Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Generálka srovnávacích testů začala matematikou a poplachem v call centru

  11:38aktualizováno  11:38
Tisíce žáků 5. a 9. tříd se v pondělí pustily do generální zkoušky testování znalostí z matematiky. V dalších týdnech je čekají i zkoušky z českého a cizího jazyka. Testování přes počítače má ukázat, jestli mají děti požadované minimum znalostí. Naostro se testy spustí za dva roky.

(ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Všichni žáci píší testy z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Deváťáci si mohou z cizích jazyků místo angličtiny zvolit i němčinu či francouzštinu. Příliš této možnosti ale nevyužili. Francouzštinu zvolilo jen 300 a němčinu 3 000 deváťáků.

Generálka, kterou připravila Česká školní inspekce, potrvá tři týdny. Od pondělí do středy vždy proběhnou testy z matematiky, od úterý do čtvrtka z češtiny a od středy do pátku z cizích jazyků. Test z matematiky podle ČTK v pondělí ráno napsalo 14 tisíc žáků.

Zkuste si testy

ve formátu .pdf

Školáci obdrží výsledky testu hned po jeho absolvování, celkové výsledky budou zveřejněné na konci testování. Testy mají první společnou část, pak se větví do různých obtížností, které si volí sami žáci. V matematice musí žáci zvládnout šestnáct úloh, v dalších dvou předmětech 22 až 28 úloh.

Čas, kdy zkouška probíhá, si volí školy samy. Během pondělního dopoledne muselo být kvůli požárnímu poplachu evakuováno call centrum, kam se školy obracejí o pomoc. "Pracovníci se už vrátili zpět. Už by to mělo být v pořádku," uvedl po desáté hodině zástupce ředitelky inspekce Libor Vacek.

Do generální zkoušky se podle inspekce zapojí zhruba 3 700 škol a 170 tisíc žáků. K testování se využije 67 tisíc počítačů. Generálka se nekoná na několika stovkách škol, kde mají špatné technické vybavení, kde studují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami nebo na školách při léčebnách.

Pro školy jsou testy zpětnou vazbou i zdrojem obav

"Žáci se dozví, jak jsou na tom s požadovaným minimem. Většina s tím nebude mít problém," odhaduje Petr Suchomel, který je v inspekci zodpovědný za testové úlohy. "Učitelé vítají, že je to pro ně zpětná vazba. Část má obavy, aby výsledků nebylo namířeno proti nim a jejich škole," doplnila ředitelka inspekce Olga Hofmannová.

Generálka má ověřit technickou stránku projektu či nové typy úloh. Další generální zkouška se uskuteční příští rok na jaře. Při ní se zohlední například testování pro alternativní a speciální školy.

Podle náměstka ministra školství Ladislava Němce je testování užitečnou zpětnou vazbou pro stát, školy, žáky i jejich rodiče. "Nejde o žádné sestavování žebříčků. Žáci jen uvidí, jak si stojí v porovnání s ostatními. Testování by mělo vést k rostoucí kvalitě vzdělávacího systému," řekl iDNES.cz Němec.

Loni v prosinci se do pilotního testování zapojilo více než sto škol (více zde). "Oproti pilotním zkouškám se například rozšířily verze testů stejné obtížnosti," uvedl Kamil Melichárek, který má na starosti testovací systém.

Naostro by se testování mělo spustit v roce 2014. Podle ministerstva bude cílem testů v páté třídě dát učiteli signál, co žák potřebuje doučit, v deváté třídě pak ověření, zda dosáhl potřebného minima. 

Podle části odborníků srovnávací testy povedou ke zbytečnému memorování učiva. Někteří rodiče se sdružili v iniciativě Stop plošné testování žáků 5. a 9. ročníků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz