Náčelník generálního štábu Petr Pavel na Golanských výšinách

Náčelník generálního štábu Petr Pavel na Golanských výšinách | foto: Jana Růžičková, Generální štáb Armády ČR

Pavel navštívil Golany, kam by Zeman vyslal vojáky. Není poptávka, řekl

  • 43
Náčelník generálního štábu Petr Pavel navštívil Golanské výšiny. Přímo na místě se chtěl osobně seznámit s misí OSN, do níž by prezident Zeman rád vyslal české vojáky. Po skončení návštěvy uvedl, že za současné situace nemohou mezinárodní jednotky naplňovat mandát a poptávka po dalších jednotkách není.

Výprava na Golany byla součástí Pavlovy pracovní cesty do Izraele. Část výšin ovládá židovský stát, část Sýrie - a na oddělení vojsk obou zemí od roku 1974 dohlížejí vojáci OSN.

Prezident Zeman by do této mise, jak opakovaně řekl, rád vyslal české vojáky. Zmínil i to, že by měli vyzbrojit těžšími zbraněmi, než povoluje mandát OSN, aby mohli bojovat s radikálními islamisty (více zde). K tomu ale nemají mandát.

Generál Pavel se na Golany vypravil, aby misi mohl prozkoumat zblízka. Seznámil se s bezpečnostní situací, vývojem v zóně separace a se stavem spolupráce mezi zúčastněnými státy a OSN, uvedl generální štáb v tiskové zprávě.

„Stranou diskuse nezůstal ani mandát jednotek OSN v tomto regionu, který neumožňuje adekvátním způsobem řešit nejen situaci v místě konfliktu, ale nezajišťuje ani bezpečnost samotných vojáků OSN. Generál Pavel se zároveň informoval na případný posun v přípravě nového mandátu jednotek OSN pro tuto oblast,“ sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

MAPA: Golanské výšiny

Aktuálně jsou podle ní „modré přilby“ staženy z mnoha míst v zóně separace, zejména z důvodu nepřítomnosti syrských jednotek. Z původních dvaceti stanovišť působí na čtyřech a na velitelství mise na izraelské straně. Zmíněná čtyři stanoviště se nacházejí na severní hranici zóny separace u libanonských hranic. Zbývající stanoviště vojáci OSN museli opustit a nyní tato místa ovládají různé ozbrojené skupiny.

Pro režim syrského prezidenta Asada totiž izraelsko-syrská hranice není prioritou. Severnější část oblasti ovládají milice Hizballáhu, které bojují v syrské občanské válce po Asadově boku, jižní pak protivládní skupina An Núsra.

Vojáky OSN považují ozbrojenci za zdroj financí skrze únosy

„Situaci dále komplikuje množství dalších menších skupin, které uzavírají účelová a krátkodobá spojenectví v bojích proti jedné nebo druhé straně, případně proti sobě navzájem. Všechny tyto skupiny jsou však nepřátelsky orientované proti Izraeli a silám OSN, které v lepším případě považují za zdroj financí případně vlivu prostřednictvím únosů a vydírání,“ uvedl Pavel.

Po návštěvě předsunutých stanovišť OSN, účasti v jedné z patrol a seznámení se s hlášeními vojáků pak generál uvedl, že za současné situace „není jednotkám OSN mise UNDOF umožněno pokračovat v naplňování mandátu“.

„Počty se snižují ze současných 950 na 750 a do léta je připraveno další snížení až na 500 vojáků. Dokud nebude na syrské straně obnovena kontrola hranice vládními vojsky, nebude možné znovu obsadit jednotkami OSN zónu separace a vrátit se k plnění úkolů mise v původních počtech. Z toho je zřejmé, že v tuto dobu není poptávka po dalších jednotkách,“ uvedl Pavel.

Zmínil také, že misi stále chybí někteří štábní specialisté a ženisté. Češi podle něj tuto potřebu blíže prozkoumají a případně nabídnou OSN své kapacity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video