Generál Petraeus připustil, že stahování Američanů by mohlo začít v březnu.

Generál Petraeus připustil, že stahování Američanů by mohlo začít v březnu. | foto: Reuters

Generál řekne Bushovi: stahování z Iráku může začít

  • 23
Velitel amerických jednotek v Iráku generál David Petraeus doporučí prezidentu Bushovi, aby na jaře začal stahovat vojáky z Iráku. Řekl to v rozhovoru pro televizi ABC. Petraeus příští týden přednese v Kongresu dlouho očekávanou zprávu o stavu v Iráku, podle níž se pak prezident rozhodne jak dál.

Američané poslali letos do násilím zmítané země dalších třicet tisíc vojáků, čímž se celkový počet zvedl na bezmála sto šedesát tisíc. To byl podle Petraeuse krok správným směrem. "Umožnilo to nové iniciativy v postupu proti Al-Kajdě. A počet útoků se snížil," řekl generál.

Existují však podle něj určité limity toho, co může americká armáda poskytnout a čeho se dá vojenskou cestou docílit. Proto kongresmani příští týden od Petraeuse a amerického velvyslance v Iráku Ryana Crockera uslyší: stáhněme část kontingentu domů.

Na dotaz, zda by odjezdy vojáků mohly začít v březnu, Petraeus odpověděl: "Vaše výpočty jsou správné."

Bush na stejné vlně
George Bush se v Iráku stavil toto pondělí. Ve vší tajnosti přiletěl na základnu v provincii Anbár a šest hodin tam jednal s armádním velením a iráckými politiky včetně premiéra Málikího. Pak nastoupil zpět do Air Force One a přesunul se do australského Sydney na summit představitelů zemí Asie a Tichomoří. - více zde

Tam prohlásil, že vidí v Iráku jisté pokroky na armádní i politické úrovni, a připustil snížení počtu vojáků. Australskému premiérovi Johnu Howardovi ale také řekl: "Nezajímají mě umělé časové plány či určování termínů pro stažení vojáků. Zajímá mě jen dosažení cíle."

Klíčová zpráva
Petraeus a Crocker přednesou napjatě očekávanou zprávu počátkem příštího týdne. Bush už dal najevo, že pro něj bude klíčová při určování další irácké strategie. Prezidentův optimismus ale ostře kontrastuje s poslední zprávou kontrolního úřadu Kongresu (GAO), podle níž irácká vláda selhala při plnění jedenácti z celkových osmnácti politických a vojenských cílů vytčených letos v květnu.

"Násilí zůstává na vysoké úrovni, počet iráckých bezpečnostních složek schopných provádět samostatné operace klesl, bojovníci nebyli odzbrojeni," konstatuje dokument GAO.

Bush je kvůli zpackané válce pod stálým tlakem. A to nejen ze strany demokratů, kteří požadují okamžité stahování. Odvracejí se už i někteří republikánští poslanci a senátoři. Demokraté navíc loni v listopadu vyhráli volby a ovládli obě komory Kongresu, což Bushovi výrazně ztížilo pozici.

Jeho administrativa se povážlivě rozpadá, opouštějí ho nejbližší spolupracovníci - jen za poslední dobu poradce Karl Rove, ministr spravedlnosti Alberto Gonzales i tiskový mluvčí Tony Snow. Popularita George Bushe je na historickém minimu, nepodporuje ho už ani třetina Američanů.

Za rok a půl Bush v Bílém domě skončí, vyprší mu druhé funkční období. Demokraté doufají, že ho v Oválné pracovně vystřídá jejich kandidát. Nejvýraznějšími osobnostmi, které vyrazily do boje o demokratickou nominaci, jsou senátorka a někdejší americká první dáma Hillary Clintonová a charizmatický Afroameričan Barack Obama.

V Iráku už od invaze v březnu 2003 zahynulo 3700 amerických vojáků, v případě Iráčanů jsou oběti do desítek tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video