Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Generálové kontrolují přípravy na summit

  9:18aktualizováno  9:18
Praha, Hradiště - Kvůli přípravám listopadového summitu NATO a bezpečnosti ve světě zasedá ve středu a ve čtvrtek vojenský výbor Severoatlantické aliance v České republice. Náčelníci generálních štábů členských států Aliance přiletěli do Prahy z Berlína už v úterý, když přijali pozvání prezidenta Václava Havla na společnou večeři.

Společenská část listopadového summitu se bude odehrávat zejména na Pražském hradě, mimo jiné i v nově zrekonstruované Rudolfově galerii, kam prezident Havel generály pozval na večeři.

"Hlavním tématem zasedání bude příprava summitu v Praze. Náčelníci štábů Německa a České republiky budou vojenský výbor informovat o současném stavu a budoucím vývoji jednotlivých ozbrojených sil," uvedla tisková služba bruselské centrály NATO.

Jednání předsedá německý generál Harald Kujat. Ten nahradil v červenci v předsednickém křesle nejvyššího vojenského orgánu NATO italského admirála Guido Venturoniho právě pro přípravy summitu.

Na zasedání přicestují i dva strategičtí vojenští velitelé Aliance. Nejvyšší velitel spojeneckých sil Aliance v Evropě Joseph Ralston a nejvyšší velitel aliančních sil v Atlantiku, generál William Kernan.

Post nejvyššího spojeneckého velitele Severoatlantické aliance v Evropě obsadí pravděpodobně po summitu v Praze generál námořní pěchoty Spojených států James Jones. Nahradí tak dosavadního velitele Josepha Ralstona, který působil ve funkci od května 2000. O uvolnění generála Ralstona a jeho náhradu požádal přímo americký prezident George Bush počátkem července.

Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem Severoatlantické aliance. Každoročně organizuje výjezdní zasedání do dvou členských zemí aliance. Letos budou náčelníci štábů zasedat v Německu a právě v České republice.

Výbor se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO, kromě Islandu, který nemá armádu, a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Pražského summitu se zúčastní zástupci 19 členských států NATO a 27 zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Právě v Praze by mohly další země dostat pozvánku ke členství v Alianci. Delegáti přijedou do Prahy 20. listopadu večer. Summit potrvá asi dva dny a skončí 22. listopadu odpoledne.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Najdete na iDNES.cz