Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ke střetu s Ruskem je blíž na jihu než na východě, varuje generál Šedivý

  14:02aktualizováno  14:02
Sestřelení ruského vojenského letounu na turecko-syrské hranici a další narušení tureckého prostoru ruským strojem před pár dny podle bezpečnostního experta Jiřího Šedivého ukazuje, že k možnému střetu s Ruskem je NATO blíže na jihu než na své východní hranici. A Moskva dál roztáčí kola zvyšování napětí, tvrdí.

Sestřelení ruského vojenského letounu na turecko-syrské hranici v listopadu 2015 (na snímku) a další narušení tureckého prostoru ruským strojem před pár dny podle bezpečnostního experta Jiřího Šedivého ukazuje, že k možnému střetu s Ruskem je NATO blíže na jihu než na své východní hranici. | foto: Reuters

„Na místo rozumného řešení konfliktu Rusko roztáčí kola zvyšování napětí, mezi něž patří přesuny sofistikovaných zbraňových systémů na Střední východ, které v důsledku zvyšují nebezpeční vojenské konfrontace mezi Tureckem, členem Severoatlantické aliance, a Ruskem. Následek by byl pravděpodobně velmi významný. Že Rusko neváhá vyhrocovat konflikt, svědčí posilování jeho námořních sil ve Středomoří,“ píše bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v analýze pro natoaktual.cz

Bezpečnost Evropy je záležitostí i České republiky

Ačkoliv je podle svých slov hluboce přesvědčen, že Rusko k přímé vojenské konfrontaci nepřistoupí, současný „konflikt“ mezi Ruskem a Tureckem vyvolaný hraničními incidenty a sestřelením ruského stíhacího bombardéru nelze opomíjet.

Ekonomické sankce Ruska proti Turecku namísto hledání cesty k uklidnění situaci dál vyostřují. Šedivý připomíná, že objektivně určitou míru viny na incidentu nese i Ankara. Nejvyšší vedení NATO, jehož je Turecko členem, musí podle něj hrát významnější roli a vrátit se k rozhodovacím mechanismům, které budou mít větší vliv na politické reprezentace především těch států, které hrají důležitou roli v krizových oblastech.

„Česká republika jako již zkušený člen NATO musí zastávat objektivní a zásadní stanovisko. Jinak se může stát, že se s Ruskem nestřetneme na východní hranici, ale na jihu,“ varuje Šedivý.

Putinovi jsme naivně věřili

Ve vztahu k Rusku celá Severoatlantická aliance podle Šedivého prošla obdobím, kdy Moskvě naivně věřila deklarované upřímné úsilí na vyřešení sousedských vztahů se zeměmi na východní hranici NATO.

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

Bezpečnostní expert Jiří Šedivý

„Putin se svou klikou zneužil vstřícného přístupu NATO k Rusku,“ tvrdí s tím, že místo toho Rusko promyšleně připravovalo návrat svého vlivu na státy, které byly v minulosti ve sféře vlivu někdejšího Sovětského svazu.

A zatímco většina členů Aliance včetně Česka snižovala své obranné rozpočty a pozornost všech byla zaměřena na mise v Afghánistánu a na Středním východě, Putin krok za krokem modernizoval svoji armádu.

„Boj proti terorismu nás zaměstnal do té míry, že jsme zapomněli na to, že základní povinností armády je zajistit obranu vlastního území,“ uvádí Šedivý. A tomu podle něj odpovídal i výcvik a vyzbrojování k boji v podmínkách nepřátelského prostředí.

Většina spojeneckých armád tak podle Šedivého ztratila schopnost vést komplexní boj vysoké intenzity, a českou armádu nevyjímaje.

„Jedním z důsledků tohoto vývoje a podcenění rozvoje armád ve svém důsledku vedlo mimo jiné k vyšší rozhodnosti Putina provést anexi Krymu, aniž by mohl očekávat, že Severoatlantická aliance učiní jakékoli významné kroky v čase, který potřeboval k realizaci jeho operace,“ konstatuje Šedivý a upozorňuje přitom na dřívější „varování“ v podobě akce proti Gruzii v roce 2008.

Hrozbou je hybridní boj

Současnou hrozbou pro spojence, kteří s Ruskem sousedí a především v nich žije silná ruská menšina, jsou možné ruské operace takzvané hybridní války. Aktivizací ruské menšiny například v Pobaltí by podle Šedivého došlo k výraznému narušení společenské soudržnosti států a následně pak i bezpečnostního prostředí v těchto státech.

Obavy v Pobaltí

Především pobaltské země mají obavu, že by podobně jako na Krymu a na východní Ukrajiněmohlo Rusko s pomocí hybridního způsobu boje podněcovat ruskojazyčnou menšinu k nepokojům a konfliktům a posléze vojensky uplatnit "právo na ochranu etnických Rusů v jiných zemích". Právě v trojlístku postsovětských republik - Litvě, Lotyšsku a Estonsku - totiž žijí početné ruské menšiny. V Lotyšsku a Estonsku je to zhruba čtvrtina populace, v Litvě pak přibližně 7 procent.

„V tomto případě nelze spoléhat jen na demonstrativní kroky vojenských sil nebo politické deklarace. Zároveň chci upozornit, že Česká republika a rusky mluvící menšina u nás není tak úplně mimo zorné pole ruských zpravodajských služeb,“ uvádí Šedivý.

Připomíná, že i Česká republika se poměrně nedávno stala cílem první kategorie takových dílčích operací během bouřlivých diskuzí o možném umístění americké radarové základny na českém území.

„Naše reakce byla ovšem zklamáním pro naše spojence a zároveň povzbuzením pro protivníky. I proto dnes musíme řešit deficit v podobě radarového krytí území ČR a o protiraketové obraně uvažujeme jen jako o nadstandardním řešení protiletadlové obrany,“ říká Šedivý.

Osobně sice nepředpokládá, že Rusko ve svých představách o obnovení vlivu bývalého Sovětského svazu použije proti státům Aliance vojenskou sílu, Česká republika by však podle něj měla chránit své národní zájmy. „A spolu s našimi spojenci poslat Rusku jasný a silný signál, že končí doba ustupování tlaku na Českou republiku,“ nabádá Šedivý.

Příkladem může podle jeho slov být Polsko, které zarputile trvá na permanentní přítomnosti aliančních vojsk na svém území a v pobaltských státech.

Upozorňuje přitom, že Varšava má mnohaleté zkušenosti s vyhrožováním ze strany ruských představitelů o rozmístění raketových komplexů Iskander v Kaliningradské oblasti. „I to je další důvod, abychom tomuto bezpečnostnímu riziku věnovali zvýšenou pozornost. Dosah raket systému Iskander je až 500 km. To je velká část polského území,“ dodává Šedivý.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Odešel jako král! Lidé v Porubě vzpomněli na válečného hrdinu Škarvadu

Vypuštění balónků v barvách trikolory u příležitosti nedožitých stých...

Obyvatelé ostravské části Poruba, žáci škol i váleční veteráni si ve středu při unikátní akci připomněli výročí...

Ruský „důkaz“ o americké podpoře IS byl podvrh. Šlo o záběr z videohry

Srovnání: vlevo údajný záběr konvoje islamistů zveřejněný ruským ministerstvem...

Ruské ministerstvo obrany obvinilo USA z podpory Islámského státu a dokládalo to v úterý na svých facebookových a...

NATO chce nová velitelství kvůli ruským aktivitám v Arktidě a Evropě

Flotila válečných lodí NATO během cvičení Steadfast Jazz na Baltu

NATO připravuje po letech reformu velitelských struktur. Kvůli ruským aktivitám v Arktidě a v Atlantiku má vzniknout...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz