou asi v deseti kauzách. Má podezření, že zpackaná genetická analýza by mohla za mříže přivést nevinného nebo už ho tam přivedla.

"První člověk bude pravděpodobně osvobozen u Městského soudu v Praze 5 v úterý, další o týden později. Jednoho z nich soudí za loupežné přepadení," vysvětluje Vaněk.

Důkazy stačily, hájí se soudce

Za přepadení listonošek odsoudil zřejmě nevinné

Blíže ale případy popisovat nemůže. Jako znalec je vázán mlčenlivostí. Prozradil jen, že v jedné z těch deseti kauz narazil na úplně neuvěřitelnou nesrovnalost. "V jeden den policejní expert vydal dva naprosto protichůdné posudky. V prvním stojí, že tam je shoda DNA s panem J. K., a ve druhém, že není. Šel dvěma posudky proti sobě," popisuje Vaněk.

Policie podle něj pracuje i jinak nedbale. Donedávna používali kriminalisté speciální kombinézy při ohledání místa činu v jediném kraji. Ostatní mohli omylem přenášet stopy na vlastním oblečení z místa na místo. Špatně označené vzorky mohou být zaměněny i v laboratoři.

Policie odmítá vydat vzorky

Dva z deseti Vaňkových případů jsou už známé. Obrátil se na něj Karel Klusáček odsouzený za znásilnění, který tvrdí, že je nevinný. Jenomže policie odmítá vydat jeho vzorky DNA z místa činu k přezkoumání. Je možné, že je už zničila. Podle Vaňka tím odsouzenému upírá ústavní právo na spravedlivý proces.

Už jsem ztrácel naději

Říká neprávem odsouzený Schindler

Podezření na chybně provedenou analýzu DNA existuje i v kauze vraždy prostitutky v Řitce u Prahy, která se stala už před sedmi roky. Byl za ni odsouzen osmadvacetiletý muž. Při vyšetřování byla hlavním důkazem DNA odebraná z nedopalku cigarety. Policie opět nechtěla vzorek vydat k prozkoumání.

Pochybení prověřuje Vesecká

Když genetik o chybách policie mluvil v říjnu veřejně poprvé, začalo se věcí zabývat Nejvyšší státní zastupitelství. Vaněk pak jeho šéfce Renatě Vesecké poslal desetistránkový dokument, kde popisuje, co se může všechno při analýze pokazit. "Prověřování podnětů pana Vaňka ještě neskončilo, takže zatím nemohu říci podrobnosti," sdělila v pátek mluvčí Vesecké Renata Malinová.

Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká už dříve označila Vaňkova
tvrzení za spekulativní a nepodložená.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz