Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Generál Picek: Počet vojáků v zahraničí odpovídá našim možnostem

  21:50aktualizováno  5. února 14:27
Když včera poslanci schválili pokračování vojenských misí v zahraničí, spadl náčelníkovi generálního štábu Vlastimilu Pickovi kámen ze srdce. "Jsem rád, že včera vše dobře dopadlo," řekl čtenářům iDNES.cz. Dodal, že o rezignaci v případě neschválení misí neuvažoval.

Generálporučík Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu Armády ČR | foto: MF DNES

Třebaže horkým tématem posledních dní jsou zahraniční vojenské mise české armády, ptala se na ně menšina čtenářů. Jednoho z nich zajímalo, jestli by Vlastimil Picek odstoupil z pozice náčelníka generálního štábu, kdyby mise ve Sněmovně neuspěly. - čtěte Čeští vojáci v zahraničí zůstanou, Sněmovna schválila mise

"V tuto chvíli (kdyby mise neprošly) bych rozhodně neměl důvod k rezignaci. Jsem voják a předkládám vojensko-odborná doporučení," odpověděl Picek. "Vojenské mise si nevymýšlím, reaguji pouze na politická zadání," vysvětlil dále.

ODPOVĚDI VLASTIMILA PICKA ČTĚTE ZDE

"Proces schvalování misí nebudu hodnotit," řekl nicméně Picek na adresu složitých peripetií, vyjednávání a handrkování o misích na politické půdě. "Osobně udělám maximum pro to, aby naše dobré jméno u spojenců bylo i nadále velmi dobré," zavázal se.

Další čtenáře zajímala budoucnost vojenského újezdu v Brdech a výcvikového prostoru Jince. "Předání částí vojenského výcvikového prostoru Jince do civilní správy není v této chvíli aktuální," odmítl Picek možnost, která se objevila v regionálním tisku. Popřel také, že by momentálně armáda navrhovala zrušení některého jiného výcvikového prostoru.

Národní park v Brdech? Odejít se nechystáme

"Armáda nepředpokládá opuštění prostoru Brd," reagoval Picek na dotaz na zřízení národního parku v této oblasti. Dodal, že vyhlášení národního parku je v kompetenci ministerstva životního prostředí.

Čtenáři se nevyhnuli ani otázce korupce v nejvyšších patrech armády. Jednoho z nich zajímaly vlastní Pickovy kroky k zamezení opakování skandálu generálů obviněných z korupce (více o trestním stíhání generálů čtěte zde).

"Touto otázkou se zabývám již od svého nástupu. Velice mě mrzí, že vůbec k něčemu podobnému došlo. Posílil jsem svou kontrolní činnost v této oblasti," prohlásil Picek.

VLASTIMIL PICEK

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se narodil 25. října 1956 v Turnově. Vystudoval Vojenskou akademii v Brně a vyšší akademický kurz Generálního štábu rovněž v moravské metropoli.
Začínal jako rádiový mechanik. Postupoval žebříčkem funkcí v protivzdušné obraně i v dalších oblastech, v letech 1996-1997 už byl náčelníkem spojovacího vojska generálního štábu.
Od května 2003 vedl Vojenskou kancelář prezidenta republiky, v roce 2006 se stal generálporučíkem. Od 1. března 2003 je náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky.

Vlastimil Picek je ženatý, má dva syny. Ve volném čase hraje tenis a lyžuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz